Yazı Detayı
29 Ağustos 2017 - Salı 10:33
 
TOPLUMUN İNŞA USTALARI ANNELERDİR...
Osman GEREM
ogerem@hotmail.com
 
 

Nesli yetiştirme mesuliyeti ihmal edilirse akibet hazim olur. Evlat ailesine yabancılaşır, manen yabancı yerlerin evladı ve nesli olur. Onun biyolojik mensubiyeti de kaybolur gider. Ondan sonra annelerin feryadı ve çığlıkları da fayda vermez.

Asil bir nesil yetiştirmek insanlık muktezasıdır. Çocuklar anne-babaya ihsan edilen ilahi emanetlerdir. İslam fıtratı ve yetiştirilen evlatların kalpleri temiz bir toprak gibidir, bir cevher gibidir, işlemeye muhtaçtır. İstikbalde onların gül veya diken olması, acı veya tatlı meyveler vermesi, üzerine atılan tohumların veya yontulan ustaların marifetine bağlıdır.

Günümüz insanı, ekseriyet itibariyle maddeye ram olmuş ruh dünyası zaafa uğramış, sefaletini saadet zannetmekte önündeki uçurumun farkında değildir. Fertlerde ve toplumda meydana gelen çöküntüler ve yaşanan aile faciaları ziyan olan bir neslin acıklı hali ortadadır. Fertleri yetiştiren, toplumları dizayn eden, şekillendiren, yön veren Saliha hanımlardır. Kadın ve aile, kadının iffet ve haysiyetini korumakla, nesillerin inşası mümkün olacaktır.

Ahlaki ve manevi erozyona yol açan sebeplerdir. Unutulmamalıdır ki; gençlerimizin gönül dünyaları ve onların tesis edeceği aile yapıları gittikçe artan insanlık yangınında ilk kurtulması gereken değerlerdir. Dolayısıyla bugün iç dünyalarında yangından yangına, faciadan facialara, esaretten sefaletlere, nefseni heva ve tuzaklardan tuzaklara sürüklenen süfli girdaplardan kurtulmanın tek yolu ailevi dinamikleri sağlamlaştırmaktır. Bu konuda gayret sarf etmek, hidayet eli uzatabilmek, sırat-i müstakim üzere olan her müminin en büyük ve en mühim imani ve vicdani görevidir.

Günümüz insanı asrımızı kasıp kavuran itikat bozukluğu inançsızlık buhranın neticesinde büyük bir çöküntü yaşamaktadır. Toplumun zeminini kaydıran bu çöküntü cemiyeti ayakta tutan müesseseleri ve bilhassa aile yapısını da tehdit eder hale gelmiştir. Boşanmalarda görülen artış ve bilhassa manevi boşluk içindeki gençlerin nefseni tuzaklarda helak olmaları bu facianın vardığı vahim noktayı açıkça ortaya koymaktadır. Toplumu bir moda halinde saran lüks yaşama hastalığı, eğlence adı altında yapılan çılgınlıklar, nefseni tutumkarlık maksadıyla yapılan güç gösterileri gibi gençliği mahveder.

Evlatlarımızın kusursuz olmasını istiyorsak, kusursuz anneler olmaya dikkat etmeliyiz. Zira çocuk eğitimi, anne kucağında başlar. Annenin ağzından çıkan her kelime, çocuğun şahsiyeti ve karakteri inşasında konulan tuğlalar mesabesindedir. Anne yüreği çocuğun eğitim gördüğü bir sınıftır. Şefkatin en büyük membaı annelerdir. Yüksek karakterli kişiler daha çok Saliha annelerin mahsulüdür, eseridir. Sevgi pınarıyla sulanmayan nesiller sevgisiz kalır, sevgisiz kalan nesiller kin, nefret, intikam duyguları gelişir, isyankar acımasız yapar. Atalarımız ne güzel buyurmuşlar;

"Ağacı (fidanı) aşılamasan çalı olur, insanı eğitmezsen (musbet) zalim olur, katil olur."

Bir ülkenin en önemli görevlerinden biride evlatlarını milli ve manevi şuurlu bilinçte, inançla, idalis, inandığı değerler uğrunda fedakarlık yapabilen, vatanı, milleti, mukaddesatı, namusu, izzeti, insani değerleri, tarih, kültür edebiyat, medeniyet gibi öz be öz değerlerimize sahip çıkacak, medeni cesareti olan geleceğimizi emanet, emanetin emanda olduğu bilinciyle nesilleri yetiştirmektir.

 
Etiketler:
Yorumlar
Diğer Yazılar
BU GİDİŞ NEREYE…
MİHENK VE DOSTLAR...
MÜSLÜMANLAR TARAFSIZ OLAMAZ
MANEVİ BURHANLAR
GÜVEN TOPLUMU VE ZULÜM…
TOPLUMLARIN MİHENK TAŞI (AİLE)
BU NASIL ADALETTİR Kİ...?
NACI TEYZE…
BU NASIL ADALETTİR Kİ...?
YOLDAKİ ENGELLERİ KALDIRMAK…
NE YAZIK Kİ
TOPLUM VE EMANET
SOSYAL BİR VARLIK OLARAK İNSAN
ARAKANDA HAK İHLALLERİ...
ÜMMETİN YETİM COĞRAFYASI ARAKAN/2
ÜMMETİN YETİM COĞRAFYASI ARAKAN/1
GENÇLİK DÖNEMİNİN ÖNEMİ
KAYBETTİĞİMİZ DEĞERLER
HUKUK- U LLAH VE HUKUK-UL İBAD (1)
TOPLUM HAYATINDA AHLAK VE HUKUK
TEBESSÜMÜ SADAKA SAYAN BİR DİNİN MÜNTESİBİYİZ...
GÜLE GÜLE SAYIN VALİM
RAMAZAN AYI ve SABIR...
MİLLİ RUH...
İYİLİK ÖRNEK OLMAK DEMEKTİR...
SAFIMIZ NET Mİ?
İMAMESİ KOPMUŞ TESBİH TANELERİ
ÇÖZÜM ÜRETEN OL...
DÜNYAYI İYİLİK DEĞİŞTİRECEK...
DEĞİŞİM RÜZGÂRI...
DOST VE DÜŞMANI SEÇEBİLMEK...
KARDEŞİNİZİ KENDİNİZ GİBİ BİLİN...
İYİLİK VE TAKVA...
ÇANAKKALE...
HER İYİLİK BİR SADAKADIR...
BU BİR HALK HAREKETİYDİ
BU BİR DARBE DEĞİL, BU BİR İŞGALDİR...
KORUNMASI GEREKEN DEĞERLER
FAKİRLİĞİN ADABI
TOPLU YAŞAMANIN BEDELİ
AKLI SELİM
MÜSLÜMANLAR VE BEŞERİ SİSTEMLER
İTİDAL ÜZERE OLMAK…
HANİ BİZ KARDEŞ İDİK…
YARDIMLAŞMA VE GÖNÜLLÜLÜK ESASI
İKİ TEMEL DÜSTURUMUZ
HERŞEYİN BİR BEDELİ VARDIR…
ŞU İBRETE BAKIN
DÜNÜ YAZAN TARİH BUGÜNÜ DE YAZACAKTIR…
PEYGAMBERİMİZİN DEVLET YÖNETİMİ-1
Hz. Ömer (r.a) irad ettiği bir hutbesinde şöyle diyordu:
Menfaat ve insanlık…
İNSAN OLABİLMEK.
AKIL, İLİM VE İSLAM
HAKKI TUTMAK
İSLAM KARDEŞLİĞİ
MÜSLÜMAN
İKİ TEHLİKE
AHLAKIN GAYESİ
Firavunun piramitleri o meydana yakışmıyor…
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Affetmek, zaferin zekâtıdır.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı