Yazı Detayı
29 Ocak 2015 - Perşembe 11:19
 
HASTANE GÜNLÜĞÜ
Mehmet ERCAN
mehmetercan63@hotmail.com
 
 

Siz hiç hastalandınız mı bilmem, bizim ailede az çok hastanelerimizin durumu bilindiği için doğrusu kimse hastalanmaya bile cesaret edemez ama kazara her nasıl olduysa bir aile bireyimiz hastalanıverdi. Uzun zamandır gitmediğim Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma hastanesine gitmeye karar verdim. Bu hastanemizin evveliyatını da önceden yazdığım yazılarda belirtmiştim pek de iç açıcı değildi gerçi dedim ya uzun zamanıdır gitmediğimden en azından bazı şeyler değişmiştir diye düşünmüştüm.
İnternet üzerinden bir gün öncesinden ilgili bölümden randevu aldım. Sabahsı kurallar gereği kimliğimizi yanımıza aldık ve on beş dakika öncesinden randevumuza yetişmek için trafiği de hesaba kataraktan çıktık yola. Sıkıntısız hastaneye vardık.
İnsanlar hastanenin park yerinde araçlarını o kadar düzensiz park etmişler ki belki de iki kişinin park edeceği yere bir kişi park etmiş. Ve maalesef ortalıkta dolaşan o kadar güvenlik görevlisi sadece dolaşmakla kalıyor oranın düzenini sağlamak için hiç kimse bir adım atmıyor. Sakin bir şekilde otoparka girdim ama girdiğime gireceğime pişman oldum. Değil park, ilerleyecek yol bulana aşk olsun. Her neyse hastanenin geniş avlusunda bir tur attıktan sonra bir polis aracının arkasına park ettim. Çok sevindim nihayet güvenli bir yer buldum diye.
Çocuklarla ve eşimle randevu aldığımız bölümü kolay bulmak için danışmadan sorma gereksinimi duydum iki sandalyeden birisi de dolu olmaz mı kardeşim iki görevli de yerinde yok ve nereye gideceğini, ne yapacağını bilmeyen vatandaş adeta danışma önünde kuyruk oluşturmuş. Biri dakikalar sonra gelip yerine oturdu beklemekten patlama noktasına gelen millet hep bir ağızdan hurra adamı soru yağmuruna tuttular. Olmadı vazgeçtim soru sormaktan üst kata çıktım.
Normalde bu kuruluşlarda hastaları, yaşlıları ve özürlüleri gözeterek asansör sistemi olması gerekli fakat her nedense ben bu sistemi göremedim. Nefes nefese bir üst kata çıktım. Merdivenler insan seli bekliyorsun müsait olsun ki merdiven demirlerinden tutunup çıkasın çünkü gelen ya yaşlı ya hasta ya da özürlü. Nihayet randevu aldığımız bölüme gelmiştik. Adeta bir zafer kazanmış kadar mutlu oldum.
Sıra bekleyen insanları görünce tekrar yıkıldı hayallerim. Zavallı doktor saat on otuza kadar baktığı hasta sayısı yüz onu geçmiş, Allah aşkına hangi çağda yaşıyoruz ya; günün yarısında yüz ondan fazla hastaya bakan bir doktordan ne kadar verim alabiliriz.
Kimliğimizi kapıdaki görevliye verdim. "Bizim randevumuz var beyefendi." Adam bir şey demeden kimliği aldı bilgisayardan kontrolünü yaptı ve elimize bir kâğıt tutuşturdu. Baktım bizim randevu aldığımız bayan doktor değil de erkek bir doktorun ismi var fişte. "İyi de bizim doktor bayandı burada erkek doktorun ismi var." "Sizin doktor bugün yok kardeşim." "İyi de madem olmayacak neden randevu verildi." "Ben bilmem bana söylenen bu."
Ne diyeceksin güzel memleketimin güzel insanı herkes biri birbirine topu atmayı marifet sayıyor ya sineye çektik. Ve beklemeye koyulduk. İnsanlar biran önce işi bitsin de bu çileden kurtulsun diye adeta hastalanmaktan vazgeçiyor diyebilirim.
En çok da tedbirini baştan almadan araçları park eden insanların ardından yapılan anonslar bana tuhaf geldi. Bahçede onlarca güvenlik görevlisi dolaşıyor insanlar rast gele park ediyor ve onlar ardından anons ediyor. Bu anonslar o kadar sıklıkla yapılıyor ki hasta sahipleri hastalarını unutuyor diğer bir taraftan da bizim aracın plakasını ne zaman anons edecekler kaygısına düşüyorlar. Çok geçmeden ben de bundan nasibimi aldım önce aracımın plakası söylendi ardından çekmediğim takdirde cezai işlem uygulayacakları uyarısını yaptılar.
Hastayı ardımda bıraktım aracın peşine düştüm. Sonra mı, "Hastane Günlüğü 2" de şehrimizin en büyük hastanesi Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki bir günümün devamını bulacaksınız. Ve eminim bu yazının ilk bölümünde olduğu gibi ikinci bölümünde de kendinizden çok şey bulacaksınız.

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Her kanat denizi aşamaz…


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı