Yazı Detayı
13 Ağustos 2014 - Çarşamba 09:15
 
20 GÜNLÜK SAĞLIK SERÜVENİ
Adnan İKBAL
 
 

Sizlere Şanlıurfa'da sağlık hizmetlerinin nasıl verildiğini olumlu ve olumsuz yönleriyle, tarafsız bir gözlemci ve bir hasta yakını olarak anlatmaya çalışacağım. Öncelikle olaylara bir eğitimci gözüyle baktığımı ifade etmeye çalışacağım.
Geçen Şubat ayında Hastamız kuvvetli ağrı şikâyetiyle özel bir hastanemizin aciline başvurur. Hastamızın kalp krizi geçirdiğinden şüphelenilir gerekli tetkikler, serumlar, ağrı kesiciler yapılır ve uzman doktorun da görüşü alınarak ağrıların mideden kaynaklandığına karar verilir ve mide işiyle ilgilenen bir doktora görünmesi gerektiği hastamıza anlatılır. Bu olay birkaç defa tekrarlanır. En sonunda hastamıza endoskopi yapılır ve midede problem olduğu söylenir. Aynı günün gecesi hastamızın ağrıları durmamıştır, yine kendisini acillerde bulur. Teşhis konulamamıştır.
Sabah olunca bir eğitimci arkadaşım yıllar önce annesinin de benzer sıkıntılar yaşadığını ve sonuçta safra kesesinden operasyon geçirdiğini söyleyince, hastamızı hemen Tıp Fakültesinin aciline götürdük. Ağrılar halen dayanılamayacak boyuttaydı. Geniş çaplı tetkikler yapıldıktan sonra hastamızın safra kesesinde taş olduğu ve hemen yatırılması gerektiği bizlere söylendi. Kendi kendime içimden güldüm, çünkü teşhisi sabahleyin, eğitimci arkadaşım koymuştu. Oradaki doktorlarımıza teşekkür ederek ayrıldık. Ameliyat için kararımızı Devlet Hastanesinden yana kullandık ve hastamızın safra kesesi orada alındı. Ancak öncesinde Doktorumuz bizi uyararak, eğer safra kanalında taş olursa ERCP denilen işlemin yapılması gerektiğini ve bunu yapacak cihazlarının bulunmadığını Şanlıurfa' da sadece özel bir hastanede olduğunu veya çevre illere gitmemizin gereğini bize söyledi. Devlet Hastanesindeki Doktorumuza ve ekibine buradan çok teşekkür ediyorum, inanılmaz derecede hastamızla ilgilendiler. Yapılan tahlil ve röntgen sonucunda safra kanalında taş bulundu. Bunun üzerine hemen özel hastaneye gittik ancak ERCP cihazı arızalı idi. Devlet Hastanesindeki Doktorumuz hastamızı Gaziantep Tıp Fakültesine havale etti. Bayram olduğu için 8-9 gün de Gaziantep'te kaldık, ERCP denilen işlem yapıldıktan sonra hastamız rahatladı ve hızla iyileşmeye başladı. Tabi ki şifa Allah'tan bunların hepsi sebep.
Bir Urfalı olarak en çok üzüldüğüm olay iki milyonluk memleketimizde, Devlete ait hastanelerde ERCP denilen olayı gerçekleştirecek cihaz ve personelin olmayışıdır. Hastalarımızın çektiği acıyı anlatmak kelimelerle ifade edilemez. Bu yüzden çevre illere gitmek zorunda kalıyorlar. Sağlıkçı olmadığım için bilemiyorum, belki birkaç basit vakadan dolayı da çevre illere gidiliyordur Yetkililerin bu konuyu gündemlerine alıp çözmeleri gerekiyor.
Bize düşen görevlerden birisi de sağlık çalışanlarına yardımcı olmamızdır. Onların işini zorlaştırmak çözüm değildir, çok ağır şartlarda görev yaptıklarını hepimizin bilmesi gerekiyor. Yalnız bazı sağlık çalışanlarının da hastalarıyla çok iyi bir iletişim kurarak onlara psikolojik moral desteği vermeleri gerekiyor. Gerçi kendilerinin de her zaman morale ihtiyaçlarının bulunduğunu bilmekle beraber, özellikle Tıp Fakültesi öğrenci ve asistanlarına hasta psikolojisi ve iletişim konularında daha çok eğitim verilmesi gerektiğine inanıyorum. Sonuç olarak bu insanlar robot değiller, sosyal hayatta bulunmaları lazımdır.
Bizler kirletmediğimiz müddetçe M.Akif İnan Araştırma Hastanemizin çok temiz olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Geceleri, hastane bahçesinin nasıl bir açık hava oteline dönüştüğünü hepimiz biliyoruz. Bu nahoş görüntüler zaman zaman görsel ve yazılı basına da yansıyor, bu olumsuz durumu önlememiz gerekiyor. Misafirhane yapılmasına rağmen hasta yakınları bu mekânı pek kullanmıyorlar. Dikkatimi çeken konulardan birisi de Emniyet Müdürlüğünün engelli vatandaşlara destek olmak amacıyla hastane kantinine koymuş olduğu mavi kapak kutusunun içinin plastik su şişeleriyle doldurulması idi. Sadece kapak atılması gereken kutuya, şişeler kapaklarıyla beraber atılmıştı. Basit bir mavi kapak konusu bile ne derece eğitimli olduğumuzun bir göstergesidir.
Her alanda olduğu gibi, iyi bir sağlık hizmeti alabilmenin yolu da toplumun eğitiminden geçmektedir. Sağlıktan büyük zenginlik yoktur, sözünü unutmamak dileği ile.

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
"Gülen nar, bağı bahceyi de güldürür;


Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı