Yazı Detayı
29 Mart 2016 - Salı 10:35
 
CANLI TARİH İSA AMCA
YUNUS EMRE GAYBERİ
 
 

Fakir, yorgun ama yılgın değil İsa amca
Pehlivan duruşuyla yılların meşekatine karşı koyan gönlü güzel, sözü güzel İsa amca
Hayatın vefasızlığının sitemini yine o vefasızlara karşı dilinden düşürmediği dua taneleriyle sesleniyor.

ALLAH her şeyin sahibidir.
Dedim ya canlı tarih İsa amca aynı zamanda Kore gazisi ama gazi madalyası verilmeyen gazilerden üzgünüm ama devletime kırgın değilim nasip değilmiş deyip geçiştiriyor.

Yaklaşık bir ay geceli gündüzlü deniz yolculuğunun sonunda Kore'ye vardıklarını anlatıyor.

Gemiyle zor şartlar altında yaptıkları yolculuk esnasında ki sıkıntıları anlatırken hüzünleniyor ama yaşının ilerlemesine aldırmada diyor ki; "devletimin emrindeyim bu gün göreve çağırsalar hemen giderim"

Hangi ülkenin deniz sınırlarına yaklaşırsak o ülkenin bayrağını göndere çekiyorduk ama gemimiz Amerikan gemisiydi mürettebatı da Amerikalıydı.

Kore'de her türlü zorlu şartlarda hizmet ettiklerini anlatan namı diğer Vanlı İsa amca savaşa direk katılmadıklarını geri hizmette bulunduklarını anlatırken; Direk savaş meydanındaki Türklerin kahramanlıklarını Amerikalıların ve Korelilerin ağzı açık hayretler içinde anlattıklarının ve tüm zorlu cephelere hep Türk birliklerini gönderildiğini ve bu birliklerin kahramanlık destanı yazdığını anlatıyordu yaşlı gözlerini silerek.

Geri hizmette bulundukları için gazilik unvanı, madalyası ve maaşından mahrum kaldığını üzülerek vefasızlık yapıldığını söylüyor sitemle.

Askerden sonra memleketi Van ilinin dağlarında mezralarında çobanlık yapmaya başlayan İsa amca tanıştığı koyun tüccarı Urfalı hacı Derviş Gayberi'nin Yanında mesleğini devam ettirmiş.

Yıllarca MUŞ ERZURUM VAN illerinden koyun sürülerini Urfa üzerinden Halep'e götürmüşler aylar süren zorlu yolculuklardan sonra Hacı Derviş Gayberi'nin ısrarıyla Urfa'ya yerleşmiş buradan evlenmiş ve 12 evlada sahip olan İsa amca evlatlarından razı olduğunu ve hep onlara duacı olduğunu kendisini Hiç yormadıklarını anlatırken mutluluğu yüzüne aksediyordu.

Yaklaşık 60 yıldır Urfa'da olduğunu, Urfa'yı çok sevdiğini insanlarını çok sevdiğini ve kendisinin de artık Urfalı Olduğunu gülümseyerek bekârken Vanlıydım evlendim Urfalı oldum diyor koca çınar.

Bu yaşlı halinde halen Yakubiye Mahallesindeki mağaralarda hayvancılıkla uğraştığını ve hanımıyla yalnız yaşadığını çocukların evlenip göçtüğünü anlatırken hüzünleniyor.

Koca bir aileden yine başa döndüklerini ve yalnızlıklarını paylaştıklarını anlatıyor İsa amca.

Bizde kendisine hatıralarını bizlerle paylaştığı için teşekkür ediyor ellerinden öpüyor duasını alıyoruz.
SAYGILARIMLA...

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.


akyolrecep63@mynet.com
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


45
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı