Haber Detayı
12 Mart 2018 - Pazartesi 09:12
 
ŞANLIURFA EĞİTİMİ YÜKSELİŞ’TE
Yükseliş Koleji, Şanlıurfa ve bölgemiz için büyük bir artı değer. Yıllardır eğitim- öğretim faaliyetleri ile adından sıkça bahsettiren uzman bir kadronun yönettiği Yükseliş Koleji, şehrimizin üniversite sınavlarındaki başarı oranını artırıyor. Yükseliş Koleji, kadrosunun çok büyük ve iyi olması ile göz dolduruyor. Özellikle üniversiteye öğrenci yerleştirme anlamında büyük başarılara imza atan Yükseliş Koleji yeni bir projeyle Şanlıurfa için daha büyük işler yapma yolunda emin adımlarla ilerliyor.
Eğitim Haberi


ROPÖRTAJ: MEHMET ER

Yeniurfa Gazetesi olarak her hafta önemli bir ismi konuk ettiğimiz “Sen Söyle Şanlıurfa’nın” bu haftaki konuğu Yükseliş Koleji Kurucu Başkanı Mehmet Ali Sezer oldu.

Yükseliş Koleji’nde çalışan uzman ekibin başında bulunan Mehmet Ali SEZER ile tatlı bir sohbet gerçekleştirdik. Bu keyifli sohbeti beğeninize sunuyoruz.

MEHMET ER: MEHMET ALİ BEY ÖNCELİKLE YENİ PROJENİZİN HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM. BİRAZDAN PROJE İLE İLGİLİ DETAYLARI SİZDEN ÖĞRENECEĞİZ ANCAK HEMEN ŞUNU SORMAK İSTİYORUM: NEDEN YÜKSELİŞ, BU İSİM EĞİTİM ALANINDA NASIL BİR ANLAM ÇAĞRIŞTIRMALI ZİHİNLERDE?

MEHMET ALİ SEZER: Öncelikle hoş geldiniz demek isterim. Şanlıurfa için emek verenlerin emeğini görüp, sayfalarınızda bize yer ayırdığınız için teşekkür ederim. Evet, neden Yükseliş dediniz. Yükseliş ismi bir marka okul ismidir. Biz bir zincirin halkasıyız. Yükseliş Kolejleri kendini ispatlamış eğitim- öğretim kadrolarının adresidir. Şanlıurfa’da da dört yıldır kendini ispatlamış bir okuldur. Tabi sanırım siz bu soruyu sorarken Yükseliş isminin soyut çağrışımlarından bahsetmemi istediniz. Evet, onu da söyleyeyim. Yükseliş ismi bizim için yerinde saymama, sürekli ilerleme, yükselme ve bunun neticesinde ülkemiz için çalışmak anlamına geliyor. Bu bizim için büyük bir olgudur. Ülkemiz için çalışmak, bu vatanı yükseklere taşımak, elimizden geldiğince insanımıza faydalı olabilmek, devletimizin eğitim öğretim ile ilgili çabalarına katkıda bulunmak ve nihayetinde vatanımızı müreffeh bir ülke haline getirmek; işte idealimiz budur. Yükseliş ismi de bizim idealimizin ruhumuzdaki sembolüdür.

MEHMET ER: YÜKSELİŞ KOLEJİ ŞANLIURFA’DA DÖRT YILDIR HİZMET VERMEKTE. YÜKSELİŞ KOLEJİ’Nİ ŞANLIURFA İLE BULUŞTURMADAN ÖNCE NELER YAPTINIZ, BİRAZ DA BUNLARDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

MEHMET ALİ SEZER: Elbette. Ben dershane öğretmenliğinden gelen biriyim. Dershanede öğretmenlik yaptım yıllarca. Atılım Dershaneleri’ni Şanlıurfalı herkes bilir, tanır. Atılım Dershaneleri’ni çok değerli arkadaşlarımla birlikte yönettik. Yıllarca binlerce öğrenciyi üniversite ile buluşturduk. Yani biz Şanlıurfa gençliği ile üniversiteler arasında bir köprü vazifesi gördük. Öyle bir köprü olduk ki, insanlarımız bize çok güvendi. Tek bir dershane ile çıktığımız yolda üç şubeye ulaştık. Atılım Merkez, Atılım Master ve Atılım Özel olmak üzere üç dershanede bu memleketin gençleri için hizmet verdik. Ardından dershanelerin dönüşüm süreci başladı ve biz de iki dershanemizi temel liseye dönüştürdük. Dört yıl önce de Yükseliş Koleji’nin açtık. Çok şükür bugün geldiğimiz noktada Yükseliş Koleji de temel liselerimiz de Şanlıurfa için canla başla çalışan kadrolarla yoluna devam ediyor. Kadrolarımız gençlerimiz için fedakâr bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

MEHMET ER: ŞİMDİ DE YENİ PROJENİZDEN BAHSEDELİM. YÜKSELİŞ KOLEJİ, ŞANLIURFA’DA KENDİNİ İSPATLADI VE YENİ BİR PROJEYE BAŞLADINIZ. BU PROJENİZİN İSMİ BİLİM KAMPÜSÜ. YÜKSELİŞ KOLEJİ BİLİM KAMPÜSÜ’NÜ BİZE ANLATIR MISINIZ?

MEHMET ALİ SEZER: Yükseliş Koleji Bilim Kampüsü, Şanlıurfa için büyük bir atılım olacak. Çünkü gerçekten çok büyük ve Şanlıurfa için ilklerin olduğu bir proje. Şu an inşaatı Maşuk’ta devam eden projemiz yaklaşık 20.000 metrekare kapalı alana sahip olacak. Bilim Kampüsü’nde Şanlıurfa öğrencisi için bütün detayları düşündük. Öyle ki, biz Bilim Kampüsü için üç yıldır alt yapı çalışmaları yürütüyoruz. Üç yıldır ekip arkadaşlarımla birlikte gece gündüz demeden AR-GE çalışmalarına ağırlık verdik. AR-GE birimimiz ülkemizdeki birçok şehri ziyaret ederek, birçok okulu inceledi. Şanlıurfa için nasıl bir okul inşa edelim, hangi eğitim- öğretim teknikleriyle halkımızın huzuruna çıkalım, şehrimize, ülkemize nasıl katkıda bulunalım diye çok uzun bir süreçte büyük araştırmalar yaptık. Bu araştırmaları somutlaştırmak için de büyük bir çaba sarf ettik. Sonuçta Yükseliş Koleji Bilim Kampüsü projemizi hazırladık. İnşallah 2018- 2019 Eğitim- Öğretim yılında Bilim Kampüsü hizmete başlayacak. Gençlerimiz bilim, sanat ve sporun olanaklarından faydalanacak.

MEHMET ER: BİLİM KAMPÜSÜ İSMİ GERÇEKTEN ÇOK İDDİALI. SİZİ BU KADAR İDDİALI YAPAN ŞEY NEDİR? GERÇEKTEN DE OKULUNUZ BİR ÖZEL OKULUN ÖTESİNDE Mİ? BİLİM KELİMESİNİ OKUL İSMİNDE KULLANMANIZDAKİ AMACINIZ NEDİR?

MEHMET ALİ SEZER: Bilim Kampüsü isminin iddialı olduğu doğrudur. Tespitiniz doğru. Evet, ismimiz iddialı çünkü biz iddialıyız. Çünkü ekibimiz çok iyi; sizin de malumunuzdur iyi bir ekip, iyi bir kadro olmadan birçok olanak olsa da doğru olarak kullanamazsınız. Ben kadromuza çok güveniyorum. Akademik, sanatsal ve sportif olarak en iyi kadro okulumuzda görev yapıyor ve Bilim Kampüsü’nde kadromuz daha da güçlü olacak.

Biz bilim kelimesini okulumuzun isminde kullanırken bu ismin hakkını vereceğimize inandığımız için okulumuza Bilim Kampüsü diyoruz. Örneğin bölgemiz için bir ilk olan Planetaryum yani gezegen evi okulumuzun teras katında öğrencilerimize hizmet verecek. Planetaryum üç boyutlu bir ders ortamıdır. Bilimin bize sunduğu çok büyük bir olanaktır. Öğrencilerimiz planetaryum ile derslerde gördüğü teorik bilgileri gerçeğe yakın bir ortamda izleyecek böylece öğrenmenin kalıcılığı artacak. Bu simülasyon ortamı ile öğrenciler uzay bilimleri, fen, tarih, coğrafya ve daha birçok alanda büyük deneyimler elde edecektir. Planetaryum, Türkiye’de özel okullar bünyesinde sayılı okullarda var. Bölgemizde ilk olarak Yükseliş Koleji’nde olacak.

MEHMET ER: SİMÜLASYON ORTAMINDA DERS İŞLENMESİ GERÇEKTEN ÇOK İLGİNÇ VE HEYECAN VERİCİ. BENDE ÇOK MERAK ETTİM. UMARIM BENİ DE MİSAFİR EDERSİNİZ SİMÜLASYON ORTAMINDA. SADECE BU ALANLA MI SINIRLI YENİLİKLERİNİZ YOKSA BAŞKA HEYECAN VERİCİ YENİLİKLER VAR MI KAMPÜSÜNÜZDE?

MEHMET ALİ SEZER: Sizi de misafir etmek isteriz planetaryumda inşallah. Yeniliklerimiz sadece planetaryum ile sınırlı değil elbette. Size bir örnek daha vereyim yeniliklerimiz ile ilgili. Bilim Kampüsü’nde genetik laboratuvarı olacak. Genetik laboratuvarı Şanlıurfa’da kolej açısından bir ilktir, büyük bir yeniliktir. Öğrenciler fen derslerinde, biyoloji derslerinde süper bir çalışma ortamı bulacak okulumuzda. Genetik laboratuvarı ile öğrencilerimiz gerçek bilim insanları gibi araştırmalar yapacak, TÜBİTAK için projeler hazırlayacak ve belki de geleceğimiz adına büyük ve önemli buluşlara imza atacaklar. Öğrencilerimiz bu laboratuvar ile mesleki bir öngörü de kazanmış olacaklar. Örneğin, tıp, veterinerlik, tıbbi biyokimya, moleküler biyoloji gibi alanlarda ön deneyim ve öngörü sahibi olacaklar. İşte bu da meslek seçme konusunda öğrenciye büyük katkıda bulunacak.

MEHMET ER: Mehmet Ali Bey, gerçekten şu an gözümde çok muhteşem bir ders ortamı canlandı. Bilim Kampüsü faaliyete geçince anlattıklarınızı yerinde görmek için sizi sık sık ziyaret edeceğim. Başka hangi özelliklere sahip olacak yeni kampüsünüz?

MEHMET ALİ SEZER: Stem Maker ve Robotik Kodlama- Yazılım derslerine çok önem veriyoruz. Bunun için de iki atölye oluşturacağız. Stem Maker ve Robotik Kodlama atölyeleri olacak okulumuzda. Stem Maker, bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik alanlarının ortak bir ortamda çalışmasını ifade eder. Yani öğrenci birden fazla alanda deneyim kazanarak derslerde öğrendiklerini pratik hale getirir. Stem Maker derslerinde yeni ürünler ortaya koyar. Üretime dönük alanlarda kendini ifade eder. Öğrenci öğrendiklerinden büyük bir zevk alır çünkü atölyede üretim yapmaktadır.

Robotik Kodlama- Yazılım dersi de öğrenciye teknolojinin amacına uygun kullanımını öğretir. Robotik dersi ile öğrenci yazılım dilini öğrenerek, bilgisayara yeni komutlar verebilir seviyeye gelir. Programlama diliyle bilgisayarların ve otomasyon sistemlerinin hayatımıza kattığı kolaylığı keşfeder ve kendini geliştirme şansı bulur. Robotik dersinin mantığını kavramış bir öğrenci asla bilgisayar ve tablet bağımlısı olmaz. Neyi nerede, hangi ölçüde kullanacağını bilir. Robotik ve Stem Maker dersleri ile öğrencilerimiz, otomasyon, bilgisayar mühendisliği, elektrik- elektronik mühendisliği gibi alanları yakından tanıma şansı elde edecek.

MEHMET ER: SÖZLERİNİZİN ARASINDA SANAT VE SPORDAN DA BAHSETMİŞTİNİZ. SANATSAL VE SPORTİF OLARAK HANGİ ETKİNLİKLER YER ALACAK OKULUNUZDA?

MEHMET ALİ SEZER: Yükseliş Koleji Bilim Kampüsü sosyal, sanatsal ve sportif olanakların en üst düzeyde olduğu bir okul olacak.

Örneğin ahşap, kil, resim, müzik, hat, heykel, drama ve bale eğitimi vereceğiz. Tenis, yüzme, salon sporları, Uzakdoğu sporları eğitimi olacak. Ayrıca çok önemli olan bir etkinlik alanımız buz pateni pisti olacak. Buz pateni ve bale ile öğrencilerin fiziksel ve ruhsal gelişimine katkı sağlanacak.

Eğitici- öğretici geziler zaten vazgeçilmezimizdir. Yurt içi ve yurt dışı gezilerimizi eğitici olmaları yönünden planlayacağız.

Biz sporun, sanatın ve sosyal etkinliklerin öğrencileri fiziksel, ruhsal yönden geliştirdiğinin farkındayız. Ülkemizin çocukları, gençleri her zaman en iyisini hak ediyor. Biz de sosyal etkinlikler alanında en iyisini yapmaya devam edeceğiz.

MEHMET ER: YABANCI DİL ALANINDA NASIL ÇALIŞMALARINIZ OLACAK?

MEHMET ALİ SEZER: Yabancı dili çok önemsiyoruz. Çünkü geleceği inşa edecek olan gençlerimizi hem akademik, hem mesleki hem de sosyal alanda yabancı dil çok iyi yerlere taşıyacaktır. Bilimsel bakış açısında dil çok önemli, yurt dışı eğitim olanaklarında dil çok önemli, akademisyen olabilmek için dil çok önemli, tıpta, işletmede, eczacılıkta, öğretmenlikte kısacası ihtisas gerektiren tüm mesleklerde dil çok önemli. Tabi sadece mesleki ve akademik olarak değil biz yabancı dilin sosyal olarak da öneminin bilincindeyiz. Saydığım nedenlerle öğrencilerimizi yabancı dilde en iyi seviyeye getirmek için

Cambridge Dil Okulları ile anlaştık ve anaokulundan başlayarak çok yoğun programlarla liseye kadar yabancı dili ana dili gibi konuşan öğrenciler yetiştireceğiz.

MEHMET ER: SINAVLAR EĞİTİM SİSTEMİMİZDE BÜYÜK BİR ÖNEM ARZ ETMEKTE. SINAVLARA HAZIRLIK ÇOCUKLARIN VE GENÇLERİN BÜYÜK BİR KÂBUSU HALİNE GELMİŞ DURUMDA MAALESEF. YÜKSELİŞ KOLEJİ BİLİM KAMPÜSÜ’NDE SINAVLARA HAZIRLIK NASIL OLACAK?

MEHMET ALİ SEZER: Sohbetimizin başında Atılım Dershaneleri’nden bahsetmiştim. Biz dershanecilikten gelen bir yapıyız. On beş yıldır sınavlara öğrenci hazırlayan bir ekibiz. Sınavlar ve değişen müfredatlar konusunda çok deneyimliyiz. Üniversiteye öğrenci yerleştirme oranımız çok yüksek. Lisede çok iyi bir kadromuz var ve bu kadromuzu anaokulu, ilkokul ve ortaokul düzeylerinde çok iyi öğretmenlerle daha da güçlendirdik. Şanlıurfa’nın en iyi öğretmen kadrosunu bir araya getirdik. Sınavlara hazırlık konusunda ilkokuldan lise sona kadar canla başla çalışan bir ekibimiz olacak.

Biz bugüne kadar sınavlara hazırlık konusunda en iyisini yaptık, inşallah bundan sonra daha da iyisini yapmaya devam edeceğiz. Aktif ders sunumları, periyodik test çalışmaları, deneme sınavları ve etkin bir rehberlikle sınavlara hazırlık konusunda en üst düzey başarı için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Öğrencilerimizin de büyük gayretler göstermesini istiyoruz. Öğrencilerimiz gayret edecek biz de sonuna kadar onları destekleyeceğiz ve akademik olarak onları iyi bir seviyeye taşıyacağız. Velilerin de desteği ile birlikte öğrencilerimiz inşallah çok iyi üniversitelere yerleşecek ve ülkemizin, şehrimizin gurur kaynağı olacaklar.

MEHMET ER: AHLAKİ EĞİTİM KONUSUNDA DÜNYA BİR KEŞMEKEŞ İÇERİSİNDE. TOPLUMLAR AHLAKİ DEĞERLERİNİ ÇOCUKLARINA VEREMİYOR. ÇOCUKLAR VE GENÇLER İNTERNET VE TELEVİZYONUN MENFİ ETKİLERİNİN TESİRİ ALTINDA KALIYOR. SİZ BU KONUDA NELER YAPACAKSINIZ?

MEHMET ALİ SEZER: Ahlak kelimesi köken olarak yaratılışa uygun hareket anlamına gelir diyebilirim. Demek ki insanoğlu ahlaklı olmalı ki yaratılışına uygun hareket edebilsin. Küçüklerini seven, büyüklerini sayan, tarlasında ter döken, ocağında aş pişiren, mesleğini helal olarak yapmaya çalışan insan ahlaklı insandır. O insandan hiçbir zarar gelmez. Bizim ahlak anlayışımız Hoca Ahmet Yesevî, Mevlana, Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre gibi manevi gönül mimarları ile şekillenmiş ve evrensel ahlak değerleri ile süslenmiş bir ahlak anlayışıdır. Ahlaklı olmak için kültürümüzün temel kodlarını bilip, gençliğimize bunları öğretmek zorundayız. Biz ahlaklı olursak gençliğimiz de geleceğimiz de ahlaklı olur. Bu nedenle köklerimize bağlı olmak ve evrensel değerleri de içselleştirmek durumundayız. Biz olma düşüncesiyle benlikten öte durmalı ve bizi biz yapan değerleri öğrencilerimize öğretmeliyiz. Bu düşüncelerle ahlaki, manevi, yöresel ve evrensel değerleri öğrencilerimize öğretmeyi hedefliyoruz. Değerler akademimiz ile gerek örtük programla gerek sosyal faaliyetlerle öğrencilerimizi değerler anlamında donanımlı hale getirmeyi amaçlıyoruz.

MEHMET ER: YÜKSELİŞ KOLEJİ BİLİM KAMPÜSÜ HAKKINDA EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ SÖZLERİNİZİ ALALIM.

Bilim Kampüsü, Şanlıurfa için büyük bir imkân, büyük bir yatırım. Önümüzdeki eğitim- öğretim yılında hizmete başlayacak olan kampüsümüz çok büyük ve iyi bir kadro ile hizmet verecek. İsterim ki şehrimizin değerli insanları kampüsümüzü görsün ve Şanlıurfa’nın eğitim alanında geldiği yere şahit olsun. Biz Şanlıurfa için hiçbir yenilikten kaçınmadık, kaçınmayız. Kampüsümüzü yaparken maddi kaygılar taşımadık. İstedik ki şehrimiz eğitim- öğretim alanında ilerlesin. Bu istekle hareket ederken halkımızın teveccühü bizi çok memnun ediyor. Halkımızdan bir ricam var, onlar bizi manevi olarak desteklemeye devam etsinler. Bizim tüm çabamız Şanlıurfa ve Türkiye için çünkü biz Şanlıurfa’yı çok seviyoruz, çünkü biz ülkemizi çok seviyoruz.

MEHMET ER: MEHMET ALİ BEY, SON OLARAK OKUYUCULARIMIZA EĞİTİM ALANINDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

MEHMET ALİ SEZER: Eğitim- öğretim aslında hayatın, ömrün ve geleceğin temelidir. Değerli okuyucularınız eğitimin gücüne inansın ve geleceğin eğitimli insanlar tarafından kurulacağından emin olsun. Eğitim- öğretim için herkesin bir şeyler yapması gerekiyor. Herkesin gücü ölçüsünde, imkânları ölçüsünde bir şeyler yapması gerekiyor. Anne çocuğuna görgü kurallarını öğretsin. Baba evladına oturup kalkmayı, büyüklere saygıyı, dürüstlüğü öğretsin. Öğretmenler ellerinden gelenin daha fazlasını yapsın çocuklarımız için. İdarecilerimiz olanakları sonuna kadar kullansın yurdumuz için. Bilim insanlarımız rol model olsunlar evlatlarımıza. İş adamları yaşadıkları şehirlere daha büyük değerler katsın, istihdam alanı oluştursun. Kısacası eğitim adına, ülkemizi geliştirmek adına herkes elinden geleni yapsın. İşte o zaman inanıyorum ki insanımız gelecekte hak ettiği yerde olacaktır.

MEHMET ER: ŞANLIURFA İÇİN GÜZEL İŞLERE İMZA ATMAYA DEVAM ETMENİZİ TEMENNİ EDİYORUM. GÜZEL SOHBETİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR DİLERİM.

MEHMET ALİ SEZER: Bize sayfalarınızda yer ayırdığınız için teşekkür ederim. Şanlıurfa için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz. Eğitim- öğretim alanında ülke olarak kalkınma ümidiyle tüm öğrencilerin ve öğretmenlerin üzerine düşen görevleri hakkıyla yapmasını diliyor, halkımıza saygılar sunuyorum.

MEHMET ALİ SEZER’İN ÖZGEÇMİŞİ,

1977 Şanlıurfa doğumlu. İlk, orta ve lise öğrenimini Şanlıurfa'da gördükten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'nden 2000 yılında mezun oldu. Bir süre Millî Eğitim okullarında görev aldıktan sonra dershaneciliğe adım attı. Yıllarca üniversite hazırlık kursu vererek Şanlıurfalı binlerce gencin üniversite hayallerine ortak oldu. 2014 yılında ekip arkadaşları ile birlikte Yükseliş Koleji Şanlıurfa Kampüsü'nü açtı. Eğitimciliğinin yanında sporcu kimliği ile de tanınan Mehmet Ali Sezer yerel ve ulusal koşu müsabakalarına katılmaktadır. Son zamanlarda Yükseliş Koleji Bilim Kampüsü'nü Şanlıurfa'ya kazandırmak için büyük çaba gösteren Mehmet Ali Sezer evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ŞANLIURFA, EĞİTİMİ, YÜKSELİŞ’TE,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Melaike, çanı olan kervana arkadaş olmaz.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı