Yazı Detayı
03 Mart 2017 - Cuma 10:00
 
DÜNYAYI İYİLİK DEĞİŞTİRECEK...
Osman GEREM
ogerem@hotmail.com
 
 

İslam coğrafyası bugün tarihinin en zor süreçlerinden geçiyor. Medeniyetimizin başkentlerinden ateşler yükseliyor. Bugün bütün dünyada insanlığın vicdanını kaybettiği, merhametin azaldığı, kalplerin katılaştığı bir dönemi yaşıyoruz.

Günümüzde tüm insanlığı kuşatan şiddet, terör, nefret, düşmanlık, ırkçılık, ayrımcılık ve işgallerin yol açtığı tablo, iyiliğin yeniden İslam coğrafyasında ve bütün dünyada hakim kılınması için seferber olunmasını zorunlu kılmaktadır.

İnsanı gönüllerde yaşamaya hazırlayan en önemli hususiyetlerden birisi iyilik ve cömertliktir. İnsanın iyilik yapmasının ve cömert davranmasının önündeki en büyük engel ise dünya sevgi ve ilgisi ile dünya nimetlerine dört elle sarılmasıdır. İnsan hayatında dünyanın etki ve sınırını dengeleyen dini kurallar, Allah'a kulluğa yönelişi arttırmak; iyilik, cömertlik ve kulluğa yönlendirmek içindir. Mal ve dünya esareti, kulluğun ve insan-ı kamile giden yolun manialarıdır. Allah Teala Kur'an-ı Kerim'de, dünya hayatının çekiciliğine ve geçiciliğine, ahiretin ise ebedi oluşuna dikkat çekerek insanları uyarmaktadır.

Toplumda her zaman yıkık gönüllü insanlar, savrulmuş aileler, sahipsiz çocuklar vardır. İşte bunlar ilahi rahmetin nuzulüne vesiledir. Bu tür insanları görmek ve onların farkında olmak ne büyük erdemdir. Bakmakla görmek arasındaki fark vardır. Baktığında yaralıyı, dertliyi, hüzünlüyü görebilmek ve onlara iyilik yapabilmek, insan-ı kamil yoluna girmek demektir. Toplumları ilmek ilmek dokuyanlar ve insanların yüreklerinde kalıcı izler bırakanlar, bu duyarlılığı hisseden gönül ehli diğerkam kimselerdir.

Allah'ın, insanların gönüllerine ve vicdanlarına Rahman isminin tecellisi olarak lütfettiği rahmet/merhamet sıfatı, vermenin, paylaşmanın ve iyilik yapmanın temel dinamiğidir. Ancak merhamet duygusunun geliştirilmesi gerekir. Bunun yolu iyilikten ve cömertlikten geçer. Bu yüzden Allah Rasulü, fakirlik ve maddi sıkıntıyı en derin biçimde hisseden insanların yüreklerini serinletmek, karınlarını doyurmak ve rahatlatmak üzere daima ashabını onlara karşı diğerkam davranmaya ve iyilik yapmaya teşvik etmiştir. Nitekim Allah Rasulü, ashabına; "İki kişilik yemeği olan üçüncü, dört kişilik yemeği olan beşinci ve altıncı... kişi olarak suffalılardan alıp evine götürsün" buyurdu. Çünkü en büyük zenginlik sayılan kanaat sayesinde "iki kişiye yetecek yemek dört kişiye de yeterdi." Merhamet duygusu ile gönüllerini ilmek ilmek işleyen ashab-ı kiram, iyilik yapmanın ve cömert davranmanın en güzel örneklerini sergilemişlerdir. Asr-ı saadetteki bu isar ve diğerkam tavır, manevi yükselişin adı olmuştur.

Varlıklı insanların yoksul insanlara destek olarak iyilikte bulunması toplum düzeninde sosyal adaleti sağlar; mal ve servet düşmanlığını önler. Mevlana, fakirlik ve zenginlik arasındaki ilgiye dikkat çekerek fakir nasıl zengine muhtaçsa zengininde aynı şekilde fakire muhtaç olduğunu, bu yüzden zenginin fakire minnet borçlu bulunduğunu ifade eder ve bunu şöyle bir örnekle anlatır: "Güzeller tozsuz, passız parlak ayna ararlar; çünkü o ayna karşısında yüzlerinin güzellikleri ve üzerlerindeki süsler ortaya çıkar. Güzel, güzelliğini nasıl ayna olmadan göremezse; iyilik sahibi cömert de cömertlik yüzünü ancak yoksula bakmakla gösterebilir. Bu yüzden güzel güzelliğini ortaya koyan aynaya minnet borçlu olduğu gibi cömert zenginde fakire minnet borçludur.

İyi bilinmelidir ki kardeşlik hukuku, bir taraftan kardeşler arası yardımlaşmayı ve iyiliklerin paylaşılmasını gerektirirken, diğer taraftan da kardeşler arasında ki sorunları gidermeyi ve barış ortamını sağlamayı gerektirir. Çünkü kardeşliğin Müminlerin omuzlarına yüklediği mesuliyet, kardeşlerin arasını düzeltmektedir. Zira bu mesuliyet, muttaki bir Mümin olmanın, Allah'a karşı sorumluluk bilinci taşımanın bir gereğidir...

 
Etiketler:
Yorumlar
Diğer Yazılar
BU GİDİŞ NEREYE…
MİHENK VE DOSTLAR...
MÜSLÜMANLAR TARAFSIZ OLAMAZ
MANEVİ BURHANLAR
GÜVEN TOPLUMU VE ZULÜM…
TOPLUMLARIN MİHENK TAŞI (AİLE)
BU NASIL ADALETTİR Kİ...?
NACI TEYZE…
BU NASIL ADALETTİR Kİ...?
YOLDAKİ ENGELLERİ KALDIRMAK…
NE YAZIK Kİ
TOPLUM VE EMANET
SOSYAL BİR VARLIK OLARAK İNSAN
ARAKANDA HAK İHLALLERİ...
ÜMMETİN YETİM COĞRAFYASI ARAKAN/2
ÜMMETİN YETİM COĞRAFYASI ARAKAN/1
GENÇLİK DÖNEMİNİN ÖNEMİ
KAYBETTİĞİMİZ DEĞERLER
HUKUK- U LLAH VE HUKUK-UL İBAD (1)
TOPLUMUN İNŞA USTALARI ANNELERDİR...
TOPLUM HAYATINDA AHLAK VE HUKUK
TEBESSÜMÜ SADAKA SAYAN BİR DİNİN MÜNTESİBİYİZ...
GÜLE GÜLE SAYIN VALİM
RAMAZAN AYI ve SABIR...
MİLLİ RUH...
İYİLİK ÖRNEK OLMAK DEMEKTİR...
SAFIMIZ NET Mİ?
İMAMESİ KOPMUŞ TESBİH TANELERİ
ÇÖZÜM ÜRETEN OL...
DEĞİŞİM RÜZGÂRI...
DOST VE DÜŞMANI SEÇEBİLMEK...
KARDEŞİNİZİ KENDİNİZ GİBİ BİLİN...
İYİLİK VE TAKVA...
ÇANAKKALE...
HER İYİLİK BİR SADAKADIR...
BU BİR HALK HAREKETİYDİ
BU BİR DARBE DEĞİL, BU BİR İŞGALDİR...
KORUNMASI GEREKEN DEĞERLER
FAKİRLİĞİN ADABI
TOPLU YAŞAMANIN BEDELİ
AKLI SELİM
MÜSLÜMANLAR VE BEŞERİ SİSTEMLER
İTİDAL ÜZERE OLMAK…
HANİ BİZ KARDEŞ İDİK…
YARDIMLAŞMA VE GÖNÜLLÜLÜK ESASI
İKİ TEMEL DÜSTURUMUZ
HERŞEYİN BİR BEDELİ VARDIR…
ŞU İBRETE BAKIN
DÜNÜ YAZAN TARİH BUGÜNÜ DE YAZACAKTIR…
PEYGAMBERİMİZİN DEVLET YÖNETİMİ-1
Hz. Ömer (r.a) irad ettiği bir hutbesinde şöyle diyordu:
Menfaat ve insanlık…
İNSAN OLABİLMEK.
AKIL, İLİM VE İSLAM
HAKKI TUTMAK
İSLAM KARDEŞLİĞİ
MÜSLÜMAN
İKİ TEHLİKE
AHLAKIN GAYESİ
Firavunun piramitleri o meydana yakışmıyor…
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Ayıpsız dost arayan dostsuz kalır.


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı