Yazı Detayı
18 Şubat 2014 - Salı 00:37
 
CEP TELEFONLARINA KARŞI AYAKTA KALABİLMEK
Adnan İKBAL
 
 

Cep telefonları ilk başlarda hayatımıza çağrı cihazları olarak girmeye başlamıştır. Günümüzde cep telefonu kimine göre gerçekten ihtiyaç, kimine göre bir el alışkanlığı, kimine göre ise gösteriş kaynağı. Ama şüphe yokki artık hayatımızda olmazsa olmazlar arasına girmiş durumda.
Asrımızın bu harika cihazını usulüne uygun olarak kullanabiliyor muyuz? Bu soruyu herkesin kendine sorması gerekiyor. Cep telefonlarını üreten ülkeler sermayelerini müthiş bir şekilde arttırıyorlar.
Gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkeler, cep telefonu şirketlerini zengin edebilmek için ellerinden geleni yapıyorlar.
Buna bütün teknolojik araçlar dahildir. Gelişmiş ülkelerin silah satmalarına gerek kalmamıştır.
Yapılan araştırmalar, Türkiye'de yaşayan insanların ortalama, her sekiz ayda bir cep telefonu değiştirdiğini söylemektedir.
Bu konuda nasıl bir israf içine girdiğimiz yaşantısı, fazla söze gerek bırakmamaktadır.
Muhakkak ki teknolojiden faydalanacağız ve en iyi biz kullanacağız.
Bunları yaparken kendimize has olan değerlerimizi asla kaybetmeyeceğiz.
Bir arkadaşım kendi kendine bir karar aldığını, cep telefonunu hep sessiz ve titreşimde tuttuğunu, böylelikle çevreyi rahatsız etmediğini söyledi.
Arkadaşımın bu davranışı çok hoşuma gitti.Gerçekten camilerde namaz kılarken, taziyelerde Kur'an-ı Kerim okunurken ya da başka mekanlarda toplantılar yapılırken bakarsınızki bir vatandaşın cep telefonundan pop müzik parçası çalar ve herkesin dikkati dağılır.
Ne kıldığınız namazdan bir şey anlarsınız ne de yaptığınız ya da katıldığınız bir toplantıdan.Geçen gün bir toplu taşıma aracına binmiştim,vatandaşın biri ilk duraktan son durağa kadar hangi yemekleri sevdiğini, akşama yemekler arasında nelerin bulunacağını ve hanımının çok güzel yemekler yaptığını telefonla konuştuğu şahısla beraber, açıkça bütün yolculara da dinletti.
Bu vatandaş sayesinde canımız sıkılmadan soluğu son durakta aldık! Cep telefonları böyle mi kullanılmalı? Bunun gibi olumsuz örneklere toplumsal hayatta hepimiz şahit oluruz.
Aile içi iletişimin yok olmaya başladığı bu asırda teknolojik gelişmelerin olumsuzluklarından daha çabuk etkileniyoruz.
Ebeveynler arası iletişim de maalesef bitmek üzeredir. Günümüzde iki-üç yaşındaki çocukların bile ellerinde tablet ve cep telefonları bulunmakta olup, bu biricik yavrularımız bunlarla oyunlar oynamaktadırlar. Akranlarıyla oyun oynamanın zevkini tatmamaktadırlar.
Anne-babanın sevgisini,gülüşünü ve o manevi sıcaklığını hissedememektedirler.
Büyüyünce aynen bu cihazlar gibi makinalaşacak ve benliklerinden uzak kalacaklardır.
Dostluk, sevgi, saygı, merhamet ve yardımlaşma gibi değerlerin hazzına sahip olamayacaklardır.
Teknoloji kullanımı (maddi kültür) hızla gelişirken aynı oranda kullanma görgüsü (manevi kültür) de gelişmezse, değerlerimizi kaybetme tehlikesiyle karşılaşacağız.
Bu tehlikeyle karşılaşmamak için hepimizin evlerini bir eğitimhaneye çevirmemiz gerekmektedir.
Cep telefonları iyi yönde kullanıldığı zaman insan hayatları kurtulabilmekte, kötüye kullanıldığı zaman da hayatlar kararabilmektedir. Cep telefonu sayesinde dağlarda kaybolan bir insan bulunabilmekte, araç kullanırken konuşan birisi de hayatını kaybedebilmektedir.
Geçenlerde ABD'nin birçok ülkeyi dinlediğine, basın aracılığıyla hepimiz şahit olduk.
Birçok ülke, bürokratlarına akıllı telefon kullanmayı yasaklamaktadır.
Bir ülkenin,kültürlü ve bilgili toplumlar arasında yer alıp almadığını anlamak için teknolojik araçları nasıl kullandıklarına bakmamız yeterli olacaktır.

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Gazabını yutucu, sır saklayıcı, ayıp örtücü ol…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı