Yazı Detayı
16 Ocak 2015 - Cuma 11:30
 
DÜNÜ YAZAN TARİH BUGÜNÜ DE YAZACAKTIR…
Osman GEREM
ogerem@hotmail.com
 
 

Yıl 1912 idi. Peşaver'in en zengin ailesi olan Samdanileri oğlu Abdurrahman (Peşaveri) Balkan Savaşları'nda düşman ordularının İstanbul'a yaklaştığını, Müslümanların Balkan çeteleri tarafından hunharca katledildiğini öğrendiğinde tüm Hindistan'da Osmanlı'ya yardım kampanyası başlattı. Daha Pakistan kurulmamış, Hindistan ise İngiliz sömürgesiydi. İngiliz Valisi elinden ne geldiyse yaptıysa da kampanyayı engelleyemedi. Kimler katılmadı ki o kampanyaya?
O dönemde tüm Hindistan'ın en fakir Müslüman şehri olan Peşaver'de hiçbir şeyi olmayan genç bir anne yeni doğan çocuğunu satışa çıkardı, dilenciler günlerce Müslüman kardeşlerine yardım toplayabilmek için dilendi, hamallar kampanyaya bir kuruşta olsa katkı sağlamak için ömür boyu köle gibi çalışmayı göze alıp kendilerini satın alacak efendi aradılar. Evet, her şey İslam'ın son kalesi İstanbul'un düşmemesi içindi. Ümmetin en fakirleri neleri var neleri yok her şeylerini tasadduk etti. Peşaver nere, İstanbul nere diyenler oldu. Lakin o zamanlar mazlumları gözü önce İstanbul'a bakardı. İstanbul'un yüzü gülerse kendilerini mutlu sayarlardı.
Abdurrahman tıp eğitimi almamıştı. Yardımları İstanbul'a ulaştırmak üzere doktor ve hasta bakıcılarından heyet teşkil olunuyordu. O da katılmalıydı. Lakin ailesi asla izin vermezdi gitmesine. Tüm parasını kampanyaya vermişti. Heyete katılmak için herkes kendi masrafını kendi ödüyordu. Çaresizdi. En zengin ailenin çocuğuydu lakin parası yoktu. Ama gitmeliydi İstanbul'a. Gitti de… Üniversite kitaplarını ve üzerindeki hariç tüm elbiselerini sattı, Bombay'dan demir alan Sardunya Gemisi'ne son anda yetişti.
15 günlük İstanbul yolculuğu boyunca heyet başkanı Dr. Ensari'den basit tıp eğitim aldı. 30 cesur gözü pek genç adam İstanbul'a geldi, şehir bayram yerine döndü. Ümmetin çocukları binlerce kilometre öteden gelmiş, çaresiz Osmanlı Ordusu'na can suyu olmuşlardı.
Bugün Suriyeli mazlum kardeşlerimiz için İstanbul Ak Parti İl Teşkilatının başlatmış olduğu yardım kampanyasının 160 Tırlık yardım malzemeleri Şanlıurfa'mıza ulaşmıştır. Özellikle İstanbul ekibine bu erdemliklerinden, özverilerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Emeği geçenlerden Rabbim razı olsun. Peşaverli Abdurrahman'ı yazan tarih İstanbul'lu Aziz'i de yazacaktır.
Ensarlığın Zirvesini Yaşamış, Yaşatmış, Peygamber Efendimizi Evinde Misafir Etme Şerefine Nail olmuş, Her şeyini Paylaşmış, Halid bin Zeyd, Ebu Eyyüp El Ensari'nin Diyarından Sevginizle, Muhabbetinizle, Kardeşliğinizle, Cömertliğinizle, Yüreğinizle 500 Bin Muhacir Kardeşimizi Bağrına Basan Eyyüp (A.S) Sabır Diyarına, İbrahim (A.S) Cömertlik Diyarına Hoş Geldiniz, Sefalar Getirdiniz. Ser Sera Ser Çafa, Al Ayuni Ale Rasi, İyiki Varsınız…
Bugün Burada Bir Şölene Şahit Oluyoruz. Bu Şölen İnsanlığın Ölmediğini Bir Kez Daha Tarihe Not Düşmenin Kanıtının Şölenidir.
Din Dil Irk Ayırmaksızın İnsanlığı Yaşatma Şölenidir. Muhacir ve Ensar Kardeşliğinin Kucaklaşma Şölenidir Bugün…
Biz daha önceleri de İstanbul'dan yardımlar aldık. Aziz Bey'in kişisel gayretiyle büyük katkılar sağlandı. Bunun yanında başta Deniz Feneri olmak üzere, Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı, Yardımeli, Müsiad ve birçok hayırsever iş adamlarından yardım aldık. Almaya devam ediyoruz…

 
Etiketler:
Yorumlar
Diğer Yazılar
BU GİDİŞ NEREYE…
MİHENK VE DOSTLAR...
MÜSLÜMANLAR TARAFSIZ OLAMAZ
MANEVİ BURHANLAR
GÜVEN TOPLUMU VE ZULÜM…
TOPLUMLARIN MİHENK TAŞI (AİLE)
BU NASIL ADALETTİR Kİ...?
NACI TEYZE…
BU NASIL ADALETTİR Kİ...?
YOLDAKİ ENGELLERİ KALDIRMAK…
NE YAZIK Kİ
TOPLUM VE EMANET
SOSYAL BİR VARLIK OLARAK İNSAN
ARAKANDA HAK İHLALLERİ...
ÜMMETİN YETİM COĞRAFYASI ARAKAN/2
ÜMMETİN YETİM COĞRAFYASI ARAKAN/1
GENÇLİK DÖNEMİNİN ÖNEMİ
KAYBETTİĞİMİZ DEĞERLER
HUKUK- U LLAH VE HUKUK-UL İBAD (1)
TOPLUMUN İNŞA USTALARI ANNELERDİR...
TOPLUM HAYATINDA AHLAK VE HUKUK
TEBESSÜMÜ SADAKA SAYAN BİR DİNİN MÜNTESİBİYİZ...
GÜLE GÜLE SAYIN VALİM
RAMAZAN AYI ve SABIR...
MİLLİ RUH...
İYİLİK ÖRNEK OLMAK DEMEKTİR...
SAFIMIZ NET Mİ?
İMAMESİ KOPMUŞ TESBİH TANELERİ
ÇÖZÜM ÜRETEN OL...
DÜNYAYI İYİLİK DEĞİŞTİRECEK...
DEĞİŞİM RÜZGÂRI...
DOST VE DÜŞMANI SEÇEBİLMEK...
KARDEŞİNİZİ KENDİNİZ GİBİ BİLİN...
İYİLİK VE TAKVA...
ÇANAKKALE...
HER İYİLİK BİR SADAKADIR...
BU BİR HALK HAREKETİYDİ
BU BİR DARBE DEĞİL, BU BİR İŞGALDİR...
KORUNMASI GEREKEN DEĞERLER
FAKİRLİĞİN ADABI
TOPLU YAŞAMANIN BEDELİ
AKLI SELİM
MÜSLÜMANLAR VE BEŞERİ SİSTEMLER
İTİDAL ÜZERE OLMAK…
HANİ BİZ KARDEŞ İDİK…
YARDIMLAŞMA VE GÖNÜLLÜLÜK ESASI
İKİ TEMEL DÜSTURUMUZ
HERŞEYİN BİR BEDELİ VARDIR…
ŞU İBRETE BAKIN
PEYGAMBERİMİZİN DEVLET YÖNETİMİ-1
Hz. Ömer (r.a) irad ettiği bir hutbesinde şöyle diyordu:
Menfaat ve insanlık…
İNSAN OLABİLMEK.
AKIL, İLİM VE İSLAM
HAKKI TUTMAK
İSLAM KARDEŞLİĞİ
MÜSLÜMAN
İKİ TEHLİKE
AHLAKIN GAYESİ
Firavunun piramitleri o meydana yakışmıyor…
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Ayıpsız dost arayan dostsuz kalır.


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı