Haber Detayı
01 Mayıs 2018 - Salı 16:56
 
“ETİK KURULLARI DERHAL KALDIRILMALI”
Medya Yazarlar Derneği Başkanı Abdulkadir İkbal, Antalya Tıp Fakültesinde organ nakli için daha evvel annesi ve bir yakını tarafından verilen böbreklerle iki defa böbrek nakli yapılan Mehmet Akbaş’a üçüncü kez böbrek nakli yapılması için yapılan müracaat ta doktorlar olumlu rapor verdi. Tıbben hiç bir sakınca yoktu. Buna rağmen Etik Kurulu olumsuz karar verdi. Dedi.
Sağlık Haberi


Hastanın, Ertesi gün komaya girdiğini ve Harran üniversitesinde yoğun bakıma alındı. Bu karardan sonra beyin kanaması geçirmiş ve şu anda da beyin ölümünün gerçekleşmiş olduğunu esefle öğrendik. Diyen Medya Yazarlar Derneği Başkanı Abdulkadir İkbal yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Böbrek hastası olan Mehmet Akbaş kardeşimize Antalya Tıp Fakültesinde organ nakli için daha evvel annesi ve bir yakını tarafından verilen böbreklerle iki defa böbrek nakli yapılmıştı, bu böbreklerinde iflas etmesi sonucu hayatı bir kez daha tehlikeye giren 47 yaşındaki Mehmet Akbaş a bu hayati tehlikeden kurtulması için üçüncü kez böbrek nakli yapılması gerekiyordu ve Bir aile dostu böbreğini vermek istedi.. Üçüncü kez böbrek nakli için yapılan müracaat ta doktorlar olumlu rapor verdi. Tıbben hiç bir sakınca yoktu.

Ancak Antalya Etik kurulunun da bu hususta olumlu karar vermesi de gerekiyormuş. Böbrek nakli için Yapılan müracaatta 25 nisan 2018 Çarşamba günü Etik kurulu tarafından verilen kararın sonucu bekledik.

Hasta ile birlikte idim. Bunun hayati bir konu olduğunu Etik kurulunun bir insanın hayatını tehlikeye atan bir davranış içinde olamayacağı düşüncesinde idim. Çünkü bir insanın hayatı tehlikede ise gerekçesi ne olursa olsun bürokrasi insan hayatının önüne geçmemeli idi.

Hastamızla birlikle Urfa ya döndük. Etik Kurulunun kararını bekliyorduk. Etik kurulunun olumsuz karar verdiği telefonla Mehmet Akbaşa bildirilmişti. Ertesi gün Mehmet Akbaşın komaya girdiğini ve Harran üniversitesinde yoğun bakıma alınmıştı. Mehmet Akbaş bu karardan sonra beyin kanaması geçirmiş ve şu anda da beyin ölümünün gerçekleşmiş olduğunu esefle öğrendik. Ailesi ve yakınları adeta derbeder oldu.

Mehmet Akbaş hem bir yazar hem de TRT Kürdide defalarca çocuk programına katılan ender bir insandı. Şimdi artık o sadece kalbi atan ve yaşayan bir ölü gibi Onun bilgiyle dopdolu olan beyni artık hiçbir işe yaramıyor.

Sayın Başbakan ve Sayın Sağlık bakanından acilen bir ricamız var. Antalya Etik kurulunun organ nakli hakkında verdiği kararları lütfen bu işi çok iyi bilen müfettişlerle masaya yatırın, insan hayatını hiçe sayan ve insanı ölüme terk eden kararlar olup olmadığını incelemeye tabi tutun. Mehmet Akbaş’ı ölüme iten bu kararın sonucunu kamu oyu merakla beklemektedir. Şayet ortada bir suç veya ihmal varsa bu kararları verenler hakkında adli ve idari işlem yapılmalıdır. Giden gelmiyor amma yeni Mehmet Akbaş’ların bürokrasi engelinden dolayı hayatları kararmasın. Şu Etik kurulları da mutlaka devreden çıkarılmalıdır.” Diyerek sözlerini sonlandırdı.

ŞAHBAN KILIÇ

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “ETİK, KURULLARI, DERHAL, KALDIRILMALI”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Affetmek, zaferin zekâtıdır.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı