Yazı Detayı
27 Haziran 2014 - Cuma 16:30
 
KANUN DÜZENDİR
Adnan İKBAL
 
 

Kanun veya yasa, bir anayasal hukuk rejiminde yetkili organlarca meydana getirilen ve insanların uymak zorunda oldukları hukuk kurallarıdır, tanımını hepimiz biliriz. Kanunlar yazılı veya yazısız olabilirler.
Burada önemli olan kanunların uygulanması ve insanların bu kurallara uymasıdır.
Tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi ve kapalı mekânlarda tütün ürünlerinin tüketilmesinin yasaklanmasından sonra toplumun geneli sağlıklı bir şekilde nefes almaya başladı.
Özellikle, sigara olarak adlandırılan tütün ürününün kullanım alanları oldukça daraltılmıştır.
Hatırlıyorum, doktorlar çeşitli platformlarda ve programlarda tütün ürünleri kullanmanın zararlarından bahsederlerdi.
Sağlık Bakanlığı ve diğer bakanlıklar bu konuyla ilgili olarak vatandaşların dikkatlerini çekmek için afişler, broşürler hazırlarlar ve çeşitli etkinlikler düzenlerlerdi. Din görevlileri, hutbe ve vaazlarında bu konuda nasihatlar da bulunurlardı.
Tabi ki bu yapılan uygulamalar güzeldi ama yetersizdi. Ne zaman ki kanun çıktı bütün insanlar rahatladı.
Getirilen kanunla kapalı mekânlarda sigara içilmiyor ve içmeyen insanlar da çok rahat ediyorlar.
İnsanlar üzerinde, kanunların çıkarılmasından çok, uygulanması daha etkili olmaktadır. Düne kadar hepimiz gördük ki Şanlıurfalı hemşehrilerimiz kırmızı ışık falan dinlemez arabalarıyla kural ihlali yaparak dümdüz geçerlerdi. Kendilerinin can güvenliklerini hiçe sayaraktan, diğer sürücülerin de canına ve malına kastederlerdi.
Yakalandıkları zaman da ben kural ihlali etmedim diyerek bin dereden su getirirlerdi.Ta ki kırmızı ışıklarda EDS sistemi gelene kadar.Bu sistem geldikten sonra kırmızı ışığın yanmasına 3-4 saniye dahi kalsa, bakıyoruz ki sürücülerimiz trafik işaretlerine uyarak duruyorlar.Ayrıca kuralların uygulanmaya başlanmasından sonra hepimiz emniyet kemerlerimizi takar olduk.Hız kurallarına uymaya ve kasklarımızı takmaya başladık.Ne değişti de bu insanlar kurallara uymaya başladılar.Sürücüler,yollar ve araçların hepsi aynı.
Aslında hepimiz şunu çok iyi bilmeliyiz ki, bizi yaratan Yüce Rabbimiz an be an bizi izlemektedir.
Kainatta bulunan canlı ve cansız bütün varlıklar gizli kameralar tarafından kaydedilmektedirler.
Bu kameralar öteki alemde önümüze konulacak ve bütün yaptıklarımız bizlere izlettirilecektir.
Yaptığımız miskal zerre iyilik ve kötülükler karşımıza çıkacak ve ilahi kanunlar karşısında boynumuz kıldan ince olacaktır. Zaten bu şuurda olan insanlar ilahi kanunları hayatlarında tatbik ettikleri zaman, bu dünyada da rahat edeceklerdir.
Allahtan korkan ve kul hakkı yemenin en büyük günahlardan biri olduğunu bilen bir insanın kurallara uymaması mümkün müdür? Allah korkusu bütün kanunlardan kuvvetlidir.
Muhammed İKBAL "Bir millet kanûn ve nizâmını kaybetti mi, artık her şeyini kaybetmiş demektir." ifadesiyle fazla söze gerek bırakmamıştır.

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez…


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı