Yazı Detayı
20 Ocak 2015 - Salı 11:54
 
EKMEĞİNİ ÇÖPLÜKTEN ÇIKARANLAR
Adnan İKBAL
 
 

Şu kış gecelerinde bizler evlerimizde sıcacık odalarımızda mışıl mışıl uyurken,gecenin ilerleyen saatlerinde etrafı bezle çevrili ve uzunluğu iki insan boyunda bulunan iki tekerlekli arabalarıyla çöp konteynerlerini karıştıran insanlara çoğumuz rastlamışızdır.Çevresiyle pek ilgilenmeyen bu insanlar hepimizin dikkatini çekmiştir.
Geçen gece geç saatlerde arabamı parkettikten sonra bu insanlardan biri dikkatimi çekti.Saat gecenin bir civarı idi.Kendisine kolay gelsin dedim.Sağol Abi dedi.Merakımdan kendisine bazı sorular sordum.Bu çöplerden neler topluyorsunuz,elinize ne kadar para geçiyor? "Abi çöplerden daha çok plastik olan maddeleri topluyorum,sonra da hurdacılara satıyorum. Bunların az ve çokluğuna göre elime günlük 15-30 TL arası para geçiyor" dedi.Arabasına baktım içini hemen hemen yarılamıştı.Bu arada sohbetimiz devam ediyordu,poşetlere konularak çevreye atılan ekmeklerden bahsetmeye başladı."Her çöpün yanında bir sürü ekmek poşeti görüyorum, insanlar bu kadar ekmeği neden israf ederler, çok rahatsız oluyorum" dedi.Konuştuğum bu şahıs bizlere insanlık dersi veriyordu.Yapılan ekmek israfını haklı olarak O da eleştiriyordu. Elimi cebime attım,kendisine bir miktar para vermek istedim,kabul etmedi. Israr etmeme rağmen almadı."Abi ben ekmek paramı çıkarıyorum."
O kadar etkilenmiştim ki, şerefli ve namuslu Bu insanı alnından öpmek istedim.Evimin yolunu tuttum.O gece bu olayı düşündüğümden, gözlerime bir türlü uyku girmedi.Ben uyumaya çalışırken karşılaştığım O insan, bu soğuk kış gecesinde belki de sabahlara kadar çöpleri karıştıracak ve ekmek parasını kazanmaya çalışacaktı.Ekmeğini çöplükten çıkarmaya çalışanların hepsi, bu insanla aynı karakterde olmayabilir.Çünkü bu sıralar bu işi yapanların sayısı çoğalmışa benziyor.Ekmeğini çöpten çıkaran insanların ülkemiz ekonomisine bir yıl içinde kazandırdıkları rakamın 1,5 milyar civarında olduğu söyleniyor.
Her insan hayatı boyunca bir iş tutmak ve para kazanarak geçimini sağlamak zorundadır.Belli bir yaş düzeyine geldikten sonra eli iş tutan kişilerin başka insanlar üzerinde asalak olarak yaşamaya hakkı yoktur.Nitekim Mekke'den Medineye göç etmek zorunda kalan sahabilere, yardımcı olmak amacıyla Ensar, malını ve mülkünü paylaşma teklifinde bulunmuştur. Muhacirler ise bu talepleri kabul etmemiş , bize çarşının yolunu gösterin,demişlerdir.Bu büyük insanlar miskinliği kesinlikle reddetmişlerdir.Bu hadise tarihin altın sayfalarına geçmiş ve tüm Müslümanlara büyük bir örnek teşkil etmiştir.Bu konuda islamın zekat emrini de unutmamak gerekir.
Dolayısıyla,her insan belli bir iş tutmaya çalışmalı,üretmeli ve karşılık olarak da şerefli bir biçimde kendi geçimini sağlamalıdır.

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez…


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı