Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 09:43
 
AÇIKGÖZ İLE SURUÇ DEĞİŞTİ
Suruç Kaymakamı, Suruç Belediye Başkan V. Tarık Açıkgöz Göreve başladığı andan itibaren hemen işe koyuldu ilk olarak Suruç Belediyesi’nin mevcut idari, teknik ve mali açıdan ilgili durumlarının tespit edilmesi amacıyla diğer kamu kurum ve kuruluşlarından uzman kişiler talep etti ve gelen uzmanlar kısa süreli çalışmayla durum tespiti yaptılar.
Gündem Haberi


Belediyenin idari açıdan personel durumu tespit edildi.

Teknik açıdan ise araç durumu, fen işleri, temizlik işleri, park ve bahçe birimlerinin çalışmaları kontrol edildi. Mevcut altyapı ve üstyapı durumu belirlendi ve ihtiyaç analizi yapıldı.

Mali açıdan belediyenin parasal durumu, kaynakları, gelir-gider durumu ortaya çıkarıldı. Akabinde ilçenin genel durumu tespit edildikten sonra ilgili çalışma programları yapıldı ve saha çalışmalarına başlandı. İlçemizdeki tüm kurum müdürleri ve muhtarlarla bir araya gelinerek mevcut durum, iş ve işlemler, yeni projeler ve çalışmalar paylaşıldı. İlçe merkezi ve kırsaldaki mahallelerde saha çalışması yapıldı. Muhtar ve vatandaşların talepleri alındı.

Esnaf ziyaretleri gerçekleştirilerek vatandaşların memnuniyeti gözlemlenmiştir.

Belediyeyi kurumsal hale getirmek için çalışmalara başladık. İmar, fen işleri, muhasebe ve zabıta müdürlükleri ile hukuk biriminin personel eksiklikleri giderildi. Belediyede kurumsal hafıza olmaması nedeniyle yaşanan sıkıntılar giderilmeye çalışıldı. Benim için her kurumun en önemli birimi arşiv dokümantasyon servisidir. İdari yapılanmayı çözmeden yapılan işlerin birçoğu kurumları çalışılmaz hale getirir. Bu birimleri düzene koymak için çalışma programı hazırlanarak ilgili birimlerin, bu programa göre çalışmalarına başlama talimatını verdik. Belediye encümenleri ile birlikte birimlerden birincil olarak; personel sayısını, belediye makine ve ekipman sayısını, birimlerdeki kalifiye eleman sayısını ve eksik müdürlüklerin sayısını tespit ederek bu sorunları çözdük.

Mevcut altyapı ve üstyapı durumu tespitiyle birlikte acil olarak ŞUSKİ Genel Müdürlüğü’nün içme suyu ve atık su altyapısının tamamlaması için gerekli çalışmalar başlatıldı. Akabinde ilçenin ihtiyacı olan parke taşı döşeme çalışmaları acil olarak başlatılmıştır.

Park ve bahçelerdeki mevcut oyun parklarının kullanılmaz halde olduğu tespit edilerek; oyun parkı, oturma grubu (bank) ve çöp kovası ihtiyaçları giderildi. Yine bununla birlikte 40 adet çocuk oyun parkı, 7 adet halı saha ve 11 adet taziye evi yapımına başlandı. 80.000 m2 kilitli parke taşı döşemeye başlanıldı ve engelli parkı yapımı tamamlandı.

İlçemizde Çözüme Kavuşturulan Başlıca Konular Şunlardır: Göreve başladığımız andan itibaren ‘’Halka hizmet hakka hizmettir.’’ görev şuuruyla belediyemizin idari, teknik ve mali konuları tespit edilmiş olup iyileştirmeler yapılmıştır. Beyaz masa birimi kurulmuş ve halkın şikayet ve talepleri alınmıştır. Bununla birlikte araç ve personel envanteri çıkarılmış ve ihtiyaç analizi yapılmıştır. Araçlar çift vardiya çalışmaya başlamış, personel mesai takibi oluşturulmuş olup Fen İşleri, Temizlik İşleri, Park ve Bahçe birimlerinde tek tip kıyafet uygulanmaya başlanmıştır.

350.000 m2 parke taşı döşendi. Altyapısı biten yeni sokaklara döşeme işlemi başlatıldı. Belediyemiz tarafından tüm yolların bordürleri boyandı. Parkların bordürleri yenilendi ve boyandı. Aligör eski belediye binası olarak bilinen yerin bakım ve onarımı yapılarak çeşitli mesleki kurslar bu

binada başlatıldı. Suruç’un simgelerinden nar heykelinin bakım ve onarımı yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 130 km sıcak asfalt ve 64 km sathi kaplama yol yapılarak ilçede ulaşımın rahatlaması sağlanmış oldu.

Suruç Belediyesi olarak sokaklarda başıboş gezen sokak hayvanları toplama ekibi oluşturularak çalışmalar başlatıldı.

Temizlik işlerinde 15 kişilik şok temizlik timi oluşturuldu ve bütün mahallelerde hafriyat toplama ve arazöz ile yıkama işlemleri gerçekleştirildi. Temizlik işlerinde 2 mini arazöz küçük sokaklar için hizmete girdi. Çevre temizliği için 1000 adet çöp konteyneri alındı ve mevcut eski 300 konteynerin bakım

ve onarımı yapılarak konteyner üretim atölyesi yapıldı.

Vatandaşlarımızın daha temiz bir mekanda rahatçaibadetlerini yapabilmeleri için ilçe merkezindeki bütün camilerin halı yıkamaları yapılarak temizlendi. Suruç semt Belediye Başkanları Birliği Dergisi 35suruç pazarının yapımı bitirildi ve hizmete açıldı. Mülkiyeti Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine ait yerin, Suruç Gençlik ve Kültür merkezi için tahsis işlemleri gerçekleştirildi. Aligör

Kadın Kültür Merkezi(eski Aligör belediye binası), Kadın Kültür ve Destek Merkezi olarak hizmete açıldı.

Gap İdaresi Başkanlığı, IOM Uluslararası Göç Örgütü ve UNİCEF gibi kurum ve kuruluşlarla ilçede yapılabilecek çalışmalar ele alındı.

Suruç İlçesinin Ekonomik, Sosyal, Kültürel Özellikleri Ve Potansiyel Kaynakları Suruç ilçe nüfusu 102.356 kişidir. İlçemizde 10 merkez mahalle 85 kırsal mahalle ve 126 mezra bulunmaktadır.

Nüfusun 65 binden fazlası ilçe merkezinde yaşamaktadır.

Bu rakam ülkemizdeki bazı illerin nüfusundan fazladır. Nüfustaki kadın erkek oranı yaklaşık yarı yarıyadır. Nüfusun bu denli yüksek olmasının en önemli sebebi Suruç’un bulunduğu coğrafi konumdur.

Suruç, yaklaşık 394.000 dekar tarım alanıyla çok büyük bir tarımsal potansiyele sahiptir. Değişik sebze ve meyve türlerinin yetişmesine uygun olan bu topraklarda yetişenen önemli bitkiler; pamuk, mısır, arpa, buğday ve nar iken narın geleneksel önemi son yıllarda yerini zeytine bırakmıştır. İlçe sınırları içinde gerçekleştirilen pamuk üretimi Suruç’u ciddi bir merkez haline getirmiştir. Suruç’un toprak yapısı ve ikliminden dolayı pamuk üretiminin yüksek olması, ilçemizi pamuk üreten diğer yörelere kıyasla ön

plana çıkaran bir özelliktir.

Tarıma dayalı ekonomisinin yanı sıra Suruç Ovası’nda yüzlerce ailenin geçimini sağladığı safkan Arap atı yetiştiriciliği, Osmanlı döneminden beri devam eden kültür ve gelenek ilçemizde halen yaşatılıyor.

İlçenin zorunlu ilköğretim ve okuryazarlık sorunu kalmamıştır. Belediye Sosyal ve Kültür İşler Müdürlüğü’nün gayretleriyle düzenlenen çok sayıda etkinliğin yanı sıra sinema salonu kültürel yapının canlı kalmasını sağlamaktadır.

İlçede ilk defa Nar Festivali düzenlendi. Giderek daha canlı bir hal alacak olan bu festival ilçenin tarım potansiyeli ve kırsal turizmini de geliştirmektedir.

2018 Yılındaki Hedefler Ve Önde Gelen Projeler Başta Suruç Meydan Projesi öncelikli vizyon projemiz

olarak söyleyebilirim. İlçenin daha rahat ve ferah bir meydana kavuşturulması çok büyük önem arz etmektedir. Sağlıklı spor ve yaşam merkezi ilçemiz için gerekli olan bir projedir. Suruç hayvan pazarı, hal pazarı ve buğday pazarını ilçe dışına taşımak ilçenin önemli bir ihtiyacını karşılayacaktır.

Çocuklar için Trafik Eğitim Parkı Projesi yapılmasını planladığımız projeler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte Sokak Cephe İyileştirme ve Sağlıklaştırma Projesi, Kasap pazarının üstünün kapatılması, 22 Metre Çevre Yolu Projesi ilçenin önemli ulaşım sorununu ortadan kaldıracaktır.

Bilindiği üzere sağlıklı, yaşanabilir, daha yeşil, daha güzel bir dünya için üzerinde durulması gereken en öncelikli konulardan biri çevredir. Gelecek kuşakların, çevre duyarlılığını bir yaşam biçimi haline getirecekleri bir geleceği şekillendirmek, hepimizin ortak vizyonu ve sorumluluğu olmalıdır. Çünkü çevrenin korunması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi konularında gösterilen çabaların gayesi,

insanların daha sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşamalarının sağlanmasıdır.

İnsanlığın bu ortak meselesi için görevli kamu kurumları yanında, eğitim kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, gönüllü kuruluşlarımız, yazılı görsel ve işitsel basınımız ve tüm bireyler olarak hep birlikte çaba sarf edilmeli ve iş birliğini güçlendirmeliyiz. Amacımız daha yeşil, daha güzel, daha temiz ve daha yaşanabilir bir Suruç ve Türkiye hedefini gerçekleştirmektir.

Tarık Açıkgöz, İstanbul doğumlu olup ilk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı.

Ankara Gazi Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Üç yıldan fazla Maliye Bakanlığı

Muhasebat Genel Müdürlüğünde Devlet Muhasebe Uzman Yardımcısı olarak görev yaptı.

2008 yılında Bursa kaymakam adayı olarak göreve başlayan Tarık AÇIKGÖZ Ankara’nın

Çubuk ilçesinde kaymakam refikliği stajını, İzmit’te ve İzmit’in Gölcük ilçesinde teftiş stajını

yaptı. Kütahya’nın Pazarlar ve Altıntaş ilçesinde Kaymakam Vekilliği görevinde bulundu.

Mesleki bilgi ve tecrübesini artırmak amacıyla bir yıl süreyle Almanya’nın Schwabisch

Hall ilçesinde bulundu. Bu süre zarfında Almanya idare sistemi üzerine Alman Federal

Devleti, Baden Württemberg Eyaleti, Schwabisch Hall Kaymakamlığı ve Belediyesine

ait birimlerde inceleme ve araştırmalarda bulundu. 2011 yılı şubat ayında Kaymakamlık

kursunu tamamlayarak, Eskişehir ili Günyüzü ilçesinde asaleten göreve başladı. 2013 yılında

Bahçesaray Kaymakamlığına tayin oldu. 27.06.2015 tarihinde 2015/398 sayılı kararname ile

Şanlıurfa Vali Yardımcılığı görevine atandı. Daha sonra İçişleri Bakanlığı’nın 9 Şubat 2018

tarihli Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi ile Mülkiye Başmüfettişliği kadrosuna atanan

Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ferhat SİNANOĞLU’nun yerine Şanlıurfa Vali

Yardımcısı Tarık AÇIKGÖZ Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili olarak atanmıştır.

İngilizce ve Almanca bilen Tarık AÇIKGÖZ, Sultan AÇIKGÖZ ile evli olup üç çocuk babasıdır.

HABER MERKEZİ

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: AÇIKGÖZ, İLE, SURUÇ, DEĞİŞTİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Anketler
İstanbul Seçimini Kim Kazanır ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
İki kişiyi aşan, bir başkasına da söylenen her sır, yayılır.


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı