Haber Detayı
28 Ekim 2020 - Çarşamba 11:49
 
BAŞKAN BEYAZGÜL YAPILAN ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRDİ
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül yapılan çalışmaları ve gerçekleşecek olan projeleri değerlendirdi.
Gündem Haberi


Büyükşehir Belediye Başkanı Beyazgül, “Büyükşehir çalışıyor ve en önemlisi tüm ilçe belediyelerimiz ile bir bütün halinde ortak hareket ediyoruz. Çok şeyler başardık. Milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve bizler hep birlikte ortak hareket ettiğimiz zaman çok güzel işler yapabileceğimizi ortaya koyduk.” dedi.

Sorulan birçok soruya içtenlikle cevaplar veren Başkan Beyazgül ile yapılan röportaj;

URFA KALE ETEĞİNİ GECEKONDULARDA ÇALIŞMALAR YAPIYORSUNUZ ŞU ANDA NE AŞAMADA?

“Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak Kale Eteği Güney kısmında başlattığımız istimlâk çalışmalarıyla alanı tüm hemşerilerimizin, yerli ve yabancı misafirlerimizin gönül rahatlığıyla gezip dinlenebileceği güvenli bir yeşil alana dönüştürdük.”

TARİHİ DEĞERLERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARIYORSUNUZ BULUNLA İLGİLİ BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

“Tarihi değerleri gün yüzüne çıkartarak turizme kazandırmayı ve görüntü kirliliğinin önüne geçmeyi hedefleyerek kale eteğindeki kamulaştırma çalışmalarının ardından Haleplibahçe havzasında bulunan Kızılkoyun mağaralarının çevresinde 35 yapının yıkım çalışmalarını tamamladık.Mağaraların daha net bir görünüme kavuşmasını sağlayarak yaptığımız ışıklandırma çalışmalarıyla Kızılkoyun Nekropol alanı ışıl ışıl parıldıyor.”

TARİHİ URFA SOKAKLARINDA CEPHE SAĞLIKLAŞTIRMASI VE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMASI NE AŞAMADA?

“Göreve geldiğimiz günden bu yana Tarih şehri Şanlıurfa'nın tarihine ışık tutan birbirinden önemli restorasyon ve çevre düzenlemesi ile ışıklandırma çalışmasına öncülük ederek tarihi Bıçakçı Mahallesinde cephe iyileştirmesi ve sokak sağlıklaştırması çalışmalarına başladık. 16 ayrı sokağı orijinaline uygun bir şekilde cephe sağlıklaştırması ve iyileştirmesi yaparak kentin tarihine sahip çıkıyoruz.

TARİHE IŞIK TUTUYORUZ

Peygamber Şehri Şanlıurfa'nın tarihi simgelerinden Kızılkoyun Mağaralarının ardından tarihi Ulu Cami’yi de dokusuna uygun olarak ışıklandırarak şehrin siluetine yeniden sunduk. Tarihi dokusuyla Şanlıurfa'nın en özel simgelerinden olan Ulu Cami’yi özel bir sistemle ışıklandırdık.”

SAKIBIN KÖŞKÜ'NÜ RESTORE ÇALIŞMALARI VARDI SON DURUM NEDİR?

“Şanlıurfa'nın kültürel değerlerinden Sakıb'ın Köşkü’nü, restorasyon çalışmalarıyla yenileniyoruz. Çalışmalar tamamlandığında Sakıbın Köşkü "Gastronomi Merkezi" olarak yeni ihtişamıyla yine Şanlıurfalıların hizmetinde olacak. Restorasyon çalışmaları tamamlandığında Sakıbın Köşkü içerisinde düğün fotoğrafı çekimi, kafeterya, bol yeşil alan ve şehrimizin yöresel lezzetlerinin tanıtımı yapılacak.”

OTO GALERECİLER SİTESİNİ YIKILMASINDAN SONRA TRAFİK RAHATLADIMI?

“Kent merkezinde yer alan ve şehir trafiğini olumsuz etkileyen "Yıllardır yıkıldı yıkılacak denilen" Şanlıurfa Oto Galericiler Sitesinin yıkım işlemlerini tamamlayarak şehrin merkezinde kalan oto galericiler sitesini yeni yerine taşıdık. Böylece şehrin tıkanan noktalarındaki trafik sorunlarını çözerek şehrin rahat bir nefes almasını sağladık.”

YEŞİLDİREK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ 1. ETAP ÇALIŞMALARI NE AŞAMADA?

“Belediyemiz ve TOKİ işbirliği ile 270 Bin metrekare alanda yapılacak olan Yeşildirek Kentsel Dönüşüm Projesinin 40 Bin metrekarelik birinci etabında çalışmalarımız başladı.

Eski Karayolları Genel Müdürlüğü hizmet binasının olduğu alanda yıkım çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte projenin startını verdik. Öncelikle alandaki ağaçların birçoğu kesilmeden kökünden sökülerek başka bir alana taşındı, daha sonra ise temel atma çalışmalarıyla birlikte hummalı bir inşaat süreci başladı.

Yeşildirek Kentsel Projesinin birinci etap çalışmalarıyla 40 bin metrekarelik alanda 294 konut ve 26 iş yeri yapılacak. Belirli bir aşamaya geldikten sonra buradaki kentsel dönüşüm ilan edilen bölgede vatandaşlarımız ile temasa geçilerek takas işlemleri başlatılacak.”

ŞEHRE NEFES ALDIRMAK VE TARİHİ BÖLGELERİN AÇIĞA ÇIKMASI İÇİN NELER YAPILIYOR?

“Şehir merkezindeki sıkışıklığı gidermek, şehre nefes aldırmak ve tarihi bölgelerin imajını ve görüntüsünü güzelleştirmek en asli görevlerimiz arasında yer almaktadır. Bu bağlamda kamulaştırma çalışması yaparak Şanlıurfa genelinde revizyon çalışmalarını gerçekleştiriyoruz.

Şanlıurfa’nın kalbi olan Haşimiye bölgesinde yer alan, 1990 tarihinde yapılan, Özdiker Çarşısı, bulunduğu yer olarak büyük bir trafik yoğunluğu ve görüntü kirliliğine sebep oluyordu. Tarihi Hanlar Bölgesinde yer alan “Tarihi Arasa Hamamı”, “Tarihi Gümrük Hanı” ile bölgede bulunan tarihi çarşıları gün yüzüne çıkartmak için Büyükşehir Belediyesi olarak olumlu dönütler almaya başladık.

Sonradan yapılan Özdiker Çarşısının kaldırılması için Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile acele kamulaştırma yetkisi Büyükşehir Belediyesine verildi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan kararname doğrultusunda Özdiker Çarşısında toplamda 122 işyeri kamulaştırılarak yıkılacak.

Böylece gerçekleştirilecek olan yıkım çalışmalarının ardından bölgede meydan ve çevre düzenleme çalışmaları başlatılarak Şanlıurfa’ya bir meydan daha kazandırmış olacağız.

Şehrimize ve tüm hemşerilerimize hayırlı olsun.”

KIZILAY MEYDANI ŞANLIURFA'YA HAYIRLI OLSUN

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Resmi Gazete'de yayımladığı kararda "Kızılay Meydan Projesi için belediyemize yönelik "Acil Kamulaştırma Kararı" vermesiyle birlikte alanda bulunan Büyükşehir belediyemize ait eski Şanmed binasını yıkarak Şanlıurfa’mıza yeni bir meydan kazandıracak olmanın sevinci içerisindeyiz. Şimdiden tüm Şanlıurfalı hemşerilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

EK HİZMET BİNALARINI TEK NOKTADA TOPLUYORUZ 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyemizde bulunan ve dağınık haldeki ek hizmet binalarını tek bir çatı altında toplayarak her bir ek hizmet binası için ödediğimiz kira bedellerinden tasarruf sağlayarak Belediyemizin bütçesine kattık.

KARAKOYUN KÖPRÜLÜ KAVŞAĞININ SON DURUMU NEDİR?

“Şanlıurfa Gaziantep güzergâhındaki trafik yükünü büyük bir ölçüde rahatlatacak olan Karakoyun Köprülü Kavşağı ve Viyadüğü çalışmalarında sona geldik. Bölgede yaşanan trafik yükünü büyük bir ölçüde rahatlatan Karakoyun Köprülü Kavşağı ve Viyadüğünü tamamlayarak Karakoyun, Hızmalı, Süleymaniye, Akşemsettin ve Devteşti Mahallelerini birbirine bağladık.”

ASFALT VE BETON ŞANTİYELERİNDE KAPASİTE NEDİR?

“Daha önce mevcut olan ve Saatte 60 ton sıcak asfaltın üretilebildiği eski Asfalt Şantiyesini “modern tekniklerle” güçlendirerek revize ettik. İlk olarak çevreye duyarlı, doğalgaz ile çalışan, Saatte 240 ton sıcak asfalt üretebilecek, yüksek kapasiteli ve daha kaliteli asfalt üretimi yapacak olan “Asfalt Plent’imizi” kurduk.

Ardından yeni “Tır ve Kamyonlarımızı” satın aldık ve Şanlıurfalılara hizmet için kollarımızı sıvadık.

Bunun yanında “modernize ederek” taşımasını sağlayıp hizmete açtığımız “Beton Santrali” ile “Saatte 90 Metreküp Beton Üretimi” yapacağız. Tam otomasyonlu olarak kurduğumuz “Beton Santral”imiz günlük 1500 ton olmak üzere aylık 45 bin ton beton üretimi yapabilecek bir kapasiteye sahiptir.

Şehrimizi çok daha konforlu ve huzurlu bir hale getirmek, için yatırımlarımıza hız verdik.”

GAP VADİSİNDE SON DURUM NEDİR BAŞKANIM?

“Sıcak bir iklim kuşağında bulunan Şanlıurfa’da yeşil alan ihtiyacını gidermek için kent merkezi ve tüm ilçelerde büyük bir yeşil alan atağı gerçekleştirerek, GAP Vadisi 4. Etabını tamamladık.

Vizyonel projeler ile hedeflerimize her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak bölgenin yeşil alan ihtiyacını karşılayacak olan GAP Vadisi’nde yaptığımız çalışmalar neticesinde 4.Etapta dinlenme alanları ve kafeteryaları halkımızın hizmetine sunduk.  Ayrıca alanda yeşillendirme çalışmaları kapsamında 85 Bin metrekarelik yeşil alan içerisine 100 bin ağaç ve bitkinin dikimini gerçekleştirdik.” Diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: BAŞKAN, BEYAZGÜL, YAPILAN, ÇALIŞMALARI, DEĞERLENDİRDİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
En Çok Okunanlar
En Son Eklenenler
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Anketler
İstanbul Seçimini Kim Kazanır ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
20
0
0
2
6
8
2
Fenerbahçe
20
0
1
2
6
9
3
Galatasaray
17
0
2
2
5
9
4
Gaziantep FK
14
0
1
5
3
9
5
Fatih Karagümrük
13
0
2
4
3
9
6
Başakşehir FK
13
0
4
1
4
9
7
Beşiktaş
13
0
3
1
4
8
8
Hatayspor
12
0
1
3
3
7
9
Kasımpaşa
12
0
3
3
3
9
10
Çaykur Rizespor
12
0
2
3
3
8
11
Konyaspor
12
0
2
3
3
8
12
Göztepe
11
0
1
5
2
8
13
Yeni Malatyaspor
11
0
3
2
3
8
14
Antalyaspor
9
0
4
3
2
9
15
Trabzonspor
9
0
4
3
2
9
16
Sivasspor
9
0
3
3
2
8
17
BB Erzurumspor
8
0
4
2
2
8
18
Kayserispor
7
0
5
1
2
8
19
Gençlerbirliği
5
0
5
2
1
8
20
Denizlispor
5
0
5
2
1
8
21
MKE Ankaragücü
2
0
5
2
0
7
Özlü Sözler
Çıkacağım merdivene sabırı merdiven yaparım.


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı