Yazı Detayı
14 Şubat 2017 - Salı 09:42
 
DEMOKRASİ VAZGEÇİLMEZ BİR DEĞERDİR
NECDET ŞANSAL
 
 

Bir varlığın değeri kıymeti yokluğunda anlaşılır belli olur. Örneğin yakınlarımızın kaybı bizleri doğal olarak derin üzüntülere gark eder, şimdi olsaydılar, çoğumuz kıymetlerini bilirdik deriz. Veya bir evden diğer bir eve bir sokaktan, semtten, bir şehirden başka bir şehire gitmek te bazen zor olur, hele gönlü olmadı mı kolay katlanılmaz kolay alışılmaz.

Bu durum toplumsal kamusal alanımız için de geçerlidir. Yakın bir tarihte 15 Temmuz hain kanlı darbe girişiminde birçok şey gibi kısıtlı da olsa neredeyse demokrasimiz de yok olacaktı diye düşündük. Bunun üzüntüsünü yaşadık. Ancak Darbe girişiminden sonra Hepimiz demokrasinin değerini anladık. İktidar ve muhalefet birleşerek yeni kapı ruhu  diyerek nerdeyse demokrasi havarisi kesildik. iyi güzel de her şeyin bir doğası gerçekliği varsa, demokrasinin de olmasa olmazı ilkeleri var.

Halk olarak Çoğumuz da yönetim olarak da ne yazık ki kendimiz için işimize geldi mi demokrasi isteriz savunuruz. işimize gelmedi mi istemeyiz. Oysa demokrasinin herkes için gerekli olduğunu unuturuz. İşte bu düşünce tarzı bazı hocaların yaptığı gibi, ele Verir telkini kendi yer salkımı misali demokrasinin ruhuna aykırı. Çünkü Sınıf, zümre, mezhep demokrasisi olamaz.

Gerçek demokrasi burjuva, sosyalist demokrasi de değil, kurum ve kuralları ile halk demokrasisidir. güçler ayrılığıdır. Yani yargının, yürütmenin, yasamanın, hukuk devletinden hukukun üstünlüğünden yana bağımsız ve özgür olmasıdır. Şimdi doğru demek gerekirse on beş temmuzdan sonra yönetimin yaptığı uygulamaları demokrasi ilkeleri kuralları saymak mümkün olmuyor.

Elbette olağanüstü şartlarda  dahi suçluyu suçsuzdan ayırıp, yaşla beraber kuru yanmadan  suçsuz kişilerin mağdur olmamasına dikkat edip özen göstermek gerekir. Ayrıca Düşünce ve ifadelerinden dolayı kimse mağdur edilmemeli.

Ancak şiddet hakaret içeren ifadeler suç sayılır. Çünkü gerçek Demokrasi Düşünce ve ifade özgürlüğüdür. Elbette sınırsız bir demokrasi de yoktur. Ama belli kuralları da vardır. Demokrasi hoş görüdür uzlaşmadır.

Demokrasi gerçek laikliktir. Dinin siyasete ticarete alet edilmemesidir. Demokrasi eşitliktir, adalettir. Hakça paylaşımdır.  Demokratik kurallar suçsuz insanlara kim olursa olsun yapılan haksızlığı kabul etmez. Gerçek demokrasi ırk din mezhep ayrımı da yapmaz. Sözün özü şimdi somut olarak önümüzde yakında çok önemli bir Demokrasi sınavı verilecek.

16 Nisanda siyasal toplumsal yaşamımızı değiştirebilecek anayasa değişikliği halk oylaması referandumu yapılacak. Gerçi neyin ne olacağı şimdiden sonuçları bilmek mümkün değil.

Ancak ne olursa olsun evet veya hayır olursa, karamsar olmamak gerekir. Toplumsal ve bireysel değişimler gel gitler bir olgudur. Her zorluk karşısında bir umut vardır ve olmalı. Merhum Çetin Altan hocanın dediği Gibi enseyı karartmayalım. Anayasa değişiklik referandumu eğer halk oylamasında kabul edilirse, hadi rejim değişikliği değil de sistem değişikliği diyelim olacağı belli. Yani yıllardır alıştığımız başbakanlı bir sistemden yeni bir sisteme geçileceği aşikar. Bu yeni düzen İyi mi olur kötü mü olur bunun analizine tartışmasına girmeyeceğim.

Ancak parlamentonun etkin olduğu bir sistemden yargıyı yürütmeyi bir kişi şahsında toplayacak bir sisteme geçilecek. Adı cumhurbaşkanlığı sistemi olsa da gerçekte yetki olarak başkanlık sistemidir. Bu açık ve seçiktir. Zaten değişecek bu maddeleri anlayarak okuyan her vatandaş bu gerçeği görecektir. Bu yeni siyasal yaşantıya tıpkı yeni sosyal yaşantılar gibi alışacak mıyız, alışmayacak mıyız demokrasimizin Akibeti ne olacak sorusu da önem teşkil ediyor. Tabi toplumda doğada Hiç bir şey durağan değil çok hisedilmese de devamlı bir hareketlilik değişme yaşanır.

Üzüntüler sevinçler yaşanır.  Ancak sonuçta insanların yeni şartlara uyum yeteneği de var. Bilinmesi gereken nesnel maddi gerçeklik kadar öznel manevi gerçekliğin olduğuna inanıyorum. Bir anlamda Herşey zamandır süreçtir de denilebilir. Marks'tan alıntı yapsam "her şey olacağına varır" demek gerekir.

Önemli olan vatandaşların anayasal demokratik haklarını kullanırken baskı yapılmadan oylarını bilerek özgürce kullanmalarıdır.     

 
Etiketler:
Yorumlar
Diğer Yazılar
URFANIN ESKİ KIŞLARI -1
URFA ŞEDADİ AŞİRETİ
KUDÜS FATİHİ SELAHADDİNİ EYYUBİ -12
KUDÜS FATİHİ SELAHADDİNİ EYYUBİ -11
KUDÜS FATİHİ SELAHADDİNİ EYYUBİ -10
KUDÜS FATİHİ SELAHADDİNİ EYYUBİ -9
KUDÜS FATİHİ SELAHADDİNİ EYYUBİ -8
KUDÜS FATİHİ SELAHADDİNİ EYYUBİ -7
KUDÜS FATİHİ SELAHADDİNİ EYYUBİ -6
KUDÜS FATİHİ SELAHADDİNİ EYYUBİ -5
KUDÜS FATİHİ SELAHADDINİ EYYUBİ -3
KUDÜS FATİHİ SELAHADDİNİ EYYUBİ -2
KUDÜS FATİHİ SELAHADDİNİ EYYUBİ -4
KUDÜS FATİHİ SELAHADDİNİ EYYUBİ -1
IRKÇI SİYONİZME KARŞI BİRLİK
EMPERYALİZM KÜLTÜRÜMÜZE DE ZARAR VERİYOR
İZMİR FARKLI BİR ŞEHİR
TOPLUMSAL SAGLIKTA ÇÖZÜM GEREKİYOR
URFADA ÇEVRE GÖNÜLLÜSÜ BİR GARİBAN
EMPERYALİST DEVLETLETLERİN OYUNU
YAKIN GELMEK
YENİ BİR SİSTEM YENİ DÖNEM
YASALAR UYGULANMAK İÇİN ÇIKAR
BİRLİK BERABERLİK DÖNEMİ
BAHAR GELDİ ÇİÇEKLER SOLMASIN
BELEDİYE'NİN ÖNEMLİ BİR GÖREVİ DENETLEMEDİR
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR
ŞANLIURFA SAĞLIK HİZMETLERİ YETERSİZ
DEMOKRASİ MÜCADELESİ
ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ REFERANDUMU
URFA'DAN TARİHİ KISSALAR (5)
URFA’DAN TARİHİ KISSALAR (4)
URFA'DAN TARİHİ KISSALAR (3)
URFA’DAN TARİHİ KISSALAR (2)
URFA’DAN TARİHİ KISSALAR (1)
İNSAN OLMAK
URFA ABACI SANATININ SON USTASI
URFA'NIN ESKİ KIŞLARI
KOLOMBİYA BARIŞININ VERDİĞİ DERS
KEYFİ 112 ARAMALARI
TUNUS'TA SİYASAL İSLAM TARTIŞILIYOR
DARBEYE HAYIR YAŞASIN DEMOKRASİ (1)
SURİYELİ MÜLTECİLERE VATANDAŞLIK
FAKIBABAYI ANLAMAK GEREKİYOR
URFANIN ESKİ YAZ RAMAZANLARI
URFA VELİLERİNDEN BAZI MENKIBELER(2)
URFA VELİLERİNDEN BAZI MENKIBELER (1)
URFA'DA UYUŞTURUCU SALGINI ARTIYOR
GEÇMİŞTEN DERS ALMAK
EMEKLİ SORUNLARI
HANGİ ENSAR VE MUHACİR
HANGİ İSLAM 2
HANGİ İSLAM-1
URFA'NIN BAZI TARİHİ MESELLERİ 2
URFA’NIN BAZI TARİHİ MESELLERİ -1
URFA EFSANELERİ
YARGI BAĞIMSIZLIĞI İHLAL EDİLİYOR
KÜRT SİYASİ HAREKETİ HAKKINDA
TERÖRÜN NEDENLERİ İNCELENMELİ
ÇÖZÜM SÜRECİNDEN ÇÖZÜMSÜZLÜĞE GİDİŞ
YENİURFA
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
BAŞBAKAN KİM OLMALI?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
36
31
3
3
11
17
2
Galatasaray
35
37
4
2
11
17
3
Fenerbahçe
33
34
2
6
9
17
4
Göztepe
30
30
5
3
9
17
5
Beşiktaş
30
29
3
6
8
17
6
Kayserispor
30
25
3
6
8
17
7
Trabzonspor
29
33
4
5
8
17
8
Sivasspor
26
23
7
2
8
17
9
Bursaspor
25
28
6
4
7
17
10
Yeni Malatyaspor
22
21
7
4
6
17
11
Kasımpaşa
19
25
8
4
5
17
12
Akhisarspor
19
22
8
4
5
17
13
Alanyaspor
18
28
9
3
5
17
14
Osmanlıspor FK
17
26
10
2
5
17
15
Antalyaspor
17
19
8
5
4
17
16
Atiker Konyaspor
15
16
10
3
4
17
17
Gençlerbirliği
14
20
9
5
3
17
18
Kardemir Karabükspor
9
14
12
3
2
17
Özlü Sözler
Kardeşim, ancak fikirdir varlığın, gerisi et ve kemiktir bir yığın…


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


44
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı