Haber Detayı
03 Temmuz 2014 - Perşembe 10:42
 
TEGV'den 2 bin çocuğa eğitim desteği
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında uygulanan 'Gönül Köyü' projesiyle Şanlıurfa'daki 7 köy okulunda 2 bin çocuğa eğitim desteği verildi.
Çocuk Haberi


TEGV, Şanlıurfa'da faaliyet gösteren Sevgi Erdoğan Gönül Eğitim Parkı için hazırladığı ve Şanlıurfa Valiliği'nin desteğiyle T.C. Kalkınma Bakanlığı
Türkiye'nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın Şanlıurfa Sevgi-Erdoğan Gönül Eğitim Parkı, SODES'in "Gönül Köyü" projesi sayesinde köy okullarındaki çocukları TEGV'in etkinlikleri ile tanıştırdı.
Sevgi-Erdoğan Gönül Eğitim Parkı gönüllüleri, merkeze bağlı 7 köy okuluna giderek her okulda yaklaşık 1 ay süreyle, çocukların okuma becerilerini, grup çalışmalarına aktif katılımlarını, yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri kısa süreli etkinlikler ve kültürel-sanatsal faaliyetler gerçekleştirdi. Gürpınar Köyü İlkokulu'nda 4 hafta boyunca yürütülen etkinliklere Payamlı, Kalecik Köyü, Kaplan Köyü, Ulucanlar Köyü, Şenocak Köyü, Sayburç Köyü ve Hamurkesen Köyü İlkokulu'nda devam edildi.
Katılan her çocuğa bir kitap verebilmek için her okulda 'kitap değişim noktası' adıyla birer kitaplık kurularak toplamda bin 926 kitap dağıtıldı. Çocukların, öykülerini okudukları yazarlarla tanışmaları için seçilen bir okulda çocuk-yazar buluşması gerçekleşti. Bu kapsamda Yaratıcı Drama Eğitmeni Dr. Nilay Yılmaz, Kaplan Köyü İlkokulu'ndaki çocuklarla buluştu.
Projenin tamamlanmasının ardından Şanlıurfa Sevgi-Erdoğan Gönül Eğitim Parkı'nda gerçekleştirilen final kutlamasına; Şanlıurfa Vali Yardımcısı Aylin Duman Kırıcı, Eyyübiye İlçe Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demir, Şehit ve Gazi İşlemleri Şube Müdürü Filiz Kazancı, Valilik Proje Ofisi Sorumlusu Memduh Kamışlı, Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Ekibi, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Mahmut Barut, çok sayıda projede yer alan çocuklar katıldı.
SODES'in kapsadığı nüfus kesimleri, özellikle yoksulluk ve sosyal imkânlara erişimde sıkıntı yaşayan; çocuklar, gençler, kadınlar, işsizler, yoksullar, göç etmişler ve kentlerin gecekondu bölgelerinde yaşayan bireyler ve gruplardır. SODES kapsamındaki çalışmalar toplumsal hayata etkin şekilde katılmakta zorluklarla karşılaşan bu kesimler için yeni fırsatlar oluşturmakta ve bu kesimin kendine olan güvenini artırarak toplumsal yaşamın daha sağlıklı bir şekilde işlemesine yardımcı olmakta olduğu bildirildi.
SODES bu yönüyle uygulandığı illerden başlayarak ulusal düzeyde sosyal restorasyonun gerçekleşmesine katkı sağladığı ifade edildi. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, ilköğretim çağındaki çocuklarımızın, daha güzel bir çocukluk yaşamaları ve yarınlara umutla bakmaları için, okul içi ve dışı saatlerde çok yönlü bir eğitim desteği almalarını ve çağdaş eğitim olanaklarından faydalanmalarını amaçlıyor. Türkiye genelinde, 36 yerleşik ilde 10 Eğitim Parkı, 43 Öğrenim Birimi, 24 Ateşböceği (gezici öğrenim birimi) ve 3 İl Temsilciliği ile çocuklarımıza eğitim desteği hizmeti sürdürüyor. Kuruluşundan bu yana 1,8 milyon çocuğumuza verdiği eğitim desteğini on binlerce gönüllüsü ile gerçekleştiriyor.
YENİURFA

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Bal her ağıza tatlılık verir


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı