Yazı Detayı
24 Kasım 2014 - Pazartesi 09:56
 
EĞİTİMİ SADECE ÖĞRETMENLERDEN BEKLEMEYELİM
Adnan İKBAL
 
 

Eğitim doğuştan başlayıp, hayat boyu süren insanlardaki müsbet yöndeki davranış değişikliği olarak tanımlanmaktadır. Ülkelerin ve toplumların gelişmişlik düzeyi eğitimle ölçülebilmektedir. Eğitim sadece okul ve öğretmenle ilişkilendirilmemelidir.Eğitim hayatımızın bütünüdür.
Öğretmenler gününün kutlandığı bugünlerde, hiçbirimiz öğretmenlerimizin eğitime verdiği katkıyı inkar edemeyiz. Peygamberlik mesleğini ifa etmeye çalışan bu insanları, maddi ve manevi zorluklarla baş başa bırakırken itibar kaybetmelerine neden olan bütün faktörleri de milletin gözünün önüne sererken, bu meslek grubunu daha da değersizleştirdiğimizin farkında mıyız? Çocuklarımızın geleceği için hepimizin bu insanlara destek vermemiz gerektiğinin bilincinde miyiz? Başarının ailede başladığının okul, öğretmen ve çevre ile şekillendiğinin, başarısızlığın ise tüm toplumda olduğunun vebalini kaldırabilecek miyiz?
Toplumsal düzende kural tanımaz hareketlerimizle, yeni gelen nesillere ne kadar iyi bir model olabiliyoruz. Ebeveynlerin, çocukları yanlarında iken bile yalan söylediğini,sıgara içtiğini,trafikte başka sürücülere küfrettiğini,maça gitmenin sadece rakip oyuncalara sövüp saymak olduğunu,yan odadaki çocuğunu internet başında kontrol etmekte bile zorlananların bulunduğu bir toplumda yaşıyoruz.
Eğitim konusunda Urfa'mızda özellikle annelere çok büyük görevler düşmektedir.Bazı anneler kendilerini düşündükleri kadar çocuklarını da düşünürlerse, ilgilenirlerse, okula ve öğretmene yardımcı olurlarsa, başarının gelmemesi için hiçbir neden kalmaz.Annelerin büyük bir bölümü ısrarla çocuklarının öğlenci olmalarını istiyorlar.Nedenini, söylememe gerek yok, çünkü hepimiz biliyoruz.
Sabahçı olan öğrenciler kendileri kalkıp hazırlanıp,kahvaltı yapmadan okula geliyorlar. Bir başarısızlık durumunda da suçlu bellidir, cevabı Öğretmen. Aslında başarısız olan çocuk değildir,ailedir. Neden derseniz kaç aile ödev ve serbest zamanını çocuğuyla beraber geçiriyor. Olumlu ve olumsuz durumlarda yüzde kaçımız çocuğumuzun yanında yer alabiliyoruz.Bu konuda elimizi taşın altına koymamız gerekiyor.Tabi ki öğretmenlerimizin de topluma yön göstermesi gerekiyor.
Eğitimcilerin sorunları arasında; öğretmen yetiştirme,atama,geçim,güvenlik ve en önemlisi itibar kaybını sayabiliriz.
Öğretmenler özellikle kaybolan itibarlarını geri istiyorlar. İtibar kaybı bütün öğretmenleri çok rahatsız etmektedir.Her zaman kabahati onlarda arayan,onları hedef tahtası haline getiren ithamlar, öğretmenlerin meslek hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.Kanayan bu itibar yarası, gerektiğinde çıkarılacak yasa ile korunmalıdır.
Eğitime,ilime ve bilime önem vermeyen toplumların kalkınması mümkün değildir. Bu şartlar ve zorluklar altında görev yapan ve edebiyete intikal eden, bütün öğretmenlerimizin huzurunda saygıyla eğiliyorum.

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
"Gülen nar, bağı bahceyi de güldürür;


Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı