Yazı Detayı
26 Ocak 2017 - Perşembe 15:22
 
DOST VE DÜŞMANI SEÇEBİLMEK...
Osman GEREM
ogerem@hotmail.com
 
 

"Dinimizin, imanımızın, ecdadımızın, vatanımızın ve tarihimizin düşmanları ile dostluğu kabul etmiyoruz. Gavurun dostluğuna inanmıyoruz. Bütün dünyanın gözü önünde Hıristiyan- Yahudi ittifakı ile boğazlanan dünya Müslümanlarının dramına "yurtta sulh,cihanda sulh" sloganı ile seyirci kalmayı, Osmanlılığın yıkılış günlerinde bile avucunda oynatmış bir milletin ve devletin devamıyız. Cumhuriyetle doğmadık ve 70 yaşında da değiliz. AB'nin, ABD'nin kapısında uşak gibi bekleyemeyiz. Onların bize akıl hocalığı yapmalarını kabullenemeyiz. Yapmamız gerekenleri; onlar emrettiği için değil, milletin menfaati için yaparız. Kendimize geldiğimiz gün; tüm düşmanlarımızın, şanlı tarihimizde olduğu gibi kavuğumuzun önünde kemal-i hürmetle eğileceğine kesin olarak inanırız. Çünkü izzet; Allah'ın Resulü aleyhisselam'ın ve mü'minlerin hakkıdır, kafirlerin değil...

Hangi tarz ve şekilde olursa olsun; din, iman, tarih ecdad ve vatan düşmanlığı yapanlar, bizim dostlarımız olamayacakları gibi, tutum ve davranışlarında tarafsız ve adil olmaları bile beklenemez. Hele onlara bel bağlayarak hareket etmek, hiç mi hiç düşünülemez. Koca bir tarih ve halen gözümüzün önünde cereyan edenler bunu çok net bir biçimde teyid etmekte ve doğrulamaktadır. Esasen, önceki bölümlerde atıfta bulunduğumuz dini referanslarımız meseleyi zaten kökünden çözmüştür.

Bazen gaflet, bazen dalalet ve hıyanete dayalı kesif /yoğun propaganda, insanımızı şu veya bu ölçüde yanlışa sürüklemekte ve düşmandan iyilik bekler ve meded umar saflığına düşürmektedir. "Dostluk şerefine kadeh tokuşturmaların pratikte hiçbir kıymetinin olmadığını görememek, saflıktan öte bir şeydir."

"Sana senden gelir bir işde dad lazımsa,

Ümidi kes zaferden, gayrden imdad lazımsa."

beyti; elfazı, manası ve ruhuyla bizimdir ve değişmez gerçeğin ifadesidir. Zaten bütün mesele de; bizim olana sarılmak ve ona sahip çıkmakta düğümlenmektedir.

Tarihine ve milli değerlerine sırt çevirmiş bir milletin  kendine güveni (itimad-ı nefs) kaybolup gidince, düşmandan meded beklemesi tabiidir.

Geçmişimizle övünmenin sırrı budur...

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Dünya Kupasını kim kazanır
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı…


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı