Yazı Detayı
16 Şubat 2017 - Perşembe 09:51
 
DEĞİŞİM RÜZGÂRI...
Osman GEREM
ogerem@hotmail.com
 
 

İnsanlık korkunç bir değişim rüzgarına kapılmış gidiyor. Her gün bir başka yenilikle gözlerini açmak, yeni heyecanlar duymak kişilerin vazgeçilmez tutkusu haline geldi. Teknolojiden yararlanmak yerine adeta putlaştırıldı. Lüks evler, lüks arabalar, modern ev aletleri, beyaz eşyalar, bilgisayarlar vs. bütün bunların her gün bir yenisi istenir hale gelindi. Bu vazgeçilmez tutku, hırsı beraberinde getirdiği için, büyük bir hırsla kazanma ve tüketme savaşçısı oldu insanlık.

Sohbetlerin temelini yenilikler ve alınan yeni eşyalar, yani dünya metaı oluşturdu. Herkes birbirine almış olduğu son teknolojik aletinin kullanım şeklinden, rahatlığından saatler süren bir anlatıma girişiyor. İnsanların önüne sürülen alternatifler her gün değişiyor, gelişiyor. Bu değişim rüzgarına kapılan insanlık ise gazel yaprağı gibi yolun bir tarafından bir tarafına  savrulup gidiyor.

Radyo ve televizyonlar da her gün bir başka heyecan icat ederek insanları oyalama yarışındalar. Bu yarışa gazete ve dergiler ise promosyonlarla iştirak etmeye çalışıyorlar. Televizyon veya radyoda hangi kanalı açarsanız açın "SAKIN BİZDEN AYRILMAYIN" anonsu ile karşılaşıyorsunuz. İnsanlık anlık heyecanlarla avutulmaya, uyutulmaya çalışılıyor.

Bakıyoruz da hangi fikirden olursa olsun pek çoğu bu girdabın içine kapılmış durumda. Çünkü; girdabı uzaktan seyretmekte olanlar durumdan memnun olmadıklarını aktarmaya kendi camiasını uyarmaya çalışıyor. "Eskiden" deyip başlayan yazılar ve sohbetler bu serzenişleri içeriyor.

Peki Müslümanlar. Bunlar kurulmuş bu oyunun neresindeler? Görünen o ki, pek de uzak sayılmazlar. TV kanallarımız, gazetelerimiz, dergilerimiz, radyolarımız pek azı müstesna değişim rüzgarında savrulmuş durumdalar. Artık fikirlerini benimsemediğimiz yaptıklarının örf-adet ve din-imanla bağdaşmaz dediğimiz yayınları, yazıları, kelamları kuralları rahatlıkla yapabiliyorlar. Yani fark kalmadı. Ruhsatlar nefislerden gelen dürtülerle genişletildi. Dün kaşların çatıldığı işlere bugün tebessüm ile bakılır oldu. Görünen o ki, her alanda insanlık güzel fikirlerini, sanatını, ahlakını, gidişatını değişime kurban etti.

Ölüm pahasına verdiği sözde duranlar, başkalarının rahatını kendi rahatına tercih edenler, fazilet sahibi kimseler, Mevlana'nın, Tolstoy'un vb. hikayelerinde kaldı. Şimdi işi kitabına nasıl uydurduğunu, insanları nasıl kandırdığını, nasıl dolandırdığını anlatan hikayeler revaçta.

Bir bu korkunç girdabı, insanlık ayıbını cahiliye devrinde görüyoruz. Ve yeryüzünü aydınlatan nübüvvet güneşiyle de insanlığın durdurulduğunu, sakinleşerek fıtrata yöneldiğini. Nübüvvet pınarından hakkıyla yararlanamamış olan çöl bedevileri Allah Resülü @ e gelerek Müslüman olduklarını söylediklerinde kuran onlara şu cevabı varmıştı.

"Bedeviler inandık dediler. De ki: Siz iman etmediniz, ama "İslam olduk" deyin. Henüz iman kalplerinize yerleşmedi." Gerçekten hüsnü kabul görenlerin sıfatları ise şu şekilde sıralanıyordu.

"Mü'minler ancak Allah'a ve Rasülüne iman eden, ondan sonra asla şüpheye düşmeyen, Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihad edenlerdir. İşte doğrular ancak onlardır."

İnandım dediği halde inancının gereğini yapmayanlar bunun hesabını verirken; dünya hayatında diğer insanların gidişatına uyduk diyemeyecekleri malumdur. İslam'ın helal dairesinde pek çok şeyden faydalanarak yaşamak, çalışmak da mümkündür. Bilhassa topluma liderlik misyonunu üstlenmiş kurum ve kuruluşlar veya kişiler, toplumun İslami ahlaktan kaymalarına vesile olacak hareketlerinden hesap vereceklerdir. Çünkü bir yerde bir kötülüğün öncüsü olmak, ondan sonra bu kötülüğü işleyenlerin vebali kadarını kendisi için üstlenmiş durumdadırlar.

 
Etiketler:
Yorumlar
Diğer Yazılar
BU GİDİŞ NEREYE…
MİHENK VE DOSTLAR...
MÜSLÜMANLAR TARAFSIZ OLAMAZ
MANEVİ BURHANLAR
GÜVEN TOPLUMU VE ZULÜM…
TOPLUMLARIN MİHENK TAŞI (AİLE)
BU NASIL ADALETTİR Kİ...?
NACI TEYZE…
BU NASIL ADALETTİR Kİ...?
YOLDAKİ ENGELLERİ KALDIRMAK…
NE YAZIK Kİ
TOPLUM VE EMANET
SOSYAL BİR VARLIK OLARAK İNSAN
ARAKANDA HAK İHLALLERİ...
ÜMMETİN YETİM COĞRAFYASI ARAKAN/2
ÜMMETİN YETİM COĞRAFYASI ARAKAN/1
GENÇLİK DÖNEMİNİN ÖNEMİ
KAYBETTİĞİMİZ DEĞERLER
HUKUK- U LLAH VE HUKUK-UL İBAD (1)
TOPLUMUN İNŞA USTALARI ANNELERDİR...
TOPLUM HAYATINDA AHLAK VE HUKUK
TEBESSÜMÜ SADAKA SAYAN BİR DİNİN MÜNTESİBİYİZ...
GÜLE GÜLE SAYIN VALİM
RAMAZAN AYI ve SABIR...
MİLLİ RUH...
İYİLİK ÖRNEK OLMAK DEMEKTİR...
SAFIMIZ NET Mİ?
İMAMESİ KOPMUŞ TESBİH TANELERİ
ÇÖZÜM ÜRETEN OL...
DÜNYAYI İYİLİK DEĞİŞTİRECEK...
DOST VE DÜŞMANI SEÇEBİLMEK...
KARDEŞİNİZİ KENDİNİZ GİBİ BİLİN...
İYİLİK VE TAKVA...
ÇANAKKALE...
HER İYİLİK BİR SADAKADIR...
BU BİR HALK HAREKETİYDİ
BU BİR DARBE DEĞİL, BU BİR İŞGALDİR...
KORUNMASI GEREKEN DEĞERLER
FAKİRLİĞİN ADABI
TOPLU YAŞAMANIN BEDELİ
AKLI SELİM
MÜSLÜMANLAR VE BEŞERİ SİSTEMLER
İTİDAL ÜZERE OLMAK…
HANİ BİZ KARDEŞ İDİK…
YARDIMLAŞMA VE GÖNÜLLÜLÜK ESASI
İKİ TEMEL DÜSTURUMUZ
HERŞEYİN BİR BEDELİ VARDIR…
ŞU İBRETE BAKIN
DÜNÜ YAZAN TARİH BUGÜNÜ DE YAZACAKTIR…
PEYGAMBERİMİZİN DEVLET YÖNETİMİ-1
Hz. Ömer (r.a) irad ettiği bir hutbesinde şöyle diyordu:
Menfaat ve insanlık…
İNSAN OLABİLMEK.
AKIL, İLİM VE İSLAM
HAKKI TUTMAK
İSLAM KARDEŞLİĞİ
MÜSLÜMAN
İKİ TEHLİKE
AHLAKIN GAYESİ
Firavunun piramitleri o meydana yakışmıyor…
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Verdiğini hatırlayan ve kalbinden geçiren kimse seha (cömertlik) ismine layık değildir..


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı