Haber Detayı
03 Kasım 2017 - Cuma 06:33
 
MOZAİK ÇALIŞTAYI BAŞLADI
20-22 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan 'Uluslararası Şanlıurfa Mozaik Çalıştayı Balıklıgöl’de düzenlenen törenle başladı.
Kültür-Sanat Haberi


Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde uluslararası düzeyde yapılacak olan çalıştay ve yarışmanın startı Balıklıgöl platosunda yer alan Rızvaniye Külliyesindeki canlı perfornmans çalışması ile başladı.

12 bin yıllık tarihi geçmişe sahip Şanlıurfa'nın değerlerinin dünyaya tanıtılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından 20-22 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan 'Uluslararası Şanlıurfa Mozaik Çalıştayı ve Yarışması' Demostrasyonu (Canlı Performans) çalışmasında gazetecilerde taşları keserek mozaik yapılmasına katkı sundular.

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, " Sanat bulunmuş olduğu coğrafyadaki imkan ve olanakları kullanmak süretiyle aslında günümüzün alışkanlıklarını ve ruh halini geleceğe taşımak çalışmasıdır" dedi.

Balıklıgöl platosunda yer alan Rızvaniye Külliyesindeki canlı perfornmans çalışmasına Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Turizm işletmecileri ve gazeteciler katıldı. Balıklıgöl canlı performans çalışmasına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, ile davetliler Balıklıgöl Demostrasyonu çalışmasına katıldı. Taş parçalarını kesen Başkan Çiftçi, canlı performans ile balıklıgöl tablosuna taş parçaları yerleştirdi.

Şanlıurfa'nın değerlerini dünyaya tanıtmak amacıyla Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından "Uluslararası Şanlıurfa Mozaik Çalıştayı ve Yarışması' düzenlediklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Sanat sınır tanımıyor. Sanat bulunmuş olduğu coğrafyadaki imkan ve olanakları kullanmak süretiyle aslında günümüzün alışkanlıklarını ve ruh halini geleceğe taşımak çalışmasıdır. Fırat, Şanlıurfa'ya suyu ile hayat veriyor ve kurak olan topraklarımızı verimli hale getiriyor. 1700 yıl önce de Fırat kenarındaki suyun getirmiş olduğu taşları Şanlıurfa'daki Halepli bahçede o dönemde Amazon Kraliçelerinin savaş ve yaşam tarzını yansıtan bir sanat olarak icra edilmiştir. Mozaikler Şanlıurfa'mıza bir kıymek bir değer olarak kendini gösteriyor. Bakanlık bu eserleri korumak adına çok geniş kapsamlı mükemmel bir mozaik müzesini kazandırdı. Bizler de yerel yönetimler olarak Büyükşehir Belediye Başkanlığımız yine aynı döneme denk gelen Kale Eteği ve Kızılkoyun çalışmasıyla burada ortaya çıkarmış olduğu mağaralar neticesinde, mağara tabanına işlenilen mozaikler yine o dönemden izler taşıyor. O dönemin gömü şekli, yaşam, doğa ile olan mücadelesini bir betimleme şeklinde tamamiyle o dönemi bize tarihi olarak aktaran bir yaklaşımla ve çok ince işçilikle sanat ruhla işlenilmiş olan yapı ve eserler ortaya çıktı. Bu eserleri korumak ve geleceğe taşımak, Şanlıurfa'da kimlik oluşturmak bizim boynumuzun borcudur. Bizler tarihin bizlere miras olarak bırakmış olduğu bu eserleri hem bu gün itibariyle şehrimizin tanıtımına çok önemli bir faktör olarak görmemiz, hem de şehrimizin geleceğe taşınması anlamında çok önemli ögeler olarak ortaya çıkmıştır. Çalıştay ve yarışmaya Uluslararası düzeyde katılım sağlanacak ve 80 proje bu çalışmaya katıldı. Konunun uzmanları tarafından yapılan değerlendirmede 47 eser kabul görmüştür" dedi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Emin Özçınar ile Avrupa Birliği Tarih Yeniden Canlanıyor tanıtım ve medya koordinatörü Alessandro Guzzo, ise çalıştayın Şanlıurfa'ya büyük bir katkı sağlayacağını söyledi.

MEHMET ER

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
İlim okumaktan garaz, kendi özünü bilmektir…


Yunus Emre
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı