Yazı Detayı
19 Ocak 2015 - Pazartesi 11:04
 
SELAM
Mehmet ERCAN
mehmetercan63@hotmail.com
 
 

Yola çıkınca her sabah,
Bulutlara selam ver.
Taşlara, kuşlara,
Atlara ,otlara,
İnsanlara selam ver.
Ne görürsen selam ver.
Sonra çıkarıp cebinden aynanı
Bir selam da kendine ver.
Hatırın kalmasın el gün yanında
Bu dünyada sen de varsın!
Üleştir dostluğunu varlığa,
Bir kısmı seni de sarsın. Bu yazıma nedense Üstün DÖKMEN'in bir şiiriyle başlamak istedim. O kadar uzaklaşmışız ki; çevremizden aynı binada yaşayan insanlar olarak biri birimize yabancıyız. Bazen karşıdan gelen komşumuzu görünce ya hızlanıyor, ya yavaşlıyor ya da yönümüzü değişiyoruz.
Oturduğumuz devasa binalarda ölümde olsa, düğünde olsa tesadüfler olmasa haberimiz olmayacak.
Keşke bu yabancılaşma sadece komşularımıza karşı olsa yakın akrabalarımıza, hatta aile bireylerimize karşı bile gün geçtikçe yabancılaşıyoruz. Aile ziyaretleri yerine, telefonla kısa bir hal hatır sormakla işi halletmiş sayılıyoruz.
Eve gelince de ya televizyonun başına geçiyor, ya bilgisayarın ya da son dönemde çıkan cep telefonunu elimize alıp kendimizden, çocuklarımızdan hatta dünyadan geçiyoruz.
Bu hastalığa kendimiz kapılmakla kalmıyor; çocuklarımıza da ya birer cep telefonu ya da birer tablet alıyoruz ki; daha da uzaklaşalım biri birimizden. Kimse kızmasın ama galiba bu teknoloji hayatımızı kolaylaştıracağına gün geçtikçe içinden çıkılmaz bir hal almasına vesile oluyor.
Biz ne dostlar, doğan güne merhaba demek varken, uzun yürüyüşler yapıp, tabiatın güzelliklerini yaşamak varken, nedir bu içine kapanıklık, biri birimize yabancılaşma, kimse sonsuza kadar yaşamayacak.
Divan şairi Bâki'nin dediği gibi "Bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş... " Hayat, bizim onu tanımladığımız şekliğiyle bize görünür, ya sevgi dolu ya da acımasız. "Ya batsın bu dünya" deriz ya da "Ne güzel şeysin be dünya" deriz. Hangi dünyada var olacağımıza ise sadece biz karar veririz.
An yaşadığımız andır. Giden gitmiştir; geleceği ise yaşayacağımızın garantisi yok. Neden hemen şimdi önce hayata, ardından ilk gördüğümüz insana gülümseyip, sıcak bir "MERHABA" demiyoruz.

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı