Yazı Detayı
06 Temmuz 2014 - Pazar 12:31
 
VEFA
Mehmet ERCAN
mehmetercan63@hotmail.com
 
 

Vefa her insanda olmayan, fakat her insanda olması gereken vazgeçilmez vasıflardan en önemlisi bana göre. Çünkü vefa ve dürüstlük daha çok insana özgü birer vasıf, yapılan bir davranışa aradan yıllar da geçse insan olmanın gereği verilen doğal tepki.
Biz öğretmenler belki de işimiz gereği her yeni eğitim öğretim yılında birçok yeni insanla karşılaşır ve onları birçok yönüyle tanırız ya da tanımak zorunda kalırız. Bunların bir kısmı mizaçları gereği ön plana çıkarlar. Bir kısmıysa bir köşede bir yıldız misali sönük kalır ve hiç kimse onların farkına bile varmaz.
Ben bu gün size Merve'den bahsetmek istiyorum. Bundan üç yıl önce mezun etmiştik Merve'yi. Belki çok çalışkan değildi. Fakat gayretliydi nerde, nasıl davranacağını; nasıl konuşacağını bilen bir öğrenciydi. Tek kusuru vardı bizimkinin ders çalışmayı sevmezdi.
Yine bir gün son sınıfları sınav yapıyorum. Öğrenciler belki de son sınıf olmanın da verdiği bir telaşla adeta ölüm kalım savaşı veriyorlar. Onların bu halini anlıyorum aslında fakat istiyorum ki bazı şeylerin çok da kolay elde edilmediğini benimsetmek kendilerine. Birkaçı kopyeye yöneldi tabi girişimleri başlamadan bitti; yakalanan direk bütünlemeye gelecekti. Belki de dersten çok bizim öğretmemiz gereken en önemli vasıf dürüstlüktü. Bunun için sonuçta mezun olacaklardı fakat belli vasıfları öğrenerek mezun olmaları hem kendilerine hem de vatana ve millete faydalı olacaktı.
Merve'nin kâğıdı bomboştu. Ama kopye de çekmiyordu. Biraz sonra boş kâğıt verdi. "Çalışamadım hocam" ne diyeceğimi bilmedim. "Biraz daha uğraş istersen" yok hocam sabaha kadar uğraşsam da sonuç değişmez." İsteseydi kopye çekebilirdi halbuki: "Neden kopye çekmedin peki çekebilirdin?" utandı başı yere eğik: "haklısınız hocam ya beni de yakalasaydınız ömür boyu yüzünüze bakamazdım. Bir dersten kalmak mı yoksa sizin güveninizi kaybetmek mi deseler ben sizin güveninizi kaybetmektense onlarca dersten kalmayı tercih ederim."
Gözlerim dolmuştu. Bizim toplum olarak bu tür insanlar yetiştirmeye ihtiyacımız var. Merve belki dersimden çok kötü bir not aldı. Fakat sözlüden 95 alarak yine de geçti. Şimdi evli, iyi bir işi, mutlu bir yuvası ve çok da dürüst bir eşi var. Nerden mi biliyorum? Geçen aradı henüz piyasaya çıkmış kitabımı alıp okuduğunu ve eşine de okuttuğunu çok beğendiğini söyledi. Kitabımı alıp okuması ayrı bir vefa örneğiydi. Hayatta başarılı olması ayrı bir gurur kaynağıydı. Allah'ım, herkese hayırlı, vefalı ve vatana millete faydalı evlatlar yetiştirmeyi nasip eylesin. 

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Kuvvetini mazluma karşı değil, zalime karşı kullan…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı