Yazı Detayı
19 Şubat 2015 - Perşembe 10:47
 
ALGI OLUŞUMU
YUNUS EMRE GAYBERİ
 
 

Genelde dillere pelesenk olan bir terim çok kullanılır.
Gelen gideni aratır zihniyeti.
Gidenin gitmeden önceki eksiklikleri aynı kaynaklardan aldıgı tepkiyi biraraya toplasak Ansiklopedi oluşacak kadar çok yazım ve söylemle karşılaşırız.
Ama ne oluyorsa oluyor giden melek oluyor eksiksiz oluyor ve aranılan pozisyonunda mum yakılıyor.
Önceki düşüncelerini düşünmeden gelenekselleşmiş bir yaklaşımla yeni gelen başkanın ve ekibinin aleyhine sallıyorlar hurra, gürra nefes almasına fırsat vermeden eleştiri topunun agzına yerleştirilip fitil ateşleniyor.Şevki kırılmak isteniyor ,olumsuz bir hava ,kötü bir algı oluşturulmaya çalışılıyor.
Klişeleşmiş,toplumu kendi bakış açılarına göre şekillendirmek isteyen çevrelerin etrafa yaydıgı pozitif enerji, istemezukçu zihniyetin oluşturmaya çalıştıgı bir algı şeklidir ÇAMUR AT İZİ KALSIN .
Her kurum ve kuruluş aşamasında aksaklıklar, eksiklikler, yanlışlıklar işin dogası geregi olacaktır .Kaçnılmaz bir süreçtir alışma ve adapte olma süreci.
Bu arada yanlışa yanlış, eksige eksik eyvallah bu yanlış ve eksiklikleri görmek düzeltmeye çalışmak insanlık görevimizdir insan olmanın geregidir.
Ama bir müsade edin lütfen ellerinizi bir çekin yakalarından rahat bırakın bir çalışsınlar bizde görelim yada yapılan çalışmaların önünü tıkamayın.
İŞ zor ,yük agır meşakatli bir süreç biraz daha sabredelim.Zira büyükşehir olduk 92 mahalleden 1394 mahalleye dönüştük .büyükşehir olmanın olumlu getirilerinin yanında olumsuz götürülerininde oldugunu görüyoruz.
Tabi sürecin bu kadar zor ve meşakatli ilerlemesinin temelinde önceki yerel yönetimin üstüne düşen görevleri yerine getirmemesinden kaynaklanıyor.
Her şey bir yana kurumların çalışma sahaları oluşturulmadı.
Başkanlar seçilmiş oturacak mekanları yok ,kaymakamlıklar müftülükler hazırlanmalıydı ne hikmetse yapılmamıştı.
Ha bu arada seçilenlerin oturacak mekanları yok dediysek zaten bizler onların oraya oturmaya gelmediklerini halka hizmet etmek için geldiklerini biliyoruz zira oturmayıp çalıştıklarınada şahit oluyoruz yeterlimi hayır bizlerin hizmet çıtası artık eskisi gibi degil, yüksek beklentiler içindeyiz .
Belediyelerin kent ugraşı dışında agır külfeti olan suriyeli kardeşlerimizin istihdamıyla ilgilenmeleri ugraş alanını çalışma sahasının geniş olmasına sebep oluyor .Suriyeli kardeşlerimize karşı ev sahibi görevini canı gönülden üslenip bunu görev sayan büyükşehir ve ilçe belediyelerine teşekkürlerimi bir borç sayıyorum.
Özelllikle son zamanlarda tahrikçilerininde yardımıyla kobaniden gelen insanlara yapılan yardımın hizmetin önünü tıkamak için yapılan kötü niyetli çalışmalar işleri dahada zorlaştırmıştır.
Ama gerçekten belediyelerimiz bu konuda üstün bir vasıfla gayretle çalıştılar yapılan insani yardım ve çalışmaları gözyaşartacak şekildeydi azim ve gayretlerinden dolayı hepsinin ismini sayamayacagım ama sevgili agabeyim EMİN ÖZÇINAR ın ve MURAT MÜJDECİ beyefendinin bu konudaki gayretlerini takdire şayan buluyorum.
Bu arada algı operasyonları son sürat devam etti biji obamalar ,erzakların dagıtılmasındaki engellemeler, kötü niyetli çevrelerde kendilerine düşeni gayretle yaptılar ama Allahın izniyle başarılı olamadılar zira iyi niyetli kimseler fedakarca çalıştılar emeklerinin karşılıgını hizmet etmekle yüz akıyla aldılar.
Her seçim sürecinde olumsuzluklar tepkiler olur.Bazıları yeni yönetime çalışmıyor derken beklenti çıtaları yüksektir ,Bu beklentileri, eksiklikleri dert edinir sorumluluk duygusuyla sorunları dillendirir sevgili CUMA AGAÇ hocamın bakışıyla mesele ahmet mehmet meselesi degil der memleket meselesini özümser olaya bu pencereden bakar.
Kimisi şartlanmıştır her ne olursa olsun bakması gerektigi gibi bakar iyiyi göremez yada görmek istemez algısı geregi kör bakar.
İşte bizler niyete bakmalıyız.Bu feveran edenlerin niyeti ,bakış açısı ,algısı iyi yöndemi,kötü yöndemi bu ayrımı yapmak olayı çözmede anlamada çok önemli.
ORDA KİMSE VARMI ,DEVLET NEREDE ,BURASI NERESİ, SEN KİMSİN ,MESELE AGAÇ MESELESİ DEGİL ,KİMSE ÇALIŞMIYOR gibi hedefsiz haykırışlar kötü bir algının sonucudur.Bizler iyi niyetli olanları ayırt edip memleketin selameti için kötüleri ayıklayıp prim vermeyecegiz.
Algı dedim ya tam da yazıyı yazarken tv açık B.ŞEHİR belediye başkanımız sayın celalettin güvenç beyefendi kanal 24 te konuşma yapıyor.
TELEVİZYONDA başkanı gören bir vatandaş yaklaştı tepkisel bir tavırla bir yıldır bu memlekete ne yaptın çalışma yok, temizlik yok, heryer pislik içinde vb bir sürü söylem derken sözünü bitirdi buyrun oturun dedikten sonra çay ikram edip sorgulamaya başladım.
Güzel kardeşim günde kaç tane yerel gazete okuyorsun cevap hiç,kaç tane yerel televizyonun haberlerini izliyorsun cevap yine hiç yada belediyelerin çalışmalarını takip ediyormusun,veya araştırmacı bir vatandaş hassasiyetiyle sorgulamaların incelemelerin oldumu kocaman bir hayır.
E BE güzel kardeşim YAVAŞ ya YAVAŞ MERHAMET ET neye dayanarak kızıyorsun ya falan dedi filan dedi .kulaktan dolma tepkisellik başka bir adı yok.
ALGI ALGI ALGI KOCAMAN BİR ALGI AMA KÖTÜ BİR ALGI.
Ha bu arada belediyelerimizin eksigi yanlışı yok mu var dört dört lük eksiksizler demiyorum görüp göremedigimiz eksiklikleri mutlaka var .AMA hiç araştırmadan sorgulamadan çalışmıyorlar şehir pislik içinde İSTEMEZUK anlayışı dogru bir anlayış degil.
Eleştirilerimizde ılımlı ve olumlu olalım ki, muhatap bulalım çara bulalım.
Bu arada b.şehir ve ilçe belediyeleride daha çok halkın içine karışsınlar babacan tavırlarını halkımıza hissettirsinler kucaklaşsınlar oluşturulmak istenen kötü algıya karşı olumlu bir algı oluşturmak için çok çalışmalılar.
Yapılan hizmetlerini gerekirse haftalık yada aylık tv programlarıyla halk la paylaşsınlar SAHAYA insinler bu halkın hakkıdır büyükleri tarafından muhatap alınmak isterler nefisleri okşansın isterler mutluluk iki taraflı yaşanırsa paylaşılırsa mutluluktan sayılır.
Tekrar diyorum başka urfa yok onun için hep birlikte çalışmalıyız olumlu ve ılımlı eleştirilerde bulunmalıyız oluşturulmak istenen kötü algıyı bertaraf etmeliyiz.
Saygılarımla....

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Güleryüzlü olmayan bir kişi, dükkan açmamalıdır.


Konfüçyus
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı