Yazı Detayı
06 Eylül 2016 - Salı 09:57
 
Zonguldak'tan kalkan Almanya treni...
RAMAZAN GÜLER
yeniurfa__6363@hotmail.com
 
 

Memleketimiz Şanlıurfa'da ve bölgemizde her yönüyle değişik iş alanlarında yetenekli insanlarımızın potansiyelinin oldukça fazla olduğunu anlatarak Şanlıurfa ve Bölgedeki gençlerimize diğer yöredeki insanlara tanınan fırsatların verilmesini ve Fırsat eşitliği çerçevesinde değerlerimizin kaybolmamaları adına bazı imkânlar sunularak dezavantajları avantaja çevirebileceğimizi örneklerle detaylı bir şekilde açıkladım. Verdiğim örneğin biride şöyleydi; İbrahim Tatlıses, Müfit Erkasap, İstanbul'un; Mesut Özil ve Yıldıray Baştürk'un babaları Zonguldak'ta çalıştıkları maden ocağını bırakmayıp, Almanya'ya gurbetçi olmayı göze almasalardı; bugün Mesut ve Yıldıray belki de bu kadar iyi bir futbolcu olamazlardı. Özellikle Türkiye futbol federasyonunun bu mevcut sistemiyle Alt kategorilere bakış açısıyla futbolcu olsalardı ancak sıradan sporcular olabilirlerdi.
Bu kadar rahat başarı ve şöhrete kavuşamayacaklarını düşünüyorum. Çünkü mevcut sistemdeki anlayış; Atalarımızın dediği gibi su yolunu bulur anlayışıdır. Oysaki suyun yolunu daha çabuk ve insanlığa daha faydalı bir şekilde yolunu bulması için Bentler ve düzgün kanallar da yapmak önemlidir. Bilgi alışverişinde bulunduğumuz; Araştırmacı yazarlarımızdan ve medyada önemli bir yerde olan yazarlarımızdan biri yıllar sonra ve Somada kömür ocağında şehit olan ve daima rahmetle andığımız maden şehitlerimiz için yazdıklarının ve fikirlerinin tamamına katılmamakla birlikte bir kısım gerçeklere de tamamıyla katıldığımı belirtmek istiyorum.
Aşağıda sizlerle paylaşmak istediğim bu yazı şu açıdan önemlidir. Geçmişimizden ders alarak; geleceğimize ışık tutacağı düşüncesiyle yazının özeti şöyledir. Alman gazeteci Günter Wallraff, Ali Levent Sığırlıoğlu adında kimlik çıkararak sahte bir isim ile Almanya'da ki Türkler için 1985 yılında yazmış olduğu kitap Almanya'da ve Türkiye'de adeta deprem etkisi yaratmış. Çünkü ekmek kavgası için acılar içersinde vatanını terk edip Almanya yolunu tutan Türklerin nasıl haksızlıklara uğradığını bütün gerçekleriyle ortaya koymuştu. Bu yazarın yazdığı kitaptaki gerçekler ilgililer için adeta tokat gibiydi ve bu tokat onları sarsmıştı. Mustafa'da tokat yemiş gibiydi ''En alttakiler''i okuduğunda… Zonguldak'taki bir madenciydi kaderine direnerek trene atlayıp Almanya'ya gelmişti. Ve bizim o kitabı okurken bile gözyaşlarımızı tutamadığımız haksızlıklara maruz kalmıştı. Her ne kadar haksızlığa uğradıysa da Almanya onun için doğduğu yer olmasa da doyduğu yerdi. Vatan belledi alın teri ve namusuyla çalıştı çabaladı. Almanya aynen o kitaptaki Almanya'ydı Ama o kitaptaki Almanlardan ibaret değildi.
Her ülkedeki gibi var olan dingiller ve nato kafalar orda da olacaktı elbette. Önemli olan Fırsat eşitliğine inanan insanların sayısı dingillerin sayısından oldukça fazla olmasıydı. Evladı doğdu Mustafa'nın oğlu oldu. Fırsat eşitliği sağlayan yeteneğe imkân sağlayan bizim Futbol takımlarında olmayan Alman sistemi devreye girdi, Mustafa'nın oğlunu öz be öz kucakladı.
Türk bu diye ayırmadılar, madde in Almanya diye baktılar. Neticede En Alttakinin oğlu en üste çıktı. Zonguldaklı madencinin oğlu olan Mesut Özil bir anda Alman milli takımının beyni oldu. Almanya'nın bir farkı da sadece maden işçilerinin hayatını korumuyor; Onların çocuklarının da hayatını korumakla kalmayıp; En alttakilerin çocuklarını en üste çıkarabiliyor. Mesut'un babası ve Yıldırayın babası Almanya trenine binerken o zaman ne kadar üzülmüşlerdi kim bilir.
Geriye baktıklarında şimdi ise oğullarının en üste çıktıklarını görünce üzüntüleri sevince dönmedi mi? Dersiniz. Bu konuda yeni bir kitap daha yazmak gerekmez mi? Kader dediğimiz dezavantajlar nasıl avantaja; Üzüntülerin ise sevince dönüştüğü sistemleri bularak ülkemizdeki önemli bir kitleyi dezavantajlardan arındırarak avantajlı duruma getirmek o kadar zor olmamalıdır. Herkesin kendi asli işiyle uğraşarak başarılar elde edeceği ve sistem kargaşasının olmadığı bir dünya dileğiyle Bir sonraki köşemde sevinçlerimizi paylaşmak dileğiyle...

 
Etiketler:
Yorumlar
Diğer Yazılar
BİR SEN BİLMEDİN
HAYDİ CEYLANLAR!
İŞLER YOLUNDA
SPORUN ÖNEMİ
2. YARI START ALIYOR
OYUN İYİ GOL YOK
Kılıç ile Urfaspor'da yüzler gülüyor
Mülteci çocukların azmi…
Yılın ilk karı yağdı
YÖNETİM FATURASINI AĞIR ÖDÜYOR
İlerlemenin Neresindeyiz?
MİSAFİR TAKIM!
HOROZ ÖTTÜ, KARAMAN KAÇTI!
İTİBAR ETMEMEK LAZIM!
SÖYLENECEK BİRŞEY KALMADI…
RAKİP BİZDEN İYİYDİ
FORMAYI HAK EDEN GİYMELİ
Su, Elektrik ve İnternet
GAZETECİLERİN SINAVI!
ELLERİNİZİ SPORDAN ÇEKİP KENDİ İŞİNİZE BAKIN…
BİZİ DEĞERLİ KILAN KATKILARIMIZDIR
FUTBOLUN GERÇEK HİKÂYESİ
URFASPOR'UN PARALARI UÇTU VE HEBA OLDU!!!
FAVORİ BİZİZ!
KLASİK URFA DEMOKRASİSİ...
TERÖR VE HUZUR !!!
DARBEDEN SONRA URFA!
...ALIŞACAĞIZ...
URFA'YA YAKIŞMADI…
DEDAŞ OLDUKTAN SONRA…
VATANDAŞ SURİYELİ İSTEMİYOR!
Basın deyip geçmemek lazım…
Tarım ve Urfa
KARNE SEVİNCİ ve TATİL
MİLLİ HEYACAN BAŞLIYOR
Ben mi suçluyum?
GEL BENİMLE OL
BENİM ANLAMADIN
LYS TELAŞI
DEMİRİ ERİTMEK LAZIM…
TUGAY GİTTİ 3 PUAN GELDİ!
SİSTEM MAĞDURLARI (YGS ÖĞRENCİLERİ)
KAZANAMAZSAN KAYBETME!
TUGAY'IN ZORLU SINAVI
KERİMOĞLU İLE NEREYE KADAR...
ÖLÜMSÜZ AŞK
HEDEFE GÖRE TRANSFER
BİR BÜROKRAT PORTRESİ
TUĞAY KERİMOĞLU ETKİSİ...
TUGAY HOCA İYİ BAŞLADI
FUTBOLDA EN BÜYÜK SORUN TEKNİK ADAM SIKINTISI!
YENİ HOCA, YENİ HEYECAN!
DENEYİMSİZ HOCA
NE YAZDIMSA AYNEN ÇIKTI!
HOCALAR ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK
GİDELİ 15 YIL OLDU
URFASPOR MİLLİ TAKIM ARASINI İYİ DEĞERLENDİREBİLECEK Mİ?
Haydi Ceylanlarım!
TEK YOL ÜÇ PUAN
SPOR CAMİASININ ACI GÜNÜ
YENMESEKTE, YENİLMEDİK
YARALI CEYLAN
... YALNIZLIĞIM ...
TAKIMA DESTEK OLALIM
GOL SORUNU
NEDİR BU TAKIMIN HALİ
İSLAMDA AHLÂK
AK PARTİ-CHP ARASINDAKİ BÜYÜK KOALİSYON OLASILIĞI
HOŞ GELDİN EY ŞEHRİ RAMAZAN
HOŞ GELDİN EY ŞEHRİ RAMAZAN
HDP, AKP'Yİ ERİTİYOR…
GEÇMİŞTE PADİŞAHIN BİRİ HER KÖYE BİR FİL GÖNDERMİŞ
HDP ve VİTRİN
SURİYELİ KADINLARIN EVLENME TUZAĞI
BİR GENÇLİK UYUŞTURUCUYLA YOK OLUYOR
ZABITA NE İŞ YAPIYOR…
BİR VARMIŞ, BİR YOKMUŞ
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Savaş eri, Allah için nefsi ile savaşandır.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı