Yazı Detayı
31 Mayıs 2016 - Salı 10:58
 
KİTAP ŞENLİĞİ
Mehmet ERCAN
mehmetercan63@hotmail.com
 
 

Şanlıurfa Valiliği ile Büyükşehir Belediyesinin ortak organizasyonuyla Topçu Meydanı'nda kurulan çadırda 'Kitap Şenliği' fuarı açıldı. Güzel şehrimizde bu tür organizasyonların ilki olması münasebetiyle aslında yönlendirme olursa halkımızın kitaba ne kadar ilgili olduğu görüldü.

Ben de çocuklarımı aldım ve bir kitap fuarı görsün, kitapla haşir neşir olsunlar diye ailece ikindiden sonra otobüsle fuara gitmeye karar verdik. Otobüs diyorum çünkü arabayla oralara gitmek zaten hayal ötesi.

Kitap fuarının girişinde asılı olan davetli yazarlar listesini görünce ilk hayal kırıklığını yaşadım. Bu şehrin valiliği ve bu şehrin belediyesi kendi şehrinin yazar ve şairlerinden bir tane olsun davet etmez mi?

Sizler kendi şehrinizin yazar ve şairlerini desteklemezseniz onları en azından kendi halkınıza tanıtma çabasında olmasanız bu şehirde kültür ve okuma adına yaptıklarınız eksik kalmaz mı?

Benim bir yazar olarak, beklentim bu organizasyon yapılmadan Urfalı gerek ulusal, gerekse mahalli alanda eser veren yazar ve şairlerin de görüşleri alınıp onların nasıl bir katkı sunacaklar belirlendikten sonra diğer sivil toplum kuruluşlarının görüşü alındıktan sonra böyle bir organizasyona başvurulmalıydı.

Kimse kusura bakmasın ama bu kitap şenliği biraz da dostlar pazarda görsün düşüncesiyle yapılmış bir organizasyondan öteye geçmemiş gibi geldi.

Oysa madem Büyük Şehir Belediyesi ve Şanlıurfa Valiliği destekliyor insanları kitaba doyurmak gerekmiyor muydu? Urfalı yazar ve şairleri onure etmek onların da eserlerini tanıtmasına fırsat sunacak bir stant açılamaz mıydı?

Çocuklarıma aldığım üç adet kitabın fiyatına eve gelince internetten baktım internet fiyatı daha ucuz. Bu nasıl bir şenlik ben anlamadım doğrusu.

Kaldı ki aldığım kitaplar yüzde kırk ve yüzde altmış indirimde olanlar demek indirimde olmasa normalinin iki katına yutturacaklar zavallı kitapsever halkıma.

Keşke sivil toplum kuruluşlarının da desteği alınarak ucuz kitap temin edilip kitapseverlere bir hizmet olarak sunulsaydı Büyük Şehir Belediyemiz ve Şanlıurfa Valiliğimizin yaptığı organizasyon daha çok takdir görürdü.

Oraya gelen birçok ebeveyn benim gibi çocuklarına kitap sevgisini aşılmak için çocuklarını da beraberinde getirmişti. Bu çocuklara yönelik organizatör iki kurumun bir küçük hikâye kitabı, fuarı anımsatacak bir broşür, olmadı bir balon dağıtılmaz mı?

Aslında söyleyecek çok şey var fakat ne de olsa şehrimizde açılan ilk kitap fuarı ya da şenliği şenlik havası olmasa da ilk olması münasebetiyle hoş görmekten başka çaremiz yok galiba.

Umarım organizatörler de bu aşamadan sonra az da olsun kendi yazar ve şairlerinin, sivil toplum kuruluşlarının sesine kulak verir ve gerek maddi gerekse manevi açıdan herkese hitap eden etkinliklere imza atarlar.

Son olarak şunu söylemek gerekir, eleştirilere açık toplumlar ilerleme ve daha güzele erişmede daima başarılı olmuşlardır.

Biz de bu etkinlik hakkında naçizane görüşlerimizi belirtecek olursak, ilk olması münasebetiyle güzel; fakat benzerleriyle karşılaştırıldığı zaman kesinlikle sınıfta kalmış bir organizasyon.

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Mürşitlik alıcılık değil, vericiliktir…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı