Yazı Detayı
16 Mart 2015 - Pazartesi 10:42
 
ASRIN HASTALIĞI ŞÜKÜRSÜZLÜK
YUNUS EMRE GAYBERİ
 
 

Son yüz yılın yayılan veba hastalığı şükürsüzlük.
Allahın vermiş olduğu sayısız nimetlere burun kıvırmak adetten olmuş.
Yediğimiz önümüzde yemediğimiz ardımızda misali yokluk,açlık,mahrumiyet,görmediğimiz halde varlık içinde yokluk çekerek manevi çöküntü yaşıyoruz.Mutlu olmak huzurlu olmak için unuttuğumuz bir şey var şükür etmemek ,eksik yanımız bu, yıkık yanımız bu, ALLAHIN VERMİŞ OLDUGU NİMETLERE HOR BAKMAK.
İşte bu yüzden toplum olarak mutsuzuz, bunalımdayız, aile içi huzursuzluk ,şiddet,madde kullanımı başını almış gidiyor iman eksikliğinin vermiş olduğu manevi çöküntü.
Evlatlarımıza sahip çıkamıyoruz ALLAHIN bize emaneti olan dünyanın en lezzetli meyvesi olan evlatlarımıza hükmedemiyoruz. Tazecik beyinlerini yüreklerini mutsuzluk kaplayan evlatlarımızın zihin boşlukları kötü alışkanlıklarla doldurulmaya çalışılıyor.kötü arkadaş çevreleri, cafeler, uyuşturucu ,eglenceli görünen karanlık dünyanın zalım pençesine düşüyorlar.
Toplumun temelinin altına koyulan bomba ve bu bombanın pimi ellerimize verilmiş ,eger yanlış yaparsak bomba elimizde patlar,bazende patlıyor ve toplum olarak bundan kötü etkileniyoruz.
Halbuki Allah akıl vermiş, inanç vermiş,onu kullanamıyorsak yani kullanma kılavuzumuza bakmıyorsak allah muhafaza kaçınılmaz kötü sonuç bizi bulacaktır.
ALLAH aşkına şöyle bir etrafımıza bakalım neyimiz eksik ,neden mahrumuz ,neyimiz yok ,şükretmekten bizleri alı koyan ne KOCAMAN BİR HİÇ.
Hepimizin elinde servet değerinde cep telefonları ,neredeyse bir giydigimizi bir daha giymez olmuşuz ama halen doyumsuzluk, mutsuzluk bunalım işte bunların hepsi allahın nimetlerine şükür etmememizden kaynaklanıyor. mutlulugu unutmuşuz,küçük şeylerle mutlu olma gibi bir derdimiz yok hep gözlerimiz yüksekte. Herhalde birgün yere düşer bir tarafımızı kırırsak belki aklımız başımıza gelir.
Eskiler anlatırlar soframızda bulgur pilavı bir dalda yeşil sogan buldukmu o günü bayramdan sayardık vaybe mutlulugun tarifine bak .
Sofralarımız krallara layık sofralar olmasına ragmen halen şükür etmiyoruz.Özeleştiri yapmak istiyorum bazen sofrada bu neden yok, bu eksik, falan ,filan bak bak yav hele önündeki nimete şükret sonra eksiklerinin listesini çıkar.
GÖZÜMÜZ AÇ GÖZÜMÜZ MİDEMİZ DOYSADA GÖZÜMÜZ DOYMUYOR.
MERHAMET ET MÜSLÜMAN MERHAMET
Millet ekmek bulmakta zorlanırken bizler acıyı tatlıyı karıştırıp yiyoruz ama halen şükretmiyoruz.
Hele bir dönde etrafına yokluk içinde bir yudum suya bir lokma ekmege muhtaçken ,yakinen tanık oldugumuz suriyeli kardeşlerimizin çektigi ızdırap ,açtalar ,açıktalar,çıplaklar görmüyoruz
niye gözümüz hep daha iyide de ondan .Bu yüzden de millet olarak psikolojimiz bozulmuş.
halen bizde bir uyanışa şükre sebep olmuyorsa gerçekten ortada çok büyük bir sorun var.
Galiba bizlerin arızası derinde zor tamir edilir.
Şükür denince akla yemek geliyor halbuki Allahın insanoglunun emrine verdigi her türlü nimete şükretmeliyiz.Huzur,sıhhat ,vatan,eş,dost ,aile ,akraba bunların hepsi nimettendir hepsine şükretmeliyiz.
Şükrün zıttı nankörlüktür, Gerçekten Allaha ne kadar az şükreden bir toplum olduk.
MÜLK süresi 23 ayeti kerimede ne güzel söylemiş söyleyen [Deki sizi inşa eden -YARATAN-size kulak gözler ve gönüller veren o dur.Ne de az şükredersiniz]
Evet gerçekten çok az şükrediyoruz, gönülden degil dilden şükrediyoruz.
Ağzımız şükür ağzı olmuş gönlümüz değil.
Çok şükür herşeyimiz var ama gerçek şükür yok.
Nede güzel söylemiş TEYETZADE .
Elindekine şükretmezde komşunun niye daha çok var,demeye dönerse bir millet oda gider de kalır zillet demiş.
Allahın verdiklerine şükredelim ki mutlu olalım, muvaffak olalım ,huzurlu olalım.
Rabbim bizleri gerçekten şükredenlerden eylesin. SAYGILARIMLA

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
"Gülen nar, bağı bahceyi de güldürür;


Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı