Haber Detayı
16 Mayıs 2018 - Çarşamba 12:42
 
Türkiye ABD'nin Kudüs kararına tepki için ayakta
Türkiye'nin çeşitli yerlerinden farklı kurum ve kuruluşlar ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul edip, Büyükelçiliğini taşıma kararına tepki gösterdi.
Gündem Haberi


ABD'nin Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etmesine Türkiye'nin farklı çevrelerinden tepkiler gösterildi.

 

ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve İsrail'in, duruma tepki gösteren Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği saldırı, AK Parti Gençlik Kolları tarafından İstanbul'da İsrail Başkonsolosluğu önünde protesto edildi.

Beşiktaş Levent'teki başkonsolosluğun bulunduğu binanın önünde toplanan ve ellerinde Türk ve Filistin bayrakları bulunan grup, "Filistin için mücadeleye devam" yazılı pankart açtı.

AK Parti Merkez Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Büyükgümüş, gruptakiler adına yaptığı açıklamada, ABD'nin Tel Aviv'de bulunan Büyükelçiliğini Birleşmiş Milletler kararlarına rağmen ve uluslararası hukuku ihlal ederek Kudüs'e taşımasını Gençlik Kolları olarak şiddetle kınadıklarını söyledi.

Filistinlilerin, onurlu davalarını savunurken İsrail güvenlik güçleri tarafından şehit edilişini üzüntüyle takip ettiklerini belirten Büyükgümüş, "ABD ve İsrail'in, coğrafyamızın göz bebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs'ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz." dedi.

Büyükgümüş, bölgedeki krize çözüm arama çabalarının sürdüğü bir dönemde alınan bu kararın, ABD'yi daha sonra yaşanabilecek olumsuzluklardan sorumlu tutacağını kaydederek, "Kendi vatanlarında özgürce, güven ve refah içinde yaşayacakları güne kadar Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Gruptakiler, açıklamanın ardından başkonsolosluk önüne, üzerinde "Filistin'e destek, İsrail'e telin" yazılı siyah çelenk bıraktı.

Başkentte İsrail protestosu

AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları üyesi bir grup, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını ve İsrail'in Gazze sınırında Filistinlilere yönelik katliamı protesto etti.

İsrail Büyükelçiliği önünde bir araya gelen AK Partili gençler, "Ankara sokaklarının Kudüslü çocuklarıyız" ve "Dünya sussa biz susmayacağız, Kudüs emanetimizdir" yazılı pankart ve dövizlerle protesto eyleminde buludu. Gençler, tekbir eşliğinde İsrail ve ABD aleyhine sloganlar attı. 

AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Enes Günay, grup adına yaptığı açıklamada, ABD'nin Tel Aviv'de bulunan büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını ve Filistinlilerin İsrail askerleri tarafından şehit edilmelerini şiddetle kınadıklarını söyledi.

Günay, Kudüs'ün ihtiyacı olan istikrarın, ABD'nin aldığı kararlarla bir kez daha yıkıldığına dikkati çekerek ABD'yi bu yanlış kararından derhal dönmeye davet etti. Günay, şunları belirtti:

"Bölgede çözümün sağlanması ve istikrara kavuşulması için öncelikle Filistinlilere uygulanan haksızlıkların ortadan kaldırılması ve adaletin sağlanması gerekmektedir. Filistin halkına karşı uygulanan zulme karşı tek yürek, tek ses olarak karşı çıkmak, adaleti ve insani değerleri korumayı şiar edinmiş biz gençlerin en başta sorumluluğudur. 15 Temmuz'da zalimlere karşı adalet safındaki duruşuyla zafere yürüyen bir millet olarak aynı kararlılıkla Filistin halkının yanında olduğumuzu tüm dünyaya ilan ediyoruz."

Açıklamanın ardından elçilik konutu önüne siyah çelenk bırakan grup üyeleri, yanlarında getirdikleri yumurtaları konuta fırlattı. 

Grup ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. 

Adıyaman'da bayraklar yarıya çekildi

Adıyaman'da Valilik, Belediye ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında bayraklar yarıya çekildi.  Kentte vatandaşlar, İsrail'in Filistinlilere zulmünü kınadı.

Ahmet Demirel, "İsrail’in Müslüman topraklarında yaptığı zulmü hepimiz müşahade ediyoruz. Bu kadar zulüm yapılırken bunların yandaşları Amerika ses çıkarmıyor. Müslüman ülkelere ne oluyor? Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri neden ses çıkarmıyor? Yine tek ses Türkiye'den çıkıyor." ifadelerini kullandı.

Son zamanlarda Müslümanlar üzerine çok oyunlar oynandığını söyleyen Beytullah Şahin de şöyle konuştu:

"İsrail, Filistinlilere büyük zulüm ediyor. Türkiye dışında hiçbir Müslüman ülke buna tepkigöstermiyor. Bizim Cumhurbaşkanımız net bir şekilde tepkisini ortaya koydu. Bütün dünya ülkeleri, Müslüman ülkeler Cumhurbaşkanımız gibi duyarlı olursa, tepki gösterirlerse bu zulüm son bulur."

"Bu duruma sessiz kalmayın"

Kilis'te Valilik, Belediye ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında bayraklar yarıya çekildi. 

Suriyeli Ferid Şeyhali, yaptığı açıklamada, İsrail ve ABD'nin yaptıklarının kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

İsrail askerlerinin karşısında silahsız ve masum olarak sadece topraklarını korumak isteyen insanlar olduğunu ifade eden Şeyhali, "Bütün Arap ve İslam ülkelerine sesleniyorum; bu duruma sessiz kalmayın ve sesinizi çıkarın. Türkiye'nin ortaya koyduğu tepkiyi tebrik ediyorum, tüm bayraklar ülkede yarıya indirildi. Biz Suriyeli insanlar olarak bu yapılanları şiddetle kınıyoruz, kabul etmiyoruz ve Türkiye'ye, duruşundan dolayı teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Ayla Çimen de dün yaşanan olaylar karşısında söylenebilecek söz bulamadığını ifade etti.

Çimen, tüm dünyanın yaşananlar karşısında sessiz kalmasına bir anlam veremediğini kaydederek, "Tüm Türkiye'de yas ilan edildi ve bayraklar yarıya indirildi. Herkesin sesini duymak istiyoruz. Kahrolsun İsrail. Şu an öfkeli ve sinirliyim, tüm dünya bunları görsün. Artık yeter, bir arada olalım lütfen bu yanlışa dur demenin zamanı geldi." şeklinde konuştu.

Şanlıurfa, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Malatya'da da 3 günlük milli yas nedeniyle valilikler, belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları ile önemli noktalarda bulunan bayraklar yarıya indirildi.

MÜSİAD Başkanı Kaan: Kudüs için mücadelemizi sürdüreceğiz

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, İsrail’in Gazze’de sivil halka dönük gerçekleştirdiği katliama ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Masum insanlar üzerinde gerçekleştirilen katliamlar ve zulümler, bizleri bir an dahi Kudüs davamızdan vazgeçiremeyecektir. Müslümanlar olarak haklı mücadelemizi Kudüs’ün üstündeki kara bulutlar dağılıncaya kadar sürdürmekten yılmayacağız." ifadelerine yer verdi.

Kaan, ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasına yönelik alınan kararın, barışa ve kardeşçe yaşama umuduna ağır bir darbe vurduğunu belirterek, "Son derece barışçıl bir eylem olmasına rağmen İsrail, geçtiğimiz dönemlerde olduğu gibi bugün de terör devleti olduğunu en çirkin yüzüyle tekrar göstermiş, sivil vatandaşlara yönelik gerçekleştirilen saldırılarla 50’nin üzerinde Filistinli kardeşimizin şehit olmasına, 2 bin 500’e yakın kişinin de yaralanmasına sebep olmuştur." ifadelerini kullandı.

“İsrail bir katliam devletidir”

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Senatosu tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması kararı kınandı.

Açaklamada, “Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Senatosu olarak başından beri Filistin halkını sindirmek, kendi topraklarından sürmek ve masum sivillere yaşama hakkını tanımamak için her türlü melaneti ve zalimliği yapmaktan geri durmayan İsrail yönetiminin bu son katliamını ve ABD Başkanı Trump başta olmak üzere buna vesile olanları şiddetle ve nefretle kınıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Kararın geri alınmadığı ve ABD'nin akılalmaz tavrının devam etmesi durumunda Ortadoğu'da akan kanın durmayacağı, buna sebep olanların da bu büyük vebalden kurtulamayacağı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İsrail'in son katliamı da bunun açık bir göstergesidir. Bu vahşet şunu göstermiştir ki İsrail bir katliam devletidir. Bütün dünyanın gözü önünde Filistinlilere soykırım uygulamaktadır."

"Bir buçuk milyar Müslüman sekiz milyonluk İsrail’i tükürse boğar"

Nevşehir'de ise sivil toplum kuruluşları ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını protesto etti.

Gülbahçe Parkı'nda bir araya gelen kentteki sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ve vatandaşlar, "Kahrolsun İsrail, kahrolsun ABD", "Katil İsrail Filistin'den defol", "Müslüman uyuma Filistin'e sahip çık" şeklinde slogan attı.

Sivil toplum kuruluşları adına basın açıklaması yapan Anadolu Gençlik Derneği Nevşehir İl Temsilcisi Abdurrahim Doğru, İsrail'in işgalci bir yapılanma olduğunu belirterek, ABD'nin karına tepki gösterdi.

ABD ve İsrail'e karşı İslam aleminin ciddi bir duruş sergilemediğini, bu durumun da daha cüretkar adımlara neden olduğunu vurgulayan Doğru, "Bir buçuk milyar Müslüman sekiz milyonluk İsrail’i tükürse boğar. Korkmayın, Allah aşkına cesur olun. Siz gereğini yapmazsanız bu milletin içerisinden İsrail’e ve dünyanın tüm zalimlerine haddini bildirecek yiğitler çıkacaktır." dedi.

“ABD ve İsrail ile ilişkiler askıya alınmalıdır”

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Hasan Ali Cesur’un da yaptığı yazılı açıklamada, "İnsan canını hiçe sayanlarla diyalog kurulamayacağı açıkça ortadadır. Bu nedenle ABD ve İsrail ile ilişkiler askıya alınmalıdır." değerlendirmeleri yer aldı.

Cesur, açıklamasında ABD Başkanı Donald Trump'ın, göreve geldiği günden bu yana dünya coğrafyasını ateş topuna döndürme hevesinde olduğunu, bunu yaparken de uluslararası anlaşmaları hiçe sayarak gerçekleştirdiğini dile getirdi.

"Gözlerini insan kanı bürümüş bu katil devlet yapılanmaları ile hiçbir diyalog kurulamaz" diyen Cesur, "İnsan hayatı söz konusu olduğunda akan su durur. Ne var ki bu caniler masum insanları gözlerini kırpmadan öldürebiliyor. İnsan canını hiçe sayanlarla diyalog kurulamayacağı açıkça ortadadır. Bu nedenle ABD ve İsrail ile ilişkiler askıya alınmalıdır." görüşlerini kaydetti.

Hasan Ali Cesur, "ASKON olarak Filistin’de masum insanları katleden ABD ve İsrail’i kınıyor, vatanları için şehadet şerbeti içen Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz." ifadelerini kullandı.

"Filistin’e karşı tüm dünya seyirci"

Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, masum bir halk olan Filistinlilerin 70 yıl önce topraklarının işgal edilerek yok edilmesinin hedeflendiğini belirterek, bağımsızlık ve hürriyet mücadelesi veren bu mazlum halka karşı tüm dünyanın seyirci kaldığını kaydetti.

Altun, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail askerlerinin Gazze'deki Filistinlilere yönelik "katliamı"nı lanetledi.

İsrail'i "terör devleti" olarak niteleyen Altun, "Emperyalizmin baş mimarı Amerika Birleşik Devletleri ve onun Orta Doğu ayağı siyonist terör devleti İsrail'in yaptığı katliamı lanetliyoruz. Masum bir halk olan Filistinlilerin 70 yıl önce toprakları işgal edilerek yok edilmesi hedeflenmektedir. Bağımsızlık ve hürriyet mücadelesi veren bu mazlum halka karşı tüm dünya seyirci kalmaktadır. Bizler öteden beri her zaman Filistin halkının yanında yer aldık. Dün, çok sayıda Filistinlinin katledildiği, binlercesinin yaralandığı karanlık ve kanlı bir gün olarak tarihe geçecektir." ifadelerini kullandı.

Türk-İş'ten ITUC ve ETUC'a mektup

Türk-İş, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonuna (ETUC) gönderdiği mektupla, uluslararası sendikal hareketin, Filistin halkı ve işçisiyle dayanışma ve iş birliğini en üst düzeyde sürdürmesi talebinde bulundu.

Konfederasyondan yapılan yazılı açıklamada uluslararası toplumun yaşanan katliamı görmezden gelmemesi gerektiği belirtildi ve Türk-İş yönetimince Gazze'de yaşanan zulmün uluslararası sendikal boyuta taşınması için ITUC ve ETUC'a mektup gönderildiği bildirildi.

"Katliam, insanlık tarihine kara bir leke olarak geçti"

Türk-İş Genel Başkan Ergün Atalay konuyla ilgili açıklamasında, ABD'nin sorumsuzca aldığı karar neticesinde İsrail'in fütursuzca yaptığı katliamın insanlık tarihine kara bir leke olarak geçtiğini ifade etti.

Atalay, şunları kaydetti:

"ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını protesto eden Filistin halkına İsrail güçlerince yapılan saldırılar neticesinde onlarca Filistinli katledilmiş ve binden fazlası da yaralanmıştır. Burada katledilen sadece Filistin halkı değil aynı zamanda insanlığın evrensel ve ortak değerleridir. Söz konusu insanlık suçu işlenirken ve masum Filistin halkı katledilirken, açılış töreni düzenlenmesi ise insanlık dışı tavrın en belirgin örneğidir."

"Kudüs'ü asla teslim alamayacaksınız"

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Öz Sağlık-İş Sendikası'nın Gazi Mahallesi'ndeki yeni hizmet binasının açılış töreninde, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve ardından yaşanan olaylara değindi.

Arslan, Kudüs'ün tarih boyunca birçok saldırıya maruz kaldığını ama hiçbir zaman teslim olmadığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Kudüs'ü işgal edenler, Kudüs'te büyükelçilik kuranlar, şunu bilsinler ki Kudüs'ü işgal edebilirsiniz ama Kudüs'ü asla teslim alamayacaksınız. Kudüs'ün koruyucusu Cenabıhakk'tır. Onun için biz Kudüs'ün teslim olmayacağını, Kudüs'e sahip çıkılacağını biliyoruz. Kudüs er ya da geç mutlaka bağımsız ve özgür Filistin Devleti'nin başkenti olarak yerini alacak."

"Trump’ın ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması provakatif ve kabul edilemez"

İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği (AY-Bir) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Balcı, yaptığı yazılı açıklamayla İsrail askerlerinin, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını protesto eden Filistinlilere yaptığı katliamı kınadı.

Kudüs'ün İslam dünyasının onur ve şerefi olduğunu tüm dünyanın bilmesi gerektiğine işaret eden Balcı, Kudüs'ün statüsünün ise Filistin halkı ve İslam dünyasının hassasiyetle takip ettiği ve taviz veremeyeceği bir konu olduğunu belirtti.

ABD ve İsrail'in başrolünü üstlendiği gelişmelerin dünya barışına ve istikrarına vurulan bir darbe olduğunu aktaran Balcı, "AY-Bir olarak, ABD Başkanı Trump'ın, başta Müslümanlar olmak üzere üç semavi dinin mensupları için kutsal olan Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ve ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının son derece yanlış, haksız, provokatif ve kabul edilemez olduğunu bir kez daha belirtmek isteriz." ifadelerini kullandı.

Malatya, Şanlıurfa, Kilis, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Gaziantep'te de, İsrail'in Filistin'de yaptığı saldırılar kınandı.

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, kentteki bir restoranda yaptığı açıklamada, Türk milleti ve esnaf ve sanatkar camiası olarak Filistinlilerin yanında olduklarını belirterek, "ABD ve İsrail'in Filistinlilere yönelik katliamlarını nefretle kınıyoruz. Amerika'nın katil olduğu bugün meydandır." dedi.

Şanlıurfa

Şanlıurfa'da, Harran Üniversitesi (HRÜ), Senato kararıyla yayınladığı basın açıklamasında, işgalci konumundaki İsrail ve hamisi ABD'nin Ortadoğu’da mazlumlara karşı şiddet kullanarak devlet terörü işlediğine dikkati çekti. Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Ceza Mahkemesinin göreve davet edildiği açıklamada, Ortadoğu'da yeni bir istikrarsızlığa ve kaosa neden olabilecek adımların atıldığı aktarıldı.

Katliamların faillerini ve ortaklarının lanetlendiği vurgulanılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Masum Filistin halkının haklarının siyonist devlet tarafından on yıllardır sürekli olarak ihlal edilmesi, en temel özgürlüklerinden mahrum bırakılması ve son olarak bu katliama cüret etmesi karşısında insanlığın, gür bir sesle ve topyekun biçimde, dur dememesi kabul edilebilir bir durum değildir. Tarih bugünleri kara bir leke olarak yazacaktır. Filistin halkı meşru müdafaa hakkına sahiptir."

Kilis

Kilis'te, Anadolu Gençlik Birliği'nin çağrısı ile bir araya gelen bir grup öğrenci, ellerinde "Kudüs Müslümanların onurudur", "Kudüs Müslümanların istikbalidir" ve "Zalimler için yaşasın adalet" gibi dövizlerle üniversitenin 15 Temmuz Meydanı'nda toplandı.

Grup adına açıklama yapan Nurettin Taş, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını ve topraklarının işgalini protesto eden Filistinlilere düzenlenen saldırılarda onlarca kişiyi şehit ettiğini ve binlercesinin de yaralandığını ifade ededen Taş, "Yaşanan insanlık dışı duruma karşı daha ileri adımların atılması gerekmektedir. ABD'nin Siyonist İsrail'in ve işbirlikçi kukla yönetimlerin attığı bu adımlara sessiz ve tepkisiz kalmak yeni zulümlere kapı aralamak ve Filistinlilerin yok edilmesine seyirci kalmak demektir." diye konuştu.

Adıyaman

Adıyaman'da AK Parti ve sivil toplum kuruluşları Demokrasi Parkı önünde bir araya geldi.

AK Parti İl Başkanvekili Mehmet Dağdekin, burada grup adına yaptığı basın açıklamasında, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını, İslam'ın ilk kıblesi, kadim Kudüs'ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmelerin mümkün olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

"ABD bu girişimiyle BM'yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir. Kudüs'ün, gerek Birleşmiş Milletler kararlarıyla, gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılması şarttır. BM Genel Kurulunun ve İslam İşbirliği Teşkilat'nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD'nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu'da kanı ve göz yaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir."

Karabük

Karabük Üniversitesi'nde (KBÜ) bulunan, başta Filistinli olmak üzere, Müslüman öğrenci toplulukları birleşerek İsrail'in Filistin'de yaptığı saldırıları kınadı. Üniversitenin merkez yerleşkesi sosyal merkez önünde birleşen öğrenciler, ellerindeki Türk ve Filistin bayraklarıyla çeşitli pankartlar açtı.

Burada konuşan Filistinli öğrenci Miqdad Kdour, Kudüs'ün yalnızca Filistinlilerin olmadığını ve Kudüs'ü savunmanın İslam'ın izzetini ve şerefini savunmak olduğunu vurguladı.

Kdour, tüm Müslümanları, İsrail'in yaptığı bu zulme karşı tek yürek olmaya çağırarak, şöyle devam etti:

"Bizlere düşen görev, Kudüs'ü savunmaktır, özgürlüğe kavuşturmaktır. Kudüs, kendisini süsleyen zeytin ağaçlarına değil, kendisini kurtaracak kimselere muhtaçtır. Kudüs İsrail'in değildir ve hiçbir zaman da olmayacaktır. İsrail'in yaptığı katliama her zaman olduğu gibi en güçlü şekilde karşı duran Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, bu konudaki hassasiyeti sebebiyle Rektörümüz sayın Refik Polat'a ve tüm Türkiye'ye teşekkür ediyoruz."

Bitlis

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, yaptığı yazılı açıklamayla İsrail askerlerinin, ABD’nin Kudüs kararını protesto eden Filistinlilere yaptığı müdahaleyi kınadı.

Demiröz’ün açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Büyükelçiliğin taşınmasını protesto etmek, seslerini dünyaya duyurmak isteyen masum sivillerin katledilmesini, Türkiye, İslam alemi ve insanlık adına kabul etmek mümkün değildir. Mübarek ramazan ayı öncesi ABD'nin ve İsrail'in, bölgedeki sorunları daha da kötüleştirmeye sebep olacak bu girişimlerini şiddetle kınıyoruz."

Gümüşhane, Trabzon, Giresun, Rize, Artvin, Bayburt ve Ordu'da, ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını protesto eden Filistinlilerin İsrail askerleri tarafından şehit edilmesi ve yaralanmasına tepki gösterildi.

Gümüşhane Kemaliye Camisi önünde öğle namazı öncesi AK Parti İl Başkanlığınca düzenlenen protestoya, Belediye Başkanı Ercan Çimen ile MHP İl Başkanı Nadim Aydın da destek verdi.

AK Parti İl Başkanı Celalettin Köse, burada yaptığı konuşmada, ABD'nin, İslam'ın ilk kıblesi kadim Kudüs'ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi. Bu girişimin kendileri için yok hükmünde olduğunu vurgulayan Köse, ABD'nin bu kararla Birleşmiş Milletler kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını belirtti.

Ordu

AK Parti İl Başkanlığı öncülüğünde, Ordu Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan kalabalık, Kudüs'te yaşananları kınadı.

AK Parti İl Başkanı Uğur Çelenk, burada yaptığı basın açıklamasında, ABD ve İsrail'in, coğrafyanın göz bebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs'ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetlediklerini belirtti.

Çelenk, şunları kaydetti:

"Uluslararası kuralların ve vicdanın bu derece hoyratça çiğnenmesi, hiç kimsenin kendini güvende hmediği bir dünyaya doğru gidildiğinin ifadesidir. Müslümanların, Hristiyanların ve Musevilerin kendi dini ve tarihi hafızalarını muhafaza ettiği Kudüs'te, bu dengenin bozulması çok daha büyük sorunları tetikleme potansiyeline sahiptir. Bu tehlikenin bilincinde olduğunu düşündüğümüz uluslararası arenayı ve Birleşmiş Milletleri zaman kaybetmeksizin bir kez daha harekete geçmeye çağırıyoruz."

Bayburt

AK Parti ile MHP tarafından düzenlenen ve kentteki bazı sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği protestoda vatandaşlar, Türk Dünyası Parkı'nda bir araya geldi.

Burada grup adına basın bildirisi okuyan AK Parti İl Başkanı Fatih Yumak, ABD'nin büyükelçiliğini, İslam'ın ilk kıblesi olan kadim Kudüs'e taşımasının Müslümanlarca kabul edilemeyeceğini, bu girişimin yok hükmünde olduğunu söyledi.

Yumak, ABD'nin bu girişiminin Birleşmiş Milletler ile onun kararlarının ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığının bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Giresun

AK Parti Giresun İl Başkanlığı Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanı Kenan Tatlı, Atatürk Meydanı'nda yaptığı basın açıklamasında, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını, İslam'ın ilk kıblesi, kadim Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmelerinin mümkün olmadığını vurguladı.

Kudüs'ün, gerek BM kararlarıyla gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılmasının şart olduğunu aktaran Tatlı, "Binlerce Filistinli'nin kanının dökülmesinde, İsrail kadar ABD'nin de sorumluluğu vardır. İsrail’in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız." dedi.

Trabzon

Trabzon'da AK Parti öncülüğünde bir araya gelen grup, İsrail'in Gazze sınırında Filistinlilere yönelik katliamını protesto etti.

15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı Atatürk Alanı'nda toplanan grup, üzerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resminin bulunduğu "Yüreğimizin yarısı buradaysa bilin ki yarısı da Filistin'dedir" yazılı pankart ile "Kudüs'e selam direnişe devam", "Kudüs İslam'dır", "Mescid-i Aksa onurumuzdur", "Müslüman uyuma, Kudüs'e sahip çık" yazılı dövizlerle protesto eyleminde bulundu.

AK Parti İl Başkanı Haydar Revi, burada grup adına yaptığı açıklamada, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının yok hükmünde olduğunu dile getirdi.

Revi, "ABD ve İsrail'in, coğrafyamızın göz bebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs'ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz." dedi.

Artvin

Artvin'de, AK Parti İl Başkanlığı tarafından, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle Halitpaşa Meydanı'nda İsrail ve ABD protesto edildi.

Burada grup adına açıklama yapan AK Parti İl Başkan Yardımcısı Yüksel Kantar, Filistin halkının onurlu davalarını savunurken İsrail'in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini kan ağlayarak takip ettiklerini belirtti.

Kantar, "ABD ve İsrail’in, coğrafyamızın göz bebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs'ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz." ifadesini kullandı.

Rize

Rize Tuzcuoğlu Memişağa Parkı'nda AK Parti İl Başkanlığınca düzenlenen protestoda, "Mescid-i Aksa onurumuzdur, Gazze'ye selam direnişe devam" yazılı pankart ve dövizler açıldı. Ellerinde Türk ve Filistin bayrağı bulunan grup, İsrail ve ABD aleyhine slogan attı.

Protesto eylemine, bazı sivil toplum kuruluşları ve Belediye Başkanı Reşat Kasap da destek verdi. Burada grup adına açıklama yapan İl Başkan Vekili Ali Haydar Er, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmelerinin mümkün olmadığını dile getirdi.

Bartın 

AK Parti Bartın İl Başkanlığı tarafından İsrail askerlerinin, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını protesto eden Filistinlilere saldırısı kınandı. 

AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, Şadırvan Camisi önünde yaptığı açıklamada, ABD'nin Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını, İslam'ın ilk kıblesi, kadim Kudüs'ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişiminin kabul edilemeyeceğini söyledi. 

ABD ve İsrail'in, coğrafyanın göz bebeği ve barışın şehri mukaddes Kudüs'ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetlediklerini dile getiren Kalaycı, "Binlerce Filistinlinin kanlarının dökülmesinden, İsrail kadar ABD'nin de sorumluluğu vardır.' dedi. 

Bolu

Bolu'da Demokrasi Meydanı'nda toplanan kalabalığa seslenen AK Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay, "Türkiye hukuksuzluğa karşı, dönem dönem başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası platformlarda ve ikili temaslar vesilesiyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir." diye konuştu.

Doğanay, İsrail'in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacaklarını belirtti.

Kocaeli

Kocaeli'de AK Parti İl Başkanlığı tarafından İzmit Anıtpark'ta organize edilen etkinliğe, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile ilçe belediye başkanları ve AK Parti ilçe başkanları, MHP ve BBP ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

Türkiye ve Filistin bayrağı ile üzerinde "Özgür Kudüs" ve "Mescid-i Aksa Bizimdir" yazılı pankartlar açan vatandaşlar, tekbir getirip, Filistin lehine sloganlar attı.

AK Parti İl Başkan Vekili Abdullah Eryarsoy, burada yaptığı konuşmada, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını ve İslam'ın ilk kıblesi, kadim Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma girişiminin kendileri için yok hükmünde olduğunu söyledi.

Düzce 

Düzce'de Cedidiye Camisi önünde toplanan grup, tekbirler getirip, İsrail aleyhine sloganlar atarak Anıtpark Meydanı'na geldi.

Burada konuşma yapan AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmediklerini söyledi. 

Filistin'de insanların şehit edilmesinin artık sona ermesi gerektiğini ifade eden Keskin, "İsrail'e, böyle devam etmesi halinde eninde-sonunda akıttığı masum kanlarla boğulacağını hatırlatırız." dedi.

Öte yandan, dün Gazze'nin İsrail sınırında çadırlar kuran Filistinliler, ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasını ve İsrail'in kuruluş yıl dönümü olan Nekbe'nin (Büyük Felaket) 70'inci yılını protesto etmek için "milyonluk yürüyüş" adını verdikleri gösteriler düzenlemiş, gösterilerde 1'i bebek 59 Filistinli şehit olmuştu.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
 
Etiketler: Türkiye, ABD'nin, Kudüs, kararına, tepki, için, ayakta,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Bu uçsuz bucaksız dünya içinde, bil ki, mutlu yaşamak iki türlü insana vergi: Biri iyinin kötünün aslını bilir, öteki ne dünyayı bilir, ne kendini…


Ömer Hayyam
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı