Yazı Detayı
19 Ekim 2016 - Çarşamba 20:57
 
OKULLARDA ENGELSİZ YAŞAM
Mehmet ERCAN
mehmetercan63@hotmail.com
 
 

Son dönemde ülkemizde eğitim adına gerçekten büyük çalışmalar yapılmakta bunlardan birisi de şüphesiz derslik sayısındaki artış. Her gün onlarca insanı nüfusuna katan Urfa gibi bir yerde dahi dersliklerdeki öğrenci sayısının birçok ilçede kırkın altına düştüğünü görmekteyiz. Yapılan güzel binalar insanı mutlu etmekte fakat gel gör ki; bu binaların kısa bir süre sonra dökülmeye başlaması,  her taraftan arızaların baş göstermesi bir o kadar üzmekte.

Mesleğim gereği birçok okulu ziyaret ederim. Bunların yöneticileriyle de görüşürüm. yeni yapılan dıştan ihtişamlı bu okullardan hemen hemen hiç kimse memnun değil. Hele sözde özürlüleri düşünerek yapılan göstermelik çalışmalardan.  Geçenlerde evimin hemen yanı başındaki Narlı ilkokuluna gittim. Orada yapılan özürlü rampası gerçekten içler acısı bırakın özürlüyü sağlam insan bile zor yürür, adam düşecek olsa tutunacak bir yeri yok.

Asansörleri hiç söylemiyorum. Hiçbir okulda faal bir asansör yok bunları sanırım süs olsun diye yapıyorlar yani dostlar pazarda görsün. Çalışmasa da bir asansörümüz de var denilmekte. Özürlü için yapılan asansörün kapısı açık kalıyor ve o asansöre özürlü dışında hemen herkes biniyor zavallı asansör hemen çöküyor, bir daha da yaptırmak hiç kimsenin aklına gelmiyor.

Benim çalıştığım okulda bir de özürlü rampası olmadığı için dışarıya okulun girişine özürlü aracı için asansör yapılmış, eminim o özürlü rampası yerine yapılan asansör hiç çalışmamıştır. Projeye uygun konulmuş, müteahhitte paradan kaçmak için çalışmasa da göstermelik bir şeyler yapmıştır. Okullar arasında asansörü çalışan tek okul belki de benim çalıştığım okuldur. Onu da büyük çabalar harcayarak faaliyette koyduk. Yapılan kartlarla sadece amacına hizmet etmekte sadece özürlüler kullanabilmektedir.

Herkesin bir özürlü adayı olabileceğinin unutmaması düşüncesiyle özellikle okullarda yapılan o kadar masrafın boşa gitmemesi ve çalışmaların amacına ulaşması için ne olur düşünerek yapalım. Artık ülkemizde her alanda insanlar biri birini suçlayacağına çalmadan, çırpmadan hakkını vererek iş yaparsa eminim yapılan işler daha güzel olur, amacına ulaşır.

Tüm bu söylenenlerin yapılması için elbette sıkı bir denetim de gerekli ama hepsinden öte galiba her şey yine fertte başlayıp, fertte bitiyor. Eğer yapılan işe vicdan penceresinden bakılsa ve yapan kişi çalmadan yapıyor ve vicdanı rahatsa birçok şey hallolmuştur.

Saygı ve sevgi dolu günler diliyorum.

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
İyiliğe karşı kötülük hayvanlıktır…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı