Yazı Detayı
31 Temmuz 2014 - Perşembe 09:34
 
BAYRAM SEVİNCİ
Mehmet ERCAN
mehmetercan63@hotmail.com
 
 

                Bizim çocukluğumuzda bir başka mı güzeldi bayramlar ya da bana mı öyle geliyor bilemiyorum? Kıt kanat geçinirdi ailelerimiz ve sofrada tek çeşit yemeğe binlerce defa şükür ederdik. Günlerce öncesinden başlanırdı bayram hazırlığına, annelerimiz her tarafı temizler, babamız bayram şekeri alır ve çocuklara dağıtmak üzere daha günlerce öncesinden bozuk para biriktirirdi.

            Bizim çocukluğumuzun bayramlarında, tahtadan salıncaklar kurulurdu birkaç mahallenin girişine, bunun kurulması bile günler sürer çocuk yüreğimizle belki de sırf bayram sevincini yaşamak için bayram yerinin kuruluş aşamalarını günlerce öncesinden hemen her gün düzenli olarak kontrole giderdik. Salıncakları ve tahterevallileri kuran amcalar, çocuk yüreğimizi daha da mutlu etmek için belki de “Bayramda iyi para toplayın ha, iyi para toplayın ki; hepsine en az birer defa binesiniz” bu sözler yüreğimize gelmemiş bayram sevincinin adeta teselli sözleri olur bir anlık da olsa bayram sevincini yaşatırdı bize.

            Bayram sabahı, babalar namaza gider, her anne ise kendi evinin önünü süpürür sulardı. Ardından annelerimiz bayram sabahına özel bir yemek hazırlar, hafif bir şarkı mırıldanarak, bizleri uyandırırdı. Gözlerimiz ovuşturur; hemen başucumuzda duran bayramlıklara yeltenirdik. Yepyeni elbiseler, gıcır gıcır ayakkabıları biran önce giymek isterdik ama “Hele bir elini yüzünü yıka” ihtarıyla karşılaşırdık. Ardından bayramlıklar giyilir ve camiden dönen babanın eli öpülürdü. İlk harçlık babadan alınırdı. Ve ilk bayram şekeri annenin bayrama özgü bir tat versin diye günlerdir gizlediği şekerlerden gelirdi. Ardından sokağa dökülürdük tüm komşular, akrabalar hatta akraba olmayanlara bile gidilirdi. Ve çocuk yüreğimize, karınca kararınca o günlerde herkesten bir şeker kadar da olsa bayram sevinci konurdu. Günün hâsılatı öyle çok olurdu ki; bu bayramın diğer günlerine de rahatlıkla yeterdi. Bayram yerinde üç gün boyunca doyasıya eğlenirdik.

            Bizim zamanımızda galiba bayram en çok bir ay boyunca kendini terbiye eden nefislerin ve de çocukların yüreğine uğrardı. Bu güne baktığımızda sağlığı yerinde olup da oruç tutmayan yürekler neyin bayramını ettiğini anlamasam da en çok onlar bayram eder olmuşlar.

Çocuklar, bu günün çocukları, ne şansız bir nesil yetişiyor doğrusu bazen onlara oturup ağlayasım geliyor. O kadar çok elbiseleri, ayakkabıları var ki bayram sabahı bir tane daha ha olmuş, ha olmamış onları çok da mutlu etmiyor. Şekere de istedikleri zaman erişebildikleri için onu da bayram şekerlerinden ayrıt edemiyorlar. Zaten apartman dairesinden çıkmayan çocuklara anne baba bayramın güzelliğini ve sevincinin ne olduğunu anlatmamışsa bayram sıradan bir gün olarak gelip geçiyor. 

Komşularımıza o kadar yabancı olduk ki; onları ya tanıyor ya da tanımıyoruz. Bu yabancılığa çocuklarımız da katıldı ve onlar da bizden öğrendiklerini devam ettirdi. Bir ay boyunca devam ettirdiğimiz bir kâse çorba komşularımıza göndermeme geleneğine, ne yazık ki bayramların sevincini de katıp bu sevinci de başlamadan yok etik ve bir komşumuzla bayramlaşamaya gitmekten aciz kaldık bayram evimizde başladı ve aile bireyleri arasında sona erer oldu.

Komşularının kapılarını çalan çocuklara delikten bakıldı ya kapı açılmadı ya da asık yüzle açılan kapıların ardından sadece bir kaliteli çikolata uzatılıp, hemen akabinde kapı hızla kapanır oldu.

Geçmiş bayram sevinçleri, bu günlerdeki bayramları görüp azap çeker oldu. Şimdi geçmiş bayramları yaşayan her yürek bu günün bayramlarında sessiz bir çığlık duyar, bir ağıttır bu geçmişten bu güne kaybettiğimiz değerlere, akrabalık ilişkilerine, komşuluk ilişkilerine ve yetiştirdiğimiz duyarsız nesillere yapılan acı, sessiz bir ağıttır. Umarım bunu en yakın zamanda millet olarak duyar ve bayramların hakkını vererek yaşar; bayramlara sevincimizi katar, fakirin, yetimin, kimsesizin hepsinden önemlisi kendimizin sevinci oluruz. Hepinize iyi bayramlar diliyorum.

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Her kanat denizi aşamaz…


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı