Yazı Detayı
19 Mayıs 2015 - Salı 10:06
 
EĞİTİME UZAKDOĞU DAMGASI
Adnan İKBAL
 
 

OECD'nin Uluslar arası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) verileri geçtiğimiz günlerde açıklandı. The Economist dergisi tarafından hazırlanan The Learning Curve(Öğren- me Eğrisi) adlı çalışma.
İki yıl önce başlayan bu raporlama PISA testlerini ve diğer test ve değerlendirmeleri de kullanarak 50 ülke hakkında en gelişmiş sonuçları veriyor. Türkiye de bu çalışmada değerlendirilen ülkelerden biri.
Yapılan değerlendirmeler kapsamında, dikkatimizi çeken en önemli sonuç, iki yıl üst üste aynı başarıyı yakalayan bu ülkenin, bir uzakdoğu ülkesi olması.Dünyanın en başarılı üniversiteleri arasında da bu ülkenin ismi geçmektedir.
Otomotivden,cep telefonuna televizyondan bilişim sektörüne kadar uzanan ve dünya ile her alanda rekabet edebilen bu ülkeyi tahmin etmişsinizdir sanırım.
Çevremizde,işyerlerimizde ve evlerimizde pek çok ürününü kullandığımız bu Uzakdoğu ülkesinin adı Güney Kore.Bu ülkeyi de sırasıyla yine uzakdoğu ülkeleri Japonya,Singapur ve Hong Kong takip ediyor.Avrupa ve Kuzey Amerika ülkeleri de listenin ön sıralarında yer alıyorlar.
Bu başarılarının arkasında bir hayata yayılan eğitim sistemleri bulunmaktadır.
Önceki yıllarda bu değerlendirmeler sonucunda en başarılılar sıralamasında İskandinav Ülkeleri bulunurdu.
Özellikle benim de acizane gidip gördüğüm ve her platformda eğitim sisteminden övgüyle bahsettiğim Finlandiya bu yıl 5. Sıraya düşmüş durumda. Türkiye ise 50 ülke arasında 34.sırada yer almakta.Raporda dikkat çekilen en önemli konulardan birisi de eğitimde kalitenin arttırılması yönünde, teknolojiye fazla güvenilmemesi ve işin özünün teknoloji olmadığının belirtilmesi.
Uzakdoğu Ülkelerinin bu başarısını sadece eğitim alanında değil ekonomide ve teknolojide de görmek mümkündür.
Dünya devleri arasına isimlerini yazdıran ve yıldızları hızlı bir şekilde parlayan bu devletlerin eğitim sistemi,Ülkemizdeki yetkililer tarafından araştırılmalı ve eğitimciler tarafından enine boyuna tartışılmalıdır.Çünkü gelişmişlik düzeyine paralel olarak, eğitimin kalitesi de artmaktadır.
Bizim Ülkemizde de hayat boyu öğrenme programları uygulanmaktadır.
Ancak bu çalışmalar eğitimin niteliği yerine, niceliğini ön plana çıkarmakta,kaliteli eğitim yerine daha çok istatistiki bilgileri değerlendirmektedir.
Elbette istatistik bir ilim dalıdır ve birçok alanda gereklidir.
Fakat bizler işin özü ile uğraşmadığımız zaman, zorunlu eğitimi ömür boyu bile yapsak,kalite olmadığı müddetçe başarıyı yakalamamız mümkün görünmeyecektir.
Kendi nefsimden başlamak üzere, Peygamber Efendimizin "Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz" sözünü toplum olarak hayatımıza tatbik edebilirsek,eğitim sorunumuz kendiliğin-den çözülecektir.

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.


akyolrecep63@mynet.com
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


45
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı