Haber Detayı
04 Temmuz 2019 - Perşembe 12:06
 
YABİR: DOKTORLAR İDAREDEN KAYNAKLI SORUNLARDAN DOLAYI KAÇIYOR
Sağlık-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Abdulkadir Yabir; “Urfa'da sağlığı idare edecek idarecilerin liyakatli olmasını talep ediyoruz. Liyakatli olmadıktan sonra o insanın ünvanlı hiçbir anlam ifade etmiyor. Bugün Urfa'da gördüğümüz tablo çok açık ve net şu anda Urfa'nın liyakatli idarecilere ihtiyacı var.” Dedi.
Gündem Haberi


Yeniurfa Gazetesi olarak her hafta önemli bir ismi konuk ettiğimiz “Sen söyle Şanlıurfa’nın” bu haftaki konuğu Urfa'nın yetiştirmiş olduğu önemli değerlerden biri olan yıllardır Şanlıurfa Sağlığına başarılı bir şekilde hizmet vermeye çalışan Sağlık-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Abdulkadir Yabir oldu.

Şanlıurfa’da sağlık sektöründe çalışan yaklaşık 6 bin personelin haklarının savunulmasında ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi için çalışmalarına hız kesmeden devam eden Başkan Yabir ile Hastanelerde personel eksikliğini, Hastanelerde kişi başına düşen yatak sayılarını, alt yapı eksikliğini, Şanlıurfa’da çalışan sağlık personelinin çalışma şartlarının zorluklarını, hastanelerin donanım bakımından durumunu, Doktorları ve sağlık personellerini Şanlıurfa’da tutmak için neler yapılabileceğini, Kapanan hastaneleri ve Şanlıurfa’nın sağlık alanındaki diğer eksiklikleri, sıkıntılarını ve daha birçok konuyu biz sorduk Memur- Sen’e bağlı Sağlık- Sen Şanlıurfa İl Başkanı Abdulkadir Yabir içtenlikte cevapladı.

KISACA KENDİNİZİ TANITIRMISINIZ?

Abdulkadir Yabir Sağlık Sen Şanlıurfa Şube Başkanı 11 Kasım’dan bu yana şube başkanlığı görevini yürütmekteyim. Sağlık-Sen Şanlıurfa'da bütün birimlerde Yetkili Sendika Şanlıurfa'da yaklaşık 6 bin Türkiye genelinde 251.000 bin üyeye sahip, Sağlık İş kolunda görev yapan 657 tabi Tüm sağlık çalışanlarının özlük sosyal mali hakların korunması noktasında çaba gösteriyor. Şanlıurfa'da bulunan Vatandaşlarımızın daha kaliteli sağlık hizmeti alması için sendika olarak Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

ŞANLIURFA'DA DOKTOR VE SAĞLIK PERSONELİ EKSİKLİKLERİ BAKIMINDAN DÜŞÜNCELERİNİZ NEDİR?

Şanlıurfa eleman temininde güçlük çeken illerin başında geliyor. Hem nüfus yoğunluğu, Hem doğum hızını fazla olması ile beraber eleman temininde güçlük çekilen yerlerden biri durumunda. Uzman doktor sayılarımız da, hem sağlık çalışanları sayımızda pdc doluluk oranları diğer illere göre daha az bir de sağlık çalışanlarını Şanlıurfa'da tutmakta zorlandığımız için tayin dönemlerinde en çok tayin veren illerin başında geliyor. Bir de Şanlıurfa'daki sağlık sistemi idari yapılanma dan kaynaklanan istifalar oluyor. Bunda da en fazla istifa eden illerin başında geliyor. Sağlık çalışanları bu yapılanma dan dolayı Şanlıurfa'da fazla kalmıyorlar onun için en çok tayin ve istifanın olduğu illerin başında geliyor.

ŞANLIURFA'DAKİ HASTANELERDE KİŞİ BAŞINA DÜŞEN YATAK SAYISI NE KADAR?

Yatak sayısına baktığımız zaman normal yataklarda doluluk oranı hasta sayısını karşılamakta çok sıkıntı çekmiyoruz. Yatak sayısının en eksik olduğu bölüm yoğun bakım, Yeni doğan yatak sayılarında inanılmaz bir eksiklik var. Özellikle Pediatri yoğun bakımında sıfır 17 yaş arası çocuk sayısı yaklaşık bir milyon Sağlık Bakanlığı'na bağlı Pediatri yatak sayısı 50 bin civarında geçtiğimiz kış ayında en çok dışarıya sevk verdiğimiz hasta grubunun başında geliyor. 2,5 milyon nüfusa sahibiz 500 bin de Suriyeli var. 3 milyona yaklaşan bir nüfusumuz mevcut şehir merkezinde Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları olarak Eyyübiye Araştırma Hastanesi'ne sadece orada hizmet alıyoruz. Keşke bu hastane açılırken eski Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi de en azından belli bir aşamada çalışmaya devam ediyor olsaydı. Vatandaşlarımızın tamamı şu anda Merkez için söylüyorum ilçelerde de sevkler genelde Eyyübiye Araştırma Hastanesinde yapılıyor. Bu hastanede sağlık çalışanları çok zor şartlar altında çalışıyor. Hem de vatandaşlarımız kaliteli sağlık hizmeti almak konusunda çok sıkıntı yaşıyorlar. Doktor çalışanları eksikliklerinde ise bizim yan dal dediğimiz dalda çok sıkıntılar mevcut 60 bin ile 80 bin doğumun gerçekleştiği bir ilden bahsediyoruz. Hem kadın doğumda Hem çocuk hastalıklarında sıkıntılar mevcut durumda.

DİĞER BRANŞ DOKTORLARIN DA AÇIKLARIMIZ NE KADAR?

Bizim özellikle beyin cerrahi, göğüs cerrahi gibi özellikli birimler de maalesef o konuda da açıklarımız mevcut istihdam edilen arkadaşlar da, Şanlıurfa'daki idari yapılanmadan kaynaklanan baskılardan dolayı en son Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tek olan göğüs cerrahı O da gidecek diye duydum, alerji Hastalıkları Uzmanı gidiyor yan dalcılardan istifa etme düşüncesinde olanlar var. Bunlar Şanlıurfa'yı terk ettiği zaman yan dal da zaten sıkıntıda olan durum kırmızı alarmı pozisyonuna gelir.

ŞANLIURFA'DAKİ HASTANELERİN DONANIMINI NASIL BULUYORSUNUZ?

Şanlıurfa genel itibarıyla baktığımız zaman en büyük sıkıntımız 3 branşta yaşıyoruz. Pediatrik yoğun bakım, erişkin yoğun bakım, Yeni doğan Yoğun Bakım biz bunların yatak sayılarını mutlaka ve mutlaka arttırmamız lazım branşlardaki doktor sayısını artırmamız ile birlikte Sağlık Bakanlığı'ndan pozitif ayrımcılık yaparak Şanlıurfa'ya gönderdiği arkadaşları Şanlıurfa'da tutmanın yollarını aramamız lazım. Ama son günlerde Bu arkadaşların gitmesi noktasında Sağlık Müdürü sanki özel bir çaba harcıyormuş gibi bir durum var.

URFA SAĞLIĞI ŞU ANDA YÖNETİLEMİYOR!

Şanlıurfa'da hastanelerin altyapı yatak sayısından ziyade Urfa sağlığı şu anda yönetilemiyor, yönetilmemeye bağlı olarak Şanlıurfa'da sağlık sorunlarını yaşıyoruz. Bugün Eyyubi’ye Araştırma Hastanesi'nde yeterli sayıda poliklinik hizmeti verilemiyor. Kadın doğum doktorları çok zor şartlarda çalışıyor, yan dalcılar yine öyle durumda. Bir de bunun üzerine Sağlık Müdürlüğü'nün Kamu Hastaneler Kurumu'nun Ya da hastane idarecilerinin keyfi uygulamaları yüzünden bu zor olan şartlar daha da zorlaşmaya başladı. Bu konuda inanılmaz derecede şikâyetler alıyoruz STK olarak bizde bu arkadaşlarımızın sesi olarak sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.

DOKTORLARI ŞANLIURFA'DA TUTMAK İÇİN NE YAPMAK LAZIM?

Bütün sağlık çalışanlarının Şanlıurfa'da tutmanın yolu hem zor hem basit, Zor kısmı şu Şanlıurfa'da sağlık çalışanların iş gücü çok fazla bunu tutmak için bu insanı Şanlıurfa'da aidiyet duygusunu arttıracak hem de bunları rahat bir ortamda çalışmasını sağlayacak yöntemler bulmak lazım. Şimdi derdimiz Şanlıurfa'nın sağlığına iyiye götürmek ise bu doktor arkadaşları ve sağlık çalışanlarına Şanlıurfa'da tutmak çok basit ama maalesef bu yapılmamış hep ikinci yöntem denenmiş Ben idare edeceğim Benim istediğim olur benim istediğim şartlarda çalışırsınız. Benim istediğim uygulamalara tabisiniz kimsede ses çıkmaz. Biraz önce yukarıda bahsettiğim bu branşlarda giden arkadaşların gitme nedenlerinin büyük ölçüde emin olun iş yükünden kaynaklanan bir şey değil tamamı idareden kaynaklanan sorunlardan dolayı gidiyorlar. Siz yan dal hekimine 88 TL döner sermaye vereceksiniz veya o hastanede ya da diğer hastanede çok çalışmadan Ekstra bir iş yapmadan hem döner sermayesini çok yüksekten vereceksiniz hem de ekstradan yüzde yirmi dediğimiz performans veya ödüllendirmeyi vereceksiniz Şimdi o 88 TL'yi verdiğiniz insanı Şanlıurfa'da tutmanın yolu yoktur o arkadaş ilk Fırsat bulduğunda tayin ister tayin fırsatı bulmadığı zamanda istifa eder. Şimdi bunu  tutmanın yolu çok basit o insana aidiyet duygusunu htirecek siniz idari olarak da o arkadaşın yanında duracaksınız. Bu kadar basit.

ŞANLIURFA'DA HASTANELERDE GÖREV YAPAN BAŞHEKİMLER NEDEN PRATİSYEN UZMAN VE YARDIMCI DOÇENT DEĞİLLER?

Biz idari yapılanma ile ilgili sürekli bunu gündeme getiriyoruz, bir idarecinin pratisyen uzman ya da Öğretim görevlisinden ziyade bu arkadaşın liyakatli olup olmadığına bakmak lazım. Biz sendika olarak göreve geldiğimiz günden beri tek bir talebimiz var. Biz diyoruz ki atanan idareci arkadaşlar liyakatli olsun. Bugüne kadar hiçbir idareciden hiç bir Sağlık Müdürlüğü'nden bizim sendika olarak bu anlamda hiçbir talebimiz olmadı tek bir talebimiz var. Urfa'da sağlığı idare edecek idarecilerin liyakatli olmasını talep ediyoruz.  Liyakatli olmadıktan sonra o insanın ünvanlı hiçbir anlam ifade etmiyor. Bugün Urfa'da gördüğümüz tablo çok açık ve net şu anda Urfa'nın liyakatli idarecilere ihtiyacı var. Ama son günlerde maalesef Bir elin parmağını geçmeyecek kadar diğer arkadaşlar mevcut idari yapılanma da bu arkadaşların da bir kısmıyla istifa ettiler ya istifaya zorlandılar bir kısmı da istifa etme aşamasında.

ŞANLIURFA SAĞLIĞI İLERİYE GİTMEKTEN ÇOK GERİYE DÖNÜŞÜN SİNYALLERİNİ ALIYORUZ

Biz Şanlıurfa'da idari yapılanma da liyakati Adalet hakkaniyeti sağladığımız gün bu şu anda konuştuğumuz sorunların çoğunu konuşmuyor olacağız. Çok daha üst perdede taleplerde bulunuyor olacağız ama maalesef şu anda Urfa'da konuştuğumuz konu idarecilerin liyakatli olup olmaması bir idareci asıl olması gereken vasfı liyakatli olması. Ama bu Sağlık Müdürlüğü Yaklaşık 4 aydır görevde Biz kendisiyle zaten görüşmüştük bizim talebimiz bu konudaydı ama 4 ayın sonuna Geldiğimiz noktada Şanlıurfa sağlığı ileriye gitmekten çok geriye dönüşün sinyallerini alıyoruz. Bu konuda bütün sağlık çalışanları huzursuz mutsuz bizde sendika olarak bu arkadaşlarımızın sesini duyurmaya çalışıyoruz.

SİZ SENDİKA OLARAK LİYAKATLİ DOKTORLARIN ARKASINDA DURABİLİYOR MUSUNUZ VEYA ATAMALARDA LİYAKATA NE KADAR ÖNEM VERİLİYOR?

Bizim sendika olarak tek bir görevimiz var. Biz bütün idarecilere liyakatli, adaletli ve hakkaniyetli bir şekilde görev yapmasını istiyoruz. Bu arkadaşın ismini kim olduğu nereli olduğu ne yaptığı bizi alakadar edecek husus değil. Bizim tek beklentimiz varsa Şanlıurfa sağlığına taş üstüne taş koyacak liyakatli, adaletli ve hakkaniyetli insanlar gelsin hem vatandaşımız kaliteli hizmet alsın hem de sağlık çalışanlarımız mutlu bir ortamda çalışsın Bunu kim temin ederse Biz sendika olarak gece gündüz o arkadaşın yanında desteğinizi sürdürmeye devam ederiz. Ama sağlık çalışanlara mutlu olmalı vatandaşın da kaliteli sağlık hizmeti almadığı bir sistemde sendika olarak bizim tepkimiz de tavrımız da tam aksi olur.

 KAPANAN HASTANELERİN ŞANLIURFA SAĞLIĞINA NE GİBİ ETKİSİ OLDU?

 Ben yaklaşık 20 yıldır Şanlıurfa sağlık sisteminin içindeyim kapanan hastaneler ile alakalı hem yatak hem Yeni doğan açısından hem de vatandaşın sağlık hizmetine ulaşımı noktasında epeyi sekteye uğrattı. Bir de sendika olarak baktığımızda o hastanelerde çalışan 4 bine yakın sağlık çalışanı issiz kaldı. Şu anda konuştuğumuz Pediatri yoğun bakım, Yeni doğan Yoğun bakımdaki sıkıntıların önemli nedenlerinden bir tanesi de kapanan özel hastaneler ve kapanan Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi olarak da gösterebiliriz.

SON OLARAK BAŞKANIM SENDİKA ÜYELERİNİZE ŞANLIURFA HALKINA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Biz sağlık çalışanları olarak Şanlıurfa'da zor şartlar altında çalışıyoruz. Hem eleman istihdamındaki sıkıntılardan dolayı hem de kentin nüfus yoğunluğu hem doğurganlık hızı yüksek olmasından dolayı sağlık çalışanları kendi meslek gruplarına göre çok zor şartlar altında çalışıyorlar. Bizim beklentimiz temennimiz şu, sağlık çalışanları mesleki olarak zor şartlarda çalışırken aynı zamanda idarecilerin baskısı keyfi uygulamaları olmasın. Bugün Eğer sağlıkta keyfi uygulamalar hastanede çalışanların aynı serviste aynı birimde aynı işi yapan insanlar arasında bir ayrımcılık yapılıyorsa Bu arkadaşların Bizim Urfa'da tutmamız Bu arkadaşların çalışma koşullarını bizim üst seviyede sağlama imkânımız Maalesef yok. Biz sağlık çalışanlarının mutlu olacağı bir ortamın yaratılması için gecemizi gündüzümüze katarak çalışmaya devam ediyor olacağız. Ama bunun yanında vatandaşımızın da sağlık hizmetini kaliteli alıyor olması gerekiyor. Bütün sağlık çalışanları paydaşlarından siyasetçisin den Şanlıurfa Bürokrasi ne kadar hepsinden beklentimiz çok vatandaşlarımız kaliteli sağlık hizmeti alsın sağlık çalışanları da huzurlu bir ortamda çalışsın bizim idarecilerden beklentimiz bu maalesef 4 ayı Geride bıraktığımız bu sistemde liyakatli Adaletli bir sistemin kullanmadığını kurma gibi bir niyeti olmadığını görüyoruz.

ADALETLİ, LİYAKATLİ, HAKKANİYETLİ SAĞLIK İDARE SİSTEMİNİN KURULMASI LAZIM

Yaklaşık 12 yıldır Şanlıurfa'da sağlığın herhangi bir biriminde görev alan arkadaşlar istifa ediyor, istifa ettiriliyor dün aldığımız bilgilere göre yeni istifalar da oluşmaya başlamış. Bizim şu anda gördüğümüz tablo Şanlıurfa sağlık sistemine maalesef iyiye doğru gitmiyor, kötüye doğru bir gidiş var. Bu sağlık çalışanlarının yetersizliğinden de kaynaklanıyor. Bu sistemle Şanlıurfa'ya 1000 tane hastane de kursanız, 10000 tane de sağlık çalışanı getirseniz biz yine bu sorunları konuşuyor olacağız. Onun için elbirliği ile bizim Adaletli, liyakatli, hakkaniyetli sağlık idare sisteminin kurulması lazım. Bu konuda tüm yetkilileri göreve davet ediyorum.” Diyerek sözlerini sonlandırdı.

ROPÖRTAJ: MEHMET CANBEK

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: YABİR:, DOKTORLAR, İDAREDEN, KAYNAKLI, SORUNLARDAN, DOLAYI, KAÇIYOR,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
En Çok Okunanlar
En Son Eklenenler
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Anketler
İstanbul Seçimini Kim Kazanır ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Özlü Sözler
Bircok insan mutluluğu burnunun üstünde unuttuğu gözlük gibi etrafta arar.


Konfüçyus
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı