Haber Detayı
15 Ocak 2018 - Pazartesi 09:40
 
ASLAN: GAZİ ÇOCUKLARINA İSTİHDAM SAĞLANSIN
Her hafta önemli bir ismi konuk ettiğimiz “Sen söyle Şanlıurfa’nın” bu haftaki konuğu Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şanlıurfa Başkanı Hasan Aslan oldu.
Yaşam Haberi


RÖPORTAJ: MEHMET ER

Dernek üyelerine yönelik yaptığı çalışmalar ile adından söz ettiren Başkan Hasan Aslan ile birçok konuyu konuştuk. Özellikle Gazi çocuklarına istihdam konusunda çok önemli açıklamalarda bulunan Başkan Aslan’a, Yeni taşındıkları dernek binasını, Kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili ilişkilerini, Türkiye Muharip Gaziler Derneği üyelerinin sıkıntılarını ve daha birçok konuyu biz sorduk Türkiye Muharip Gaziler Dernek Başkanı Hasan Aslan cevapladı.

DERNEĞİNİZİN KAÇ ÜYESİ VAR?

Bizim şu anda 683 tane Kıbrıs ve Kore Gazi üyemiz var. Vefat eden gazilerimizin yerine eşlere kayıt oluyor.

KAMU KURUM VE KURULUŞLARI İLE İLİŞKİLERİNİZ NASIL?

1996 yılında kurulan derneğimizden bu yana en az 10 tane Vali ile çalıştım hepsine saygımız sonsuzdur. Hepsinin yeri ayrıdır yanımızda ama şimdi gelen yeni valimiz Abdullah Erin Bey hem memleket çocuğu, hem bir dost, Hem bir arkadaş gibi yani bunu ben iltifat olsun diye söylemiyorum. Bakan Cevdet Yılmaz'ın katıldığı bir programda Sayın valimiz Muharip gazilerimiz için ben ellerinden öpüyorum dedi. Bu vali beyin bize verdiği değeri kıymeti gösteriyor. Programda yaptığı konuşmadan sonra yerine oturduğu zaman kendisinin yanına gittim ve şu soruyu yönelttim, Sayın valim Muhterem Babanız hayatta mı? Evet dedi bana, ne zaman Şanlıurfa'ya gelir dedim, Eğer Urfa'ya ne zaman gelirse beni de çağırır mısınız dedim? Hayırdır Hasan Bey dedi, sizin bu konuşmamızdan dolayı çok duygulandık, Ben ve arkadaşlarım bütün Gaziler adına babanızın elini öpeceğim dedim kendisine, yaşça ister benden küçük olsun ister büyük kendisinin elini öpeceğimi belirttim.

Eyyubiye Kaymakamı ve Sosyal Yardımlaşma Müdürü Mehmet Hamcan beyafendiyede teşekkür etmek istiyorum. Bir gazimizin muhtaç olan bir oğlunun evinin bir yıllık kira parasını karşıladılar bu duyarlılığından dolayı çok teşekkür ediyorum.

GÜZEL BİR DERNEK YERİNİZ VAR. BU YENİ YER HAKKINDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Genelde yaşlı olan üyelerimizin önceki Dernek binasına çıkamadıklarını kendilerine sizden bir yer istiyoruz dedim Nihat Bey'e bu konuyu söyledim sağ olsun Nihat Bey hemen Abdulkadir Acar beyefendiye söyledi. Nihat Bey bana gidin arayın kendinize uygun bir yer bulun bana haber verin dedi ve biz Mehmet beyle çıktık bir gün de burayı bulduk asansörlü, güvenlikli merkezi sistem ısıtmalı, temiz, düzgün bir bina Sayın başkanımız Nihat Çiftçi'nin sayesinde böylesine güzel ve nezih bir ortama kavuştu gazilerimiz kendisine çok çok teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. 3 yıllık bir anlaşma yapmışlar büro sahibi ile kendileri teşekkür ediyoruz.

BUĞÜN BİR PLAKET TAKDİMİ YAPTINIZ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Şaban Bey bizim için çok önemli değerli bir insan yaklaşık 10 yıldır Şaban Bey ile tanışıyoruz. 10 yıl önce Dernek binamıza yeni taşındığımız zaman bize çok yardımı oldu. BİZİM GAZİLERİMİZİN SESİNİ DUYURDU

Sayın başkanımıza, valilerimize sorunlarımızı bildirdi. Elinden geldiği kadar bize yardımcı olmaya çalıştı. Zaten yaptığı haberler ve yazılarıyla gündemi belirleyen önemli bir gazeteci dostumuzdur. Kendisine bu yüzden böyle bir ödül vermeye karar verdik. Bize verdiği emeklilerden, destekten dolayı da kendisine çok çok teşekkür ediyoruz.

DERNEK ÜYELERİNİN EN ÖNEMLİ SIKINTILARI NELERDİR?

Dernek üyelerimizin ve bizlerin en büyük sıkıntısı çocuklarımıza istihdam olanağı yok. Devlet çocuklarımıza istihdam olanağı sağlamıyor. Bir çocuğumuzu İŞKUR'dan bile işe koyamıyoruz. Bizim gazilerimizin çocukları İŞKUR'da değil sağda solda asgari ücretle bile çocuklarımıza iş bulamıyoruz. En azından buradaki kamu kurum ve kuruluşlardan asgari ücretle, En azından bir tane Gazi çocuğunu Park bahçeye versin, çöpe versin veya başka bir yere versin en azından bir istihdam olanağı olsun çocuklarımıza, örnek olarak bir gazimizin çocuğu belediyede çöpte çalışıyordu. Beş 6 yıl çalıştıktan sonra işten çıkardılar. Yani birçok kişi belediye yetkilileri veya başkaları bize sözler verdi, yapacağız diye ama bir netice alamadık şimdiye kadar.

HER GAZİNİN BİR ÇOCUĞUNA İSTİHDAM SAĞLANSIN

Bir kriter koysunlar askerliğini yapmış 35 yaşını geçmemiş her Gazi çocuğunun bir tane istihdam sağlayalım, sosyal güvencesi olsun, asgari ücretle de olsa olur. Sayın valimiz yeni kurulacak olan bir fabrikada Almanların kuracağı bir fabrikada bile biz gazilerimizi unutmadı. Yeni kurulacak olan fabrika yöneticilerine Sayın valimiz ben size her türlü kolaylığı sağlayacağım ama siz de en az her gazimizin bir çocuğunu kriterlere uyacak şekilde işi alacaksınız dedi. Bize bu müjdeyi verdikten sonra ben burada gazilerimizi topladım 250 tane gazimize topladım kriterlere anlattım en az lise mezunu Ön lisans ve yüksekokul mezunu da olabilir. 24 tane kriterlere uygun kişi çıktı. Yani lise sonda bile terk eden vardı okulu ama kabul etmiyorlar. Lise mezunu olması önemli şartlarından bir tanesi olduğu için 24 kişiye bu şekilde istihdam olanağı sağlanacak. Bu en azından bir başlangıcı olsun.

AYLA FİLMİNİN SEYRETTİNİZ Mİ BİLMİYORUM SON ZAMANLARDA EN POPÜLER FİLMLERDEN BİR TANESİ DURUMUNDA SİZDE BİR GAZİ OLARAK AYLA HİKAYESİNE BENZER BİR HATIRAMIZ VAR MI. BİZİMLE PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

 Şimdi burada dernekte olan arkadaşların bir kısmı çok iyi biliyor benimle Kıbrıs'a geldiler. Oradaki benim ailemi de gördüler. Şöyle söyleyeyim 1973 yılında ben özel kuvvetlerde görev yaptım Kıbrıs'ta, Ben Kıbrıs'ta göreve başladıktan hemen sonra orada bir aile ile tanıştım. Ahmet Rıfat onların soy isimleri hala Osmanlıca olduğu için öyle, Ben hep dışarı görevde olduğum için savaş yoktu anlattığım savaştan bir yıl önceydi. O zaman o aile ile tanıştım, annemin ismi de Meyrem, tesadüf budur ki Öz annemin de ismide Meryem, annem babam Sizlere ömür Allah vefat etti ama evlatlarıyla kardeşliklerimiz hala devam ediyor. Ben Urfa'ya davet ettim iki defa geldiler. Kıbrıs'a Ben sürekli gidiyorum onlarla görüşüyorum. Tam 44 yıldır bu ilişkimiz bu Sohbetimiz bu şekilde devam ediyor. Hatta Kıbrıs'a gittiğinizde bizim Gaziler Derneği başkanımız da vardı genel başkanımız Kıbrıs'ta bizi karşılayanlar arasında kardeşim, enişteleri, ablam, yeğenleri vardı o sırada TRT Avaz'da vardı. Beraber biz bir anda Sarılıp kucaklaşıp hasret giderince sordu ne oluyor diye işte arkadaşlar anlatmışlar olayı bunu bir belgesel kısa metrajlı bir program yaptılar. Ayla filmine benzer böyle bir hatıram var. bunu paylaşmak istedim.

SURUÇ KAYMAKAMI BEYEFENDİ GALİBA DERNEĞİNİZE GÜZEL BİR KOLTUK TAKIMI HEDİYE ETMİŞ BUNUNLA İLGİLİ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Biz biraz açılışı geç yapacağız bunu neden böyle yaptığımızı söyleyeyim bir koltuk takımınız yoktu gelecek olan Sayın valimizi, Tugay komutanımızı, emniyet müdürümüze oturacak yerimiz yoktu. Bunu Sayın Valimize taziyeme geldikleri zaman kendisine söyledim. Suruç kaymakamımız Ferhat Sinanoğlu beyefendi de yanımızdaydı. Ben konuyu Sayın Valimize açtım açılışı geciktirelim dedim, böyle bir sıkıntımız var dedim, dernek olarak bu konuşmamızı Suruç Kaymakamı Ferhat Bey duydu ve bana koltuk takımınız benden dedi. Ben de kendisinin ismini ve fotoğrafını büyüttüm, başucuma hemen şu yanı başıma koyacağım kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır.

SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Yani istihdam konusuna Biz Gaziler olarak çok önem veriyoruz. Çocuklarımız işsiz olunca Bizim de moralimiz bozuluyor, huzurumuz bozuluyor. Bu yüzden Sayın Büyüklerimizden özellikle tekrar ve tekrar üstüne basarak söylemek istiyorum, gazi çocuklarına istihdam olanağı sağlarlarsa iyi olur. Dediğim gibi biz makam mevki istemiyoruz asgari ücret ve sosyal güvencesi bile olsa yeter. Bu konuda bize Yardımcı olurlarsa Kendilerine çok teşekkür ederiz. İnşallah sesimizi duyarlar ve bizlere yardımcı olurlar. ,

BAKANIMIZ FAKIBABA’DAN ALLAH RAZI OLSUN

Geçmişte bunu Sayın bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba Belediye Başkanlığı döneminde yaptı. Bizzat beni arayarak Başkan bana 3 tane hemen İsim ver çocuklarınızın ismini ver istihdam edeceğim dedi. Bende kendisine isimleri verdim. Sağ olsun çocuklarımızı işe aldı ve başlattı kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır. Her zaman kendisine zaten dua ediyoruz. Allah yolunu bahtını açık etsin inşallah sayın bakanımızın.

Yeniurfa Gazetesi ne de sizin nezdinizde yönetim kuruluna Sayın Şahban Bey'e yazı işleri müdürüne ve çalışan emek veren, emek harcayan işin mutfağında olan tüm çalışanlarına çok çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız iyi ki halkın sesini duyuyorsunuz. Sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ASLAN:, GAZİ, ÇOCUKLARINA, İSTİHDAM, SAĞLANSIN,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Avcı değilsin; avdan bahsetme! Okumadığın bir şeyi tefsir etme. Eğer hakikat üstadı senden mana sorarsa; kendi gördüğünü anlat; Pirini gördüğünü değil…


Ömer Hayyam
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı