Yazı Detayı
20 Mayıs 2015 - Çarşamba 17:21
 
NEDEN HIRSIZA MÜKÂFAT
Mehmet ERCAN
mehmetercan63@hotmail.com
 
 

Siz elektriksiz yaşamanın ne kadar güç olduğunu bilir misiniz? Köyde yaşayanlar kesinlikle bilir, ben de çocukluğumun bir dönemini babamın memuriyetinden dolayı köyde geçirmiştim. O dönemlerde tabi elektrik birçok köyde yoktu. Babamın, ilçeden tayin olduğu nahiye de elektriksiz olan yerlerdendi.

                Elektriksiz köylerde yaşam yatsı namazından sonra biter adeta, eğer önünü görmek için el fenerini alıp bir yere misafir gitmişsen ya da birileri size misafir gelmişse gece biraz uzar; aksi takdirde hemen uyunur çünkü yapacak bir şey yoktur. Ha! Bir de bizim çocukluğumuzda radyo vardı pille çalışan biz TRT FM dinlerdik ve sıradaki şarkıları biri birimize hediye ederdik. Bir süre sonra bundan da sıkılır uyurduk. Erken uyuduğumuzdan uzun kış geceleri uzadıkça uzardı.

                Sonra köye ilk elektrik geldiği zamanlar, gaz lambaları sevinçten elektrik direklerine vurularak kırılmıştı adeta karanlığa meydan okunmuştu.  Ne güzel günlerdi o günler elektrik gelir gelmez aile reislerine yeni gider kapıları açılmıştı. Bir kısım siyah beyaz televizyon alsa da birçoğu renkli televizyon almıştı, tabi bir de buzdolabı yüklenince aile reisleri ekonomik açıdan bayağı bir zorlanmıştı.

                Bir süre sonra, köydeki insanlar işin hilelerini de öğrenmişlerdi. Elektriğin getirdiği rahatlığı ve güzelliği unutup bu defa kaçak kullanma yoluna gitmişlerdi. Öyle ki; o nahiyede Şaban Amca vardı elektrik direğinden elektriği, direk evine çekmişti ve karısını elektrik çarpmıştı, kadıncağız yüksek voltajdan hayatını kaybetmişti. Bunun gibi birçok vaka yaşansa da insanlar ders almamış üç kuruş için hırsızlık yapmaya hatta bazen bu hırsızlıklara canını da feda etmekten geri durmamışlardı.

                Bugün bu kaçak oranı adeta gün geçtikçe artıyor, insanlar yeni teknikler geliştirdikçe, geliştiriyor. İlgili kurum bunun önüne geçemiyor, denetimleri yetersiz kalıyor. Ve ne yazık ki elektrik hırsızlarının kendi ödemesi gereken faturaları da dürüst vatandaşa ödetmekte hiçbir sakınca görmüyor. Geçenlerde Kanal D’de izlediğim bir haberde elektrik faturalarındaki kayıp kaçak gideri için mahkemeye başvuru yolunun da kapandığını öğrenince adeta yıkıldım.

                Ne yapıyor Allah aşkına bu devlet. Büyüklerimiz ya da kurum yöneticilerimiz birisi buna dur demeyecek mi, dürüst vatandaşın ödüllendirilmesi, gerekirken hırsıza mı ödül veriliyor, hırsızın faturasını dürüst vatandaş mı ödeyecek? Peki, bu hangi mantığa veya vicdana sığar biri açıklasın bana lütfen.

                Bence, biran önce bu karardan dönülmeli devlet elektriğini kaçak kullanan sayın vatandaşımıza, ağır yaptırımlarını olabildiğince artırmalı; faturasını düzgün ödeyen, Allah’tan ve haramdan korkan dürüst vatandaşına da ödül olarak fatura indirimine gitmeli ki bu dürüst olmayı teşvik etsin. Yani bu günkü gibi yakaladığına kendi faturasının yanında Ali’nin, Veli’nin de faturasını ödetmemeli.

                Sizce de mantıklı, adaletli olan bu değil mi?

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Savaş eri, Allah için nefsi ile savaşandır.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı