Haber Detayı
03 Şubat 2018 - Cumartesi 14:00
 
URFA’DAN 1640 KİŞİ HACCA GİDECEK
Hac kura sonuçları açıklanmasının ardından, Şanlıurfa’dan kutsal topraklara gitmek için başvuruda bulunan 42 bin kişiden 1640 kişi hacca gitmeye hak kazandı.
Dünya Haberi


Şanlıurfalı hacı adaylarının kutsal topraklara gitmek için 5-16 Şubat tarihleri arasında kesin kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor.

 Hac kuraları 1 Şubat’da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan kura çekimi sonucunda belirlendi. Türkiye genelinde yaklaşık 2 milyon kişinin girdiği kura için Şanlıurfa’dan da 42 bin kişi başvurdu. Açıklanan kura sonucunda Şanlıurfa’dan bin 602 kişinin hacca gitmeye hak kazandığı belirtilirken, 38 kişinin de otel tipi başvurusunun kabul edildiği kaydedildi.

Müftü Açık, bu 42 bin kişi arasında sadece 1640 kişinin hacca gideceğini ve 38’si otel tipi başvuru çıkarken 1602 kişiye ’de otel tercihli çıktığını dile getirdi.

Otel tercihli çıkanların mutlaka 5 Şubat ve 16 Şubat arasında kesin kayıt yaptırmaları gerektiğini hatırlatan Müftü Açık, “vatandaşlarımızın kayıt yaptırmaları için bu tarihler arasında mutlaka il veya ilçe müftülüklerimize uğrasınlar yukarıda belirttiğimiz tarihler arasında mutlaka kayıtlarını yapsınlar.” dedi.

Müftü Açık, “Saat dokuzdan itibaren de internet üzerinden vatandaşlarımız kendilerine çıkıp çıkmadığın görmüş oldular. Tabi ki şu başattan söyleyeyim haç kurasında yirmi iki kişiden bir kişi sevinebildi, yirmi bir kişi ise üzüldü.  Ben niye çıkamadım diye, niye çıkmadım diye üzüldü ama Diyanet İşleri Başkanımızın da ifade ettiği gibi Hac’a niyet etmek kuraya katılmakta bir ibadetin başlangıcıdır.  Bilindiği gibi her ibadetin niyeti çok önemlidir. Kurada bir nevi hac’a gitmek istediğini kişinin ifade etmesidir niyetidir. Allah’ın izniyle bu sevap almış olmaktadır. Bunlar içerisinde otel tipi dediğimiz, otel tipine başvuranların 38’ne kura çıktı. Bin altı yüz iki kişiye de oda tercihli Hac kurası çıktı. şimdi bu kardeşlerimiz internet üzerinden veya müftülüklerimiz gelerek kendilerine kuranın çıkıp, çıkmadığını öğrenebilirler. Kurası çıkıp da kesin kayıt hakkı kazanan kardeşlerimiz yani 1602 kişi oda tercihli 38 kişide otel tercihli bu kardeşlerimiz 5 Şubat ve 16 Şubat arasında kesin kayıtlarla ilgili il müftülüğümüze muhakkak gelmeleri gerekiyor. Bunu sizin aracığıyla bildirmek istiyorum. İnşallah bütün camilerimizde Cuma vaizlerinde söylenecek ama bilindiği gibi siz basın mensupları aracığıyla da vatandaşlarımıza duyuracağız hepinize teşekkür ediyorum. Bizi dinleyen, izleyen gazetelerden okuyanlarda bilsinler ki

5 ŞUBAT VE 16 ŞUBAT ARASINDA KESİN KAYIT VARDIR

Yani bir kişi eğer kendi ibaresinde geldiğinde şu ifadeyi kendi ibaresinde görürse kura sonucu olarak kuranız çekilmiştir, kesin kayıt hakkı kazanmışsınızdır ifadesi varsa muhakkak il müftülüğümüze geliyor ve 5 Şubat başlıyor kesin kayıtlarımız 16 Şubatta bitiyor. Lütfen bu hususta biraz daha hassas davranın diyorum. Tekrar ifade edeyim gerçekten üzülen çok, ağlayan çok dedelerimiz, nenelerimiz geliyorlar neden bana çıkamadı evladım diyorlar. Dediğim gibi bu iş gerçekten niyet önemli bu hacılarımız yani aşağı yukarı 2 milyon üzerindeki kardeşlerimiz bu yıl niyet ettiler. Şanlıurfa da 42 bin kişi niyet etti. Hac’a gitme hususunda kuraya girdi. Yani biz şunu diyoruz 42 bin hacımızla Allah’ın izniyle Hac’a gitmiş gibiyiz, hac ibadetine yapmış gibiyiz bu hususta lütfen üzülmesinler, kuradır, kuradan çıkmadığı zaman gidilmeyecek demektir. Zaten Hacın şartlarından biri de gücümüzün yetmesidir. Kuradan çıkmayınca kişinin gücünün yetmediği anlamına gelir. Artık Hac ona farz olmamış oluyor. Bir dahaki seneye kadar kura devam edecektir inşallah. Şu ifadeler genelde kullanılıyor beş yıldan beridir çıkmadı, yedi yıldan beridir çıkmadı, 10 yıldan beridir çıkmadı, bu yılda bilindiği gibi 10 yıllında kuraya girenler var.  Yani 10 yıldan beri çıkmayan kardeşlerimiz var. Bunlarında aşağı yukarı yüzde kırkı civarında 10 yıldan beri gidenler çıkmış olacaktır. Yani belki diğerlerine göre şansları da fazla olacak neden çünkü bu kardeşimiz onuncu yılda girdiğinde on çarpı on o torbaya yüz ismi giriyor.  Dokuzuncu yılda dokuz çarpı dokuz 81 birinci torbaya girmiş oluyor. Yani kuradan başka şansımız yoktur. Şimdiden hayırlı olsun diyorum.” Dedi.

RAMAZAN GÜLER

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: URFA’DAN, 1640, KİŞİ, HACCA, GİDECEK,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin…


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı