Yazı Detayı
06 Nisan 2017 - Perşembe 09:01
 
4+4+4’E YAPILAN BİR İTİRAZIN ÖYKÜSÜ
Prof. Dr.Musa Kazım YILMAZ
musakazimyilmaz@gmail.com
 
 

Ak Partinin tüm icraatlarına körü körüne karşı çıkan bir dostum vardır. 4+4+4 şeklindeki yeni eğitim yasasına olan tepkisini merak ediyordum doğrusu. Geçen gün bir vesileyle karşılaştık; hükümete ve bu yasayı çıkaranlara ateş püskürüyordu. Sizin de tahmin edeceğiniz gibi özetle şöyle diyordu:

 “Yav kardeşim; insan Kur’an-ı Kerim gibi kutsal bir kitabı siyasete alet eder mi? Bu yasa tamamen bir bozgunculuk ve tefrikacılık yasasıdır. Cumhuriyetin tüm kazanımlarını berhava edecek ve tekrar halkı dindar-dinsiz diye ayrıştıracak bir yasadır bu. İnşallah bu yasa Köşkten geri döner diyorum, ama doğrusu hiç umudum yoktur. Bu yasa tam anlamıyla düşmanlık üretecek bir yasa olacak.”

Dostum çok öfkeliydi. O kadar ki, ağzından galiz laflar eksik olmuyordu. Heyecanla yaptığı konuşmasını sabırla dinledim. Sonra kendisine: “Dostum, bak; sen konuşurken tüm sözlerini kaleme aldım. İstersen bu sözleri birer birer tahlil edelim ha, ne dersim?” dedim. Dostum bunu kabul etti; dedim ki:

 “Senin bu kalabalık sözlerinin tümü bir tek şey ifade ediyor. O da Kur’an-ı Kerim ve Siyer-i Nebi’nin seçmeli ders olarak okutulmasıdır. Anlaşılan sen bir tek buna itiraz ediyorsun. Aslında İmam-Hatip liselerinin orta kısmının açılacak olmasından da rahatsız oluyorsun ama sana göre ondan daha tehlikeli bir husus olan Kur’an dersi ortaya çıktığı için ondan laf bile etmedin.” Dostum buna “Evet, doğru söylüyorsun. Kur’an’ın ders olarak okutulması T.C. devletini kökünden yıkacak bir projenin ilk işaretleridir” dedi. Dedim ki:

 “Kur’an başkaları tarafından seçmeli ders olarak seçilirken, sizin bunu çocuğunuz için seçmemeniz halinde dinsiz diye lanse edilmenizden korkuyorsunuz. Bütün endişeniz budur. Muhalefet partisinin de asıl demek istediği budur. Eskiden böyle bir konu siyaset gündemine geldiğinde muhalefet partisi “Laiklik elden gidiyor, İrtica hortladı” diye yaygara basıyordu. Şimdi, bu yasanın halkı ikiye böleceğinden söz ediyorsunuz. Oysa Kur’an’ı seçecek olanlar Müslümanlardır. Peki, siz de herkes gibi Müslüman olduğunuzu söylediğinize göre neden çocuklarınızın Kur’an öğrenmesinden rahatsız oluyorsunuz? Yoksa siz içten Müslüman değil misiniz?” Dostum şöyle dedi:

 “Kardeşim, kuşkusuz biz de Müslümanız. Ancak İslam Allah ile kul arasında özel bir alandır. Neden bazıları buna karışsın? Devlet neden çocukların ille de dinlerini öğrenmelerini sağlasın? Bu bir ayırımcılıktır. Ben çocuğumun dindar olarak yetişmesini istemiyorum. Ama eğer birileri sınıfta kur’an dersi alır da benim çocuğum almazsa çocuğum dinsiz diye lanse edilir. Biz bundan endişeliyiz.” Kendisine dedim ki:

 “Bak dostum; devlet kimseyi dindar olmaya zorlamıyor. Çocuğunun dini eğitim almasını isteyen veli, demokratik bir hak olarak arzu ettiği takdirde çocuğunun Kur’an dersi almasını da isteyebilir. Devlet de bu imkânı vatandaşına sunmak zorundadır. Ha, çocuklarının kendileri gibi dine lakayt ve ilgisiz kalmalarını, onların sadece Ramazan’da oruç tutarak Müslüman olmalarını, bunun dışında namaz ve hac gibi diğer vecibeleri yerine getirmek istememelerini arzu edenler Kur’an ve Siyer dersini seçmezler. Böylece ikimiz de kendi irademizle çocuklarımızı yetiştirmiş oluruz. Diyelim ki sınıfın ekserisi Kur’an dersini seçti ve senin çocuğun ve birkaç kişi bu dersi seçmediler. Eğer gerçekten Müslümansanız çocuğunuzun Kur’an öğrenmesinden neden rahatsız olacaksınız ki? Eğer Kur’an öğrenmek istemiyorsanız bunu açıkça söylemekten neden çekiniyorsunuz?” Dostum dedi ki:

 “Hocam, bilmediğiniz bir şey var ki, Kur’an’ı ders olarak seçenler mahalle baskısı uygulayacaklar ve bizim gibi Kur’an’ı seçmeli ders olarak kabul etmeyenlere dinsiz gözüyle bakarlar. Bu zamanla bizim gibilerin üzerinde ağır bir baskı oluşturur. Zaman gelir, bizim içki içmemize ve başörtüsüz dolaşmamıza da karışırlar” Ona dedim ki:

 “Dostum; Hayal peşinde koşmayın. İmkânat başka, vukuat başkadır. Yanında kesici bir alet olan her insan bir cinayet işleyebilir. Ama bu durumda olan herkesi tutuklayabilir miyiz? Artık siz de bir karar verin be! Yani hem Kur’an’ın Allah’ın kelamı olduğunu söyleyecek ve buna inandığınızı iddia edeceksiniz hem de Kur’an’a en ufak bir saygı demek olan Kur’an okumayı çocuklarınıza öğretmek istemeyeceksiniz. Hem Hz. Peygamber’e inandığınızı söyleyeceksiniz, hem de onun kutlu hayatının çocuklarınıza öğretilmesinin yanlış olacağını iddia edeceksiniz. Bugüne kadar İslam’dan sadece cenaze namazıyla gömülmeyi kabul edenler hep Müslüman geçindiler. “Biz de Müslümanız. Din kalp işidir. Önemli olan kalbin temiz olmasıdır” dediler. Ama yeri geldi dinin aleyhinde konuşmayı, Hz. Peygambere laf atmayı marifet saydılar; İslam için “Köhneleşmiş gelenekler, ortaçağ zihniyeti ve gericilik” ifadelerini kullanmaktan çekinmediler. Bunun bizzat söylemeyenler de, söyleyenlerin tarafında yer aldılar.”

 “Ne mucize ne efsun- Ne örümcek ne yosun- Çankaya bize yeter- Kâbe Arab’ın olsun” diyen şairlerin şiirlerini hep okudular ve onlara sahip çıktılar. Artık siz de bir karar veriniz. Kalbinde Allah’a ve onun Resûlüne karşı sevgi taşıyanlar onun dinine ve kitabına sahip çıksınlar. Ama Allah’a ve Onun elçisine inanmayan, Kur’an’ın gerçekten bir melek tarafından Hz. Peygamber’e geldiğine inanmayanlar, aksine (Haşa ve Kella) Muhammed tarafından uydurulmuş olduğunu düşünenler de, artık Aziz Nesin gibi dürüstçe kararlarını versinler. Bence İslam’a inanmayanların en mert oğlu merdi Aziz Nesin’di. Adam açıkça basının karşısına çıktı ve “Ben herhangi bir dine inanmıyorum. Eğer inanacak olsaydım İslam’ı seçerdim” dedi ve mert bir şekilde gitti.”

 “Ama siz hem yarım ağızla İslam’ı kabul ettiğinizi söyleyeceksiniz, hem de İslam’ın temel kitabı olan Kur’an’ın okunmasına ve öğretilmesine karşı çıkacaksınız. Ya kardeşim, siz mahallelerde ders veren gayri resmi hocalara karşısınız, çocuklarınızı onlara zaten göndermezsiniz. Hatta onların din tüccarı olduklarını söylersiniz. Ayrıca devlet eliyle yapılan resmi eğitime de karşı çıkıyorsunuz. Peki, siz İslam’ı kimden öğrenmeyi düşünüyorsunuz? Siz illa da Yaşar Nuri gibi adamlar bize dinimizi öğretsinler diyorsanız, o adama özel bir üniversite kurdurun, orada ilahiyat fakültesi açın ve çocuklarınızı oraya gönderin bari. Yoksa siz dini, Kur’an’ın dediği gibi, eskilerin masalları mı sanıyorsunuz?”

Bunları söyleyince dostum: “Ben seni ılımlı biliyordum; ama tıpkı onlar gibi konuşmaya başladın” dedi. Ben de kendisine: “Kardeşim, mesele ılımlı olmak ya da olmamak değildir. Mesele, hayatî bir öneme sahip olan din ve mukeddesat hakkında tam bir karara varmamanızdır. Madem siz de inanıyorsunuz, Kur’an’ın öğrenilmesinden neden rahatsızlık duyuyorsunuz? Kur’an’dan kimseye zarar gelmez. O gerçekten Allah’ın kelamıdır. Siz de ona sahip çıkın. Ben muhalefetin yerinde olsaydım, tasarı gelir gelmez sahip çıkardım. Samimiyetsiz davranıp cıngar çıkarmaktan ne çıkar?”

Dostum yumuşamıştı; sonunda “Sana da hak veriyorum, ama…” demeye başladı. Bu onun için bir başlangıç olur inşallah. Umarım ifsat komiteleri fazla mesai yapmazlar da Kur’an eğitimi olumlu bir mecraya girer ve neslimiz için, geçmişle geleceğin köprüsü haline gelir.

 
Etiketler:
Yorumlar
Diğer Yazılar
KURAN KURSLARINI KAPATMADIĞI İÇİN GÖREVDEN ALINAN VALİ
HALİFE MANSUR VE NUHADDİS EZHER ES-SEMMÂN
TÜRKİYE-ABD DOSTLUĞU VE ERDOĞAN
TERÖRÜ BİTİRMEK
ERDOĞAN’IN 15 TEMMUZDAN SONRA HALKI MEYDANLARDA TUTMASININ HİKMETİ
AK PARTİ, YENİ DÖNEMDE NE YAMALI?
ESED’İN EMRİYLE HAMA KATLİAMINA KATILAN BİR SUBAYIN İTİRAFLARI
SAYIN CUMHURBAŞKANI NE YAPMALI?
SON DARBE GİRİŞİMİYLE SAF DEĞİŞTİREN POLİTİKACILAR
BELLİ Kİ PEYGAMBER’İ TANIMIYORLAR
NUR TALEBELERİ YÜKSEK SESLE “EVET” DEDİLER
DÜNYANIN FANİLİĞİ
TÜRKİYE PRANGALARINDAN KURTULACAK
MÜSLÜMAN’IN VE ÜMMETİN GÜVENLİĞİ (2)
MÜSLÜMAN’IN VE ÜMMETİN GÜVENLİĞİ (1)
REFERANDUMDA TERÖR ÖRGÜTLERİNİN YANINDA YER ALMAK
MÜBAŞİR İSMAİL'İN ZEKÂSI
TRAMP NE YAPMAK İSTİYOR?
VALİ TARAFINDAN İMAMA VERİLEN ÖDÜL
İKTİDARIN 15 YILDA YIPRANMAMASI VEYA MUHALALEFETİN YERİNDE SAYMASI
ÜMMETİN VE FERDİN GÜVENLİĞİ
TÜRKİYE’DE HÜKÜMET OLMAK VE MÜHALİF OLMAK
BATI TÜRKİYEDEKİ TERÖRÜ NEDEN DESTEKLİYOR?
BİR SORU BİR CEVAP
RUS BÜYÜKELÇİSİNE YAPILAN SU-i KAST’IN ARKA PLANI
YANAN KUR'AN KURSU ÜZERİNDEN CEMAATLERE YAPILAN SALDIRILAR
ZÜHD VE TAKVA
BEDİÜZZAMAN VE RİSALE-İ NUR HAAKINDA YAZILAN MESNETSİZ VE GAYRİ İLMİ RAPOR (2)
BEDİÜZZAMAN VE RİSALE-i NUR HAKKINDA DİYANETE RAPOR YAZAN İLAHİYATÇILARA CEVAP
BU AYETTE BİZİM İÇİN ÇOK SIRLAR VE HİKMETLER VARDIR
AMERİKALALILAR TÜRKİYE’DEN KORKTULAR
Vekâlet Savaşları ve Türkiye
PROf. DR. SUAT YILDIRIM'IN MART 2016'da GÖNDREDİĞİ MAİL VE BENİM ONA GÖNDERDİĞİM CEVAP
DÜNYA VE AHİRETİNİ FEDA EDEREK BAŞKASININ İMANINI KURTARMAYA KOŞAN ADAM
İLAHİYAT HOCALARI VE NURCULUK HAREKETİ
BEDİÜAAZAMAN'I GÜLEN VEYA İSLAMOĞLU İLE MÜKAYESE ETMEK…
FETÖ'NÜN DEVLETİ TESLİM ALMASI TIPKI MOĞULLLARIN ANADOLUYU İSTİLASINDA YAŞANAN REZALETLERİ ANDIRIYOR
HAYRETTİN KAAMAN HOCAM'IN FETÖ LİDREİ HAKKINDA ÖNEMLİ BİR TESPİTTİ
İHSAN SÜREYYÂ HOCAMIN HATIRLATTIKLARI
ALLAH İMHAL EDER AMA İHMAL ETMEZ
15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ KİMİN İŞİNE YARADI?
1.VE 2. DARBE GİRİŞİMİYLE YAPILMAK İSTENENLER
CEMAAT VE GİZLİ TEŞKİLAT
TAKVA SAHİPLERİ VE ŞEYTAN
MUCİZVÎ YARATMA SANATI VE BAZI HOCALAR
GEZİ OLAYLARI VE KATİL MEDYA
HIYANETİN CEZASI MI?
ÖRNEK MÜSLÜMAN
AHMED HOCA VE HAAKU'L-YAKÎN
HARUN REŞİD’İN SON ANLARI
KADIN DEYİP GEÇMEYİN
OYUNCAKÇI
KENDİMİZİ KANDIRMAYALIM, ESKİ TÜRKİYE YOK
RESÛLÜLLAH'IN (S) MECLİSİ
Risale-i Nurların Yeni Harflerle Basımı
SAİD ÖZDEMİR VE RİSALE-İ NURLARIN SADELEŞTİRİLMESİ
IRKÇILIK BELASI
SAİD ÖZDEMİR AĞABEY'DE HAKİKAT ARAYIŞI
MEHMET KIRKINCI HOCA EFENDİ
YİĞİT BİR ALİM SAÎD B. MÜSEYYEB
RESÛLÜLLAH'IN (S.A.V) ŞEMÂİLİNDEN…
RIZIK İKİDİR
DAVAMIZA NE KADAR BAĞLIYIZ?
YENİ BİR ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞLAYABİLİR Mİ?
HER ŞEYDE MUTLAKA BİR HAYIR VARDIR
Haccâc-ı Zâlim ve Enes b. Mâlik el-Ensârî (r)
Doğru ve Yanlış Kültürler
TÜRKİYE-RUSYA KRİZİ BİZE NELER ÖĞRETTİ?
HALİD B. VELİD'İN MÜSLÜMAN OLUŞU
BU YAZIYI OKUMAYIN!
Namaz kılmamanın ya da Namazı terk etmenin hükmü
MUTE GAZVESİNDE RESûLULLAH'IN (S) TALİMATLARI
ALIŞ-VERİŞ AHLAKI
RAMAZAN ORUCUNUN ÖNEMİ
FİTREYİ BUĞDAYDAN VEREBİLİRLER Mİ?
MAKAMLAR VE İHLÂS
KÜRT MEDRESELERİNE GENEL BIR BAKIŞ
Kürtlerde Dini Ve Miilî Gelenekler (2)
RİSALE-İ NUR'UN TELİF MERKEZİ BARLA
KÜRTLERDE DİNİ HAYAT
SÜHREVEDÎ EL-MAKTÛL (Salahaddin Döneminde Yaşanan Acı Olay)
NE ÇABUK YEDİNCİ YAŞIMIZA GİRDİK!
ARAPLARIN CÖMERTLİĞİ
BAŞKASININ İMANINI KURTARMAYA KOŞAN ADAM (I) (1873-23 Mart, 1960)
ALİ B. EBÛ TÂLİB'İN, VALİLERİNE GÖNDREDİĞİ MEKTUPLAR
İhlâs ve Niyet İlişkisi
ARAR REJİM ELEMANLARI YARIŞ İÇİNDELER
GEZİNİN MENHÛS RUHUYLA İRTİBATLANDIRILAN ÖZGECAN CİNAYETİ
İBLİSLE GÜREŞEREK İHLÂSI KAZANMAK VEYA KAYBETMEK
GÖRÜLMEYEN PEYGAMBER RÜYASI
ALGI OPERASYONLARINA DEVAM EDİLİYOR
Hz. Peygamber'e (s.a.v) Hakaret
PARİS KATLİAMI VE HİLÂFET
YÜCE DİVAN'IN ARKASINDA NE VAR?
HZ. PEYGAMBER'İN (S) AMCASININ SMİMİYETİ
ABDÜLKADİR BADILLI AĞABEY
17 ARALIK UNUTULMAMALI
ERGENEKON'UN MASUM SANIKLARI
KÜRTLER'İN İSLÂM'A BAĞLILIKLARI
NANKÖR İNSANLAR VE DUA EDEN MÜMİNLER
İSLAM LİMLERİ ŞANLIURFA'DAYDI
BATI'NIN KALLEŞ MEDYASI
ÜMMETİN ALLAMESİ ABDULLAH B. ABBÂS'IN İBRETLİ HAYATI
İSLAM'IN SİYASETİ VE HİCRET
İHLÂSLI İNSANLAR VE İBLİS
KÜRTLER KAZANIMLARINI KAYBETMEK İSTEMİYORLAR
TEHDİTLE VE ŞANTAJLA BARIŞ OLMAZ
BİZİ BİRLEŞTİREN AHİLİKTİR
HEM CAMİDEN OLMAK HEM KİLİSEDEN…
HAYAL KIRIKLIĞI YŞANAN BİR KURULTAY
ŞU HALE BAKIN!
İBRET DOLU İKİ TARİHÎ BELGE
HÜSRAN !
ASLINDA MUHALEFET LİDERLERİ ÇOK AKILLILAR!
ARA REJİM ADAYI
Hz. Ali'nin (r.a)'nin Hz. Ebû Bekir ve Ömer (r.a) Hakkındaki Senâkârâne Sözleri
ÜÇ AYLAR BAŞLAYALI, SİYASET YAZMAYAYIM DİYORDUM AMA…
FİTNE VE SAVAŞ
FELAKET VE SİYASET
ANNELER GÜNÜ VE EVLATLARIN ANNE- BABA ÜZERİNDEKİ HAKLARI
Helal ve Haram Rızık
CHP, CEMAAT, AKREP VE KAPLUMBAĞA
RİSALE-İ NURLAR YASAKLANIYOR MU?
TÜRKİYE DEĞİŞİYOR MU?
URFA'DA 1.CELALETTİN GÜVENÇ DÖNEMİ
İNSAN ÇEYREK ASIRLIK HOCASINA BU KADAR TERS DÜŞER Mİ?
DUYDUĞUMDA KULAKLARIMA İNANAMADIM
MUHALEFET NE YAPIYOR?
AK ADAM ŞANLIURFA'DA
DEHŞETE KAPILDIM
BİR MASUM ZARAR GÖRECEKSE BİR CANİ BİLE ÖLDÜRÜLMEZ
HZ. HASAN'IN, BABASI HZ. ALİ'YE SİTEMLERİ
MÜSLÜMANLAR BİRBİRİLERİYLE BOĞUŞURKEN FIRSATÇI İSRAİL BOŞ DURMUYOR
HZ. HSAN'IN (R.A) MERHAMETİ
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
İman hem nurdur hem kuvvettir, hakiki imanı elde den adam kânata meydan okuyabilir.


BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı