Haber Detayı
25 Nisan 2014 - Cuma 09:07
 
Aşı Haftası'nın önemine dikkat çektiler
22-26 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen 9. Avrupa Aşı Haftası etkinlikleri kapsamında nedeniyle Yeşildirek Aile Sağlığı Merkezin'de Vali Yardımcısı Sayın Cengizhan Yılmaz ve İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Osman Koyuncu tarafından açılış töreni düzenlendi.
Çocuk Haberi


22-26 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen 9. Avrupa Aşı Haftası etkinlikleri kapsamında nedeniyle Yeşildirek Aile Sağlığı Merkezin'de Vali Yardımcısı Sayın Cengizhan Yılmaz ve İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Osman Koyuncu tarafından açılış töreni düzenlendi.
İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Osman Koyuncu tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada aşının insanları hastalıklardan koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulandığına dikkat çekti. Koyuncu,"Dünya Sağlık Örgütü Avrupa bölgesinin girişimleri ile kabul edilen ve 2005 yılından bu yana yapılan Avrupa Aşı Haftası Ekinlikleri'nin amacının halkı aşılama konusunda bilinçlendirmek olduğu belirtmek isterim. Ülkemiz ile birlikte birçok Avrupa ülkesinin bu etkinliklere katıldığını ve bu yıl aşı etkinliklerinin ana temasının bağışıklama. Aşı kapsayıcılık oranlarını artırmayı hedefliyoruz."dedi.
Mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak geliştirilen biyolojik maddelere aşı isminin verildiğini dile getiren Halk Sağlığı Müdürü Koyuncu, "Aşılama her çocuk için yaşamsaldır, her çocuğun sağlıklı ve hastalıksız yaşama hakkı vardır. Dünyada her yıl; Difteri, Boğmaca, yeni doğan Tetanosu, Kızamık, Verem, Hepatit B, Menenjit ve Pnömokok nedeniyle 5 yaşın altında milyonlarca çocuk hastalanmakta veya ölmektedir.
Oysaki bu hastalıkların hepsi aşı ile önlenebilir hastalıklardır. Ülkemizde Genişletilmiş Bağışıklama Programı çerçevesinde yapılan aşıların temel amacı; doğan her bebeğin aşı takvimine uygun olarak aşılanması ile Boğmaca, Difteri, Tetanos, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Tüberküloz (Verem), Çocuk Felci (Poliomiyelit), Hepatit A, Hepatit-B, Suçiçeği, Hemofilus İnfluenza tip B ve Pnömokok gibi hastalıklardan kaynaklanan bebek ve çocuk ölümlerinin ve sakatlıkların engellenmesidir. dedi.
Koyuncu,"Ülkemizde gerçekleştirilecek olan 9.Avrupa Aşı Haftası etkinlikleri ile aşılama konusunda sağlık personelinin duyarlılığının ve toplumun farkındalığının artırılması yolu ile 5 yaş altı eksik aşılı ve aşısız çocukların aşılarının tamamlanması ve erişkinlerde de aşılanma talebinin artırılması hedeflenmektedir. Aşılar; Tüm Aile Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz olarak uygulanmaktadır."sözlerine ekledi.
YENİURFA

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Bal her ağıza tatlılık verir


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı