Yazı Detayı
19 Mart 2018 - Pazartesi 14:14
 
AİLEDE KADININ YERİ VE ÖNEMİ
Salih BENCİK
salihbenciktaha@hotmail.com
 
 

İnsan hayatına anlam katan, ruhuna huzur veren mutlu eden ve dinlendiren en önemli yer aile yuvasıdır. Günün yorgunluğu , stresi ve gerilimini atarak; Mutluluk  ve üzüntülerin paylaşıldığı, göz göze, diz dize, baş başa oturulup sohbet edildiği mekandır aile.

Sevgi ve saygının doruk noktasına ulaştığı, ilim ve irfan yuvası, edep ve terbiye mektebidir aile. Aile bireylerinin gelişimi burada  şekillenir ve  temeli atılır. Bir çok okurumuz eeee biz biliyoruz zaten bunları , yani ailenin kutsiyetini, bende bildiğinizi biliyorum zaten. Ancak ailenin birlik, dirlik, beraberlik ve bütünlüğünü bozan o kadar sebep var ki işte bunlara tedbir almak, çeşitli sebeplerle açılmış olan yara ve gedikleri daha vahim hale gelmeden, uçurumlara sevk edilmeden üstesinden gelmek,  bertaraf etmek fazla geç olmadan da müdahale etmenin çok faydalı olacağı gibi aile bütünlüğünü de koruyacaktır.

Toplum hiç bir kıstas koymadan, hiçbir açıklama ve sınırlama getirmeden KADIN- ERKEK eşitliği diyerek kaos yaratmakta, ortamı germektedir. Aslında bunu söylemekle neyi kast ediyoruz? Kadın ve erkeği sebepsiz boş yere karşı karşıya getirmek bizlere neyi kazandırıyor, neleri kaybettiriyor buna bakmak gerekiyor. Böylece çatışma ortamı hazırlamış olmuyor muyuz? En ufak bir kıvılcım sonu hazin sonlarla bitmekte maalesef. Kadının erkeğin karşılıklı anlayış ve hoşgörü kuralları çerçevesinde birlikte karar vermeleri gerekir.

 Evin süsü, ışığı ve lokomotifi ve motifidir kadın, evin çiçeği, nazenin ve narin duruşu  ve letafeti gönüllerde taht kurmasına vesile olur. Bu değerler ve dengeler korunmadığı müddetçe, yersiz  direnme, karşı çıkmalar başlayınca çeşitli huzursuzluklar beraberinde gelmektedir. Sadece kendi aramızda konuştuğumuz ve temeli olmayan çekişmelerimiz, hep gündemde tuttuğumuz bu konu nice mağdurlar yaratarak, bir çok kadının hiç yere  hayatına son vermesine sebep olmaktadır . Aile içinde huzursuzluklar, geçimsizlikler, ayrılmalar, boşanmalar, şiddet ve cinayetler gün geçtikçe katlanarak büyümekte, almış  başını gidiyor.

  Her ailenin durumu, yapısı, eğitim düzeyi farklı olmasına rağmen genellemeler yapılarak her kadın her erkek aynı şartlara haizmiş gibi her ortamda eşitlikten dem vurulmaktadır. Çalışan çalışmayan, haklı haksız demeden, nedenleri araştırılmadan sosyal medya üzerinde kadın adeta hedef tahtası haline getirilmektedir. Günümüzde güya yasaların bütünü kadınları kapsayarak ön plana çıkarmasına, önemsemesine rağmen neden boşanmalar , kadın şiddetleri ve cinayetler artıyor.

Yasal düzenlemeler yapılmadan, sağlam temellere oturtulmadan, aile yuvasını çekilmez hale getiren eşleri birbirine düşüren bir çok neden var ; Eşler arasında ufak tefek tartışma ve sürtüşmeler olduğunda , çözüm yolları araştırılmadan kadının bir tek isteği, anlık siniri ile vermiş olduğu bir dilekçe ile dönüşü olmayan bir yola girilmektedir. Böylece eşinin beyanı ile erkek evden uzaklaştırılmaktadır. İş bu noktaya geldikten sonra karşılıklı kin ve nefret duyguları gittikçe perçinleşerek uçuruma kadara sürüklenmektedir. Eşler arasındaki küçük bir ayrıntı, anlık çıkışma ve çekişmeler daha da derinleşerek çıkılmaz bir hal almaktadır. Bunun ne kadar tehlikeli bir durum olduğunu erkekle kadın arasındaki anlaşmazlığın düşmanlığa dönüştüğünü bilmemiz gerekir. Bu şekilde çocuklarda varsa babalarına düşman kesilir. Evden uzaklaştırma alan baba daha da canileşerek eşine ve çocuklarına fırsat buldukça zarar vermekte, hatta bu durum cinayetlere kadar gidebilmektedir. Bu hazin sonu hemen hemen her gün hepimiz gazete manşetlerinden okuyoruz .

Yani erkeğin evden uzaklaştırılması fırsat ele geçtiği zaman büyük bir tehlikenin habercisidir. Halbuki bunun yerine karşılıklı uzlaşma yoları aransa, problemin kaynağına inilerek sebepler ışığında çözüm yolları aranarak telefi edilme yoluna gidilse aile yuvası korunsa çok daha iyi olmaz mı? Kin, nefret, korku ve endişe yerine, sevgi, merhamet, kadir kıymet gibi manevi hasletler işlense daha güzel olmaz mı? Çok ciddi durumların dışında eşleri birbirinden ayırarak düşmanlıkları derinleştirmek, çocukların psikolojilerini bozarak huzurunu kaçırmak yerine farklı terapiler, kurulacak aile huzuru merkezleri ve çeşitli uygulamalarla çözüm odaklı, aile birliğini koruyucu tedbirler almak faydalı olur diye düşünüyorum. Bu konuda ilgili kurum, birim ve kuruluşların elbette çalışmalarının olduğu aşikardır. Bu kurum ve kuruluşların daha da faal hale gelmesi, yasaların aile bütünlüğünü koruyucu yönde geliştirilmesi daha müspet sonuçlar doğuracaktır.  Bu doğrultuda aile birliğini güçlendirecek, idame ettirecek birim ve merkezler sıklaştırılarak hizmet verilmelidir.

Sonuç olarak Kadınlar Annedir, toplumun temel taşlarıdır, başların tacıdır. Kadınsız her karar ve uygulama yarım kalmaya mahkumdur.

 

 
Etiketler: AİLEDE, KADININ, YERİ, VE, ÖNEMİ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
YÖNETİM-ORGANİZASYON -ANALİZLER
SATIR ARALARINA BİR CÜMLE EKLEMEK
SON ÇIRPINIŞ
GÖZLERİMİZİ KAPATMAKLA GECE OLMAZ
EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE KİŞİLİK , YAŞAM POZİSYONLARI VE ZAMAN KAVRAMI
EĞİTİM SÜRECİ NASIL GELİŞİR
EĞİTİM SÜRECİNDE KİŞİSEL FARKLILIKLAR
EĞİTİM SÜRECİNDE ÖZGÜVEN VE ÜRETİCİLİK
EĞİTİM SORUN DEĞİL SORUNU ÇÖZME MEKANİZMASIDIR
PERSONEL KURUMUN AYNASIDIR
EĞİTİMDE EYLEM PLANI ÇALIŞTAYI
OKULA BAŞLARKEN
BİRBİRİMİZİN AYAKLARINDAN DEĞİL, ELLERİNDEN TUTALIM
ŞAİR VE ŞİİR
ÜNİVERSİTEMİZ YENİLİKLERE İMZA ATIYOR
ANKARA SEMALARINDA URFA YILDIZLARI
ULUSAL KİTAP FUARI
GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURMAK
GÜVEN
ULUSLARARASI GÖÇ YÖNETİMİ ZİRVESİ (3)
ULUSLARARASI GÖÇ YÖNETİMİ ZİRVESİ (2)
ULUSLARARASI GÖÇ YÖNETİMİ ZİRVESİ (1)
NE OLDU SANA ŞİMDİ
BEN
YILDIZLARDA BEN
ANSIZIN GEL
ARIYORUM
DENİZİN GÖZLERİ
Ben geldim
ÇIĞ DÜŞMÜŞ YOLLARIMA
IZDIRAP
ÇAĞRI
AYRILIK
GEL YALVARIRIM
ESARETTEKİ KALBİM
AŞKIMIZ ÜŞÜMESİN
ÇAĞRI
ESKİTTİĞİM AYNALAR
... ÖLÜM ZOR ...
... YAĞMURMU SEBEP GÖZYAŞLARIMA ...
... ÇIĞ DÜŞTÜ YÜREĞİME ...
... ESARET ZİNCİRİ ...
.... MARTININ ELLERİ ....
---- ES RÜZGAR ----
---- ENDİŞE ----
....DUR GİTME....
DEĞİŞMEYEN GÖZLERİN
HUDUT BAŞLARI
BİR TABLO ÇİZEMEDİM
SONBAHAR
BU ŞEHİR HEPİMİZİN
KAYIP GİDEN YILLARIM
EĞİTİMLE İLGİLİ GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİM
EĞİTİMLE İLGİLİ GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİM
EĞİTİM ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARIMIZA NASIL SAHİP ÇIKALIM?
DOĞRU SÖYLEYENİ KAÇ KÖYDEN KOVARLAR?
Halkın Sağlığı ve Vatandaşlık Görevi
İNSANLARDA SORUMLUKLUK BİLİNCİ OLMALIDIR
BU VEBALİN ALTINDA KALKACAĞINIZDAN EMİN MİSİNİZ?
MEMLEKETİ KİMLER İSTİLA ETTİ?
BU ŞEHİR NE ZAMAN BÜYÜYECEK?
ÜLKEMİZ BİZ VE SURİYEMİZ
MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNİN EĞİTİM SERÜVEN
HER OKULA BİR KARAKOL KURSANIZ BİLE ÇIĞIRINDAN ÇIKMIŞ GENÇLİĞİ KURTARAMAZSINIZ
KENT KİMLİĞİ VE TURİZME KAZANDIRILACAK KUŞÇULUK
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
En Çok Okunanlar
En Son Eklenenler
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Anketler
İstanbul Seçimini Kim Kazanır ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
23
0
0
2
7
9
2
Galatasaray
20
0
2
2
6
10
3
Fenerbahçe
20
0
2
2
6
10
4
Beşiktaş
16
0
3
1
5
9
5
Gaziantep FK
15
0
1
6
3
10
6
Kasımpaşa
15
0
3
3
4
10
7
Fatih Karagümrük
14
0
2
5
3
10
8
Göztepe
14
0
1
5
3
9
9
Başakşehir FK
14
0
4
2
4
10
10
Trabzonspor
12
0
4
3
3
10
11
Hatayspor
12
0
1
3
3
7
12
Yeni Malatyaspor
12
0
3
3
3
9
13
Çaykur Rizespor
12
0
3
3
3
9
14
Konyaspor
12
0
3
3
3
9
15
Antalyaspor
10
0
4
4
2
10
16
Sivasspor
9
0
4
3
2
9
17
BB Erzurumspor
9
0
4
3
2
9
18
Kayserispor
8
0
5
2
2
9
19
Denizlispor
6
0
5
3
1
9
20
Gençlerbirliği
5
0
6
2
1
9
21
MKE Ankaragücü
2
0
6
2
0
8
Özlü Sözler
İman hem nurdur hem kuvvettir, hakiki imanı elde den adam kânata meydan okuyabilir.


BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı