Yazı Detayı
10 Ekim 2014 - Cuma 13:08
 
Menfaat ve insanlık…
Osman GEREM
ogerem@hotmail.com
 
 

Zamanımızda isyanın ve gafletin hâkim olması, maddi menfaatlerin ve çıkarların öne çıkması, materyalist sistemlerin hâkimiyeti kapması ve devlet olması, her şeyi altüst etmiş; pek çok dengeyi insanlık aleyhine bozmuştur.
İnsaniyet anlayışlarından, olaylara bakışlarına kadar bütün görüşlerini ve fikirlerini zorla da olsa, başkalarına kabullendirmek için her türlü başka yollarına denemişlerdir…
Tarihi materyalizmin bahsettiği "insaniyet"e gelince, bu insan cemiyetlerinin kültürleriyle birbirine nüfuzunu, maddece ve manaca yaklaşmasını temin eden bir ideal değil, tam tersine onları parçalayan, içlerinden çözülmelerine sebep olan ve bu suretle en kuvvetlilerin hükmü altına girmek suretiyle tek taraflı birleşmeye götürmek isteyen istilacı bir kavramdır.
Beşeri sistemlerin insana bakış açıları bir noktada birleşmektedir: insan bir araçtır, makine üreten makinedir. Hepside insanı bir araç olarak görür ve kullanır.
İnsanı maddeye indirgerler. Günümüzde maddi ve siyasi kuvvete dayanarak güçlülük gösterisi yapan, diğer milletlere yön vermeye kalkanların temel hedefleri; maddi çıkarlarıdır. Önemli olan insanlar değil, güçlerin çıkarlarıdır.
Bütün kabiliyetlerini dünya malını temin etmek için yönlendiren toplumlarda, aldatma çok sık görülür. Fertler, menfaat elde etmek için her çeşit hileye başvururlar. Yalan hevesli, hileye de çok cüretkâr olurlar. Ellerindeki bütün fırsatları eziklik duydukları kişilerin lehine kullanırlar. Hile ve fesat çıkarmaktan, zayıf damarları tutmaktan, aşılamaktan, nefsi hileleri ve şahsi maksatları ve hisleri okşamaktan, tahrik etmekten, fena istidatları işlemekten zevk alırlar. Her gün değişik sapmalarla, propagandaya yönelik davranışlar, ilahi dinlere tavır koyan kişilerin en çarpıcı özelliklerindendir. Doğruları çarpıtmak, yanlışları gündemde tutmak, insanları adatmaktan başka bir şey değildir.
Bütün propagandaları kin ve düşmanlık telkini ile doludur. Gözlerinde her şey gasp ve cebir mahsulü, her hareket sahtedir. Her değerin arkasında bir menfaat ve zulüm gizlidir. Fakat bu davranışta, kin şeklinde formüle edilmiş en şiddetli bir aşağılık duygusunun mistiği yaşamaktadır. Her hadiseye vehimle yaklaşmak, her olayın sebebini art niyet, maddi boyutla izah etmek Allah'ı tanımayan insanların vasıflarıdır.

 
Etiketler:
Yorumlar
Diğer Yazılar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Dünya Kupasını kim kazanır
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Allah'a hakiki abd olan, başkalarına abd olamaz.


Bediüzzaman Said Nursi
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı