Yazı Detayı
26 Ocak 2017 - Perşembe 15:35
 
USTA VE ORGANİZASYON SIKINTIMIZ
YUNUS EMRE GAYBERİ
 
 

Çok geniş yemek çeşidine ve kültürüne sahip olan memleketimi de sahasında iyi yetişmiş uzman kişilerin ve ustaların eksikliğini idrak edemememiz yada idrak edip sorunun çözümüne yönelik kalıcı adımlar atamamamız en büyük eksiğimizdir.

 

Artık büyüyen ve gelişen memleketimizin tabldot yemek fabrikaları, sanayideki kocaman işletmelerin mutfaklarını yönetecek kaliteli, lisanslı, diplomalı aşçı bulamamaları 5 yıldızlı 4 yıldızlı otellerde aşçı ve ustaların eksikliği yada tecrübesizliği gelen misafirlerin ve yerel halkın dikkatini çekmiş ve sorunun kangrenleşmesini önlemek adına sorunu dillendirmeleri eksikliğin gün yüzüne çıkarmıştır.

 

E nasıl oluyor da bu kadar geniş menüye ve yemek kültürüne sahip bir şehrin ustası yada aşçısının tecrübesizliği giderilmiyor. Tabi işinde ehil olan liyakat sahibi tecrübeli, diplomalı aşçıların veya ustaların maddi yada manevi anlamda hakkının verilmemesi, çekememezlik ,haset ve ücret anlamında hakkının verilmemesi bu gibi profesyonel aşçılarında elimizden uçup gitmesine sebep oluyor.

 

Bu konuda bu eksikliğin giderilmesi aşamasında büyük şehir belediyesine. İl özel idaresine, sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düşüyor.

 

BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ BÜNYESİNDE kültür müdürlüğünün eliyle aşçılar yetitirilmeli eğitilmeli ve sonucunda da istihdam edilmeli yetiştirip elimizden uçmasına imkan verilmemeli.

 

5 yıldızlı bir otelin aşçı ustasıyla yaptığım bir görüşmede lisans ve liyakat sahibi 25 yıl yurt dışında aşçılık yapmış ve konusunda uzman olup kitap yazan bir isimdi Melih usta çok kısa bir süre çalıştıktan sonra maddi anlamda da manevi anlamda da hakkının verilmediğini belirtip urfadan ayrıldı, birde şöyle bir sorundan bahsetmişti hem toplu organizasyonlarda hem şahıs babında her gelenin balcanlı kebaptan başka bir sipariş vermediğini çeşitli yemek isimleri sayıp yemek çeşidini sunduğumuz müşterinin ilk isteği balcanlı kebap varmı yeni ve farklı tat ve lezzetlere kapalı bir toplum olduğumuzu koca düğün, sünnet yemeklerinin balcanlı kebabın ötesine geçmediğini kendilerinin bu manada saatlarında gerilemenin yaşandığını belirtmişti. Gerek yerel gerekse ulusal anlamda çok farklı lezzetlerin halk tarafından karşılık bulmaması da ayrıca bir sorun.

 

HEP AYNI LEZZET AYNI TAT GELİŞİMİ BÜYÜMEYİ ENGELLER.

 

halbuki yerelde isimleri unutulmaya yüz tutmuş yemeklerimizi tadımlıkta olsa bu gibi büyük işletmelerde yapıp halka sunabilsek hem lezzetlerin çeşitliliğine sahip çıkmış olurduk hem de bu sanata gönül vermiş ustaların hakkını verir bu şehirden gitmelerini engellemiş olurduk , Bir eksiğimizde sunum yapamamak büyük işletmeler ,oteller konuk evleri 100 kişilik organizasyonlarda sınıfta kalıyorlar yemek servisini yetiştiremiyorlar yemek servisini yapamıyorlar gelen misafirlerin 5 tanesini kale alıp eleştirisini dinlesek bu iş sorun olmaktan çıkacak ama nerde enaniyet kendini beğenmişlik en iyisini ben bilirim yaklaşımı sorunun daha da katlanarak önümüze gelmesine sebep oluyor. Halk arasında falan yerde yemek verilecek düğün var toplantı var dendimi başka yer mi kalmadı oranın servisi kötü aç kalkıyoruz gibi sitemlerle karşılaşıyoruz. bu sorunları aşmak çok zor değil biraz inanmak biraz ciddiyet biraz güvenle çok kısa sürede çözülebilecek sorunlar.

 

SEVGİYLE KALIN

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.


akyolrecep63@mynet.com
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


45
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı