Haber Detayı
11 Aralık 2017 - Pazartesi 13:12
 
MTSK sınav görev ücretlerindeki sorun gideriliyor
Girişimlerimiz neticesinde MTSK sınavlarında görev alanlara ödenen ücretlerde düzeltmeye gidiliyor.
Eğitim Haberi


Yönetmelik değişikliği sonrası sınav ücretlerinden alınan yüzde 15’lik hazine payı 5234 sayılı Kanun’un geçici 1. maddesindeki yetki çerçevesinde yüzde 1’e düşürülmüştür. Yine sınav ücreti alan çalışanların kapsamının 19.10.2017 tarihi öncesi durum gibi düzenlenmesi noktasında yönetmelik değişikliği planlanmaktadır. Bu olumlu gelişmelerinin yanı sıra sınav ücretlerinden alınan KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi talebimizin de karşılanması halinde MTSK yönetmelik değişikliği sonrası sınav ücretlerinde yaşanan sorun büyük ölçüde giderilmiş olacaktır.

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nde 19.10.2017 tarihinde yapılan değişiklikle, direksiyon uygulama kursiyerlerinden sınav masraflarını karşılamak için alınan sınav ücretinin döner sermaye hesabına ödenmesi zorunluluğu getirilmiş; il millî eğitim müdürlüklerince belirlenen banka hesabına yatırılması uygulamasından vazgeçilmesi, döner sermaye mevzuatından kaynaklı kesintiler (yüzde 15 hazine payı, yüzde 18 KDV, SHÇEK payı vb.) nedeniyle sınavlarda görev alan eğitim çalışanlarına ödenen ücretler yarı yarıya düşmüştü.

Eğitim-Bir-Sen olarak, Şanlıurfa şubesi kursiyerlerce finanse edilen bir sınav sürecinin sınav görevlileri aleyhine hazineye ve kamuya gelir kaynağı haline dönüştürülmek istenmesine karşı çıkmış; Bakanlıktan, MTSK sınavlarında görev alanlara, ilgili yönetmelikte belirtilen azami gösterge rakamları üzerinden sınav görev ücreti ödenmesi noktasında düzenleme yapmasını istemiştik.

Ayrıca, direksiyon uygulama kursiyerlerinden sınav masraflarını karşılamak için alınan sınav ücretinin döner sermaye hesabına ödenmesi zorunluluğu getiren yönetmelik değişikliğinin kaldırılmaması üzerine, sınavlarda görev alan eğitim çalışanlarının mağduriyetlerine son verilmesi için bahse konu yönetmelik değişikliğini yargıya taşımıştık

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MTSK, sınav, görev, ücretlerindeki, sorun, gideriliyor, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Mürşitlik alıcılık değil, vericiliktir…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı