Yazı Detayı
05 Haziran 2015 - Cuma 10:46
 
HERŞEYİN BİR BEDELİ VARDIR…
Osman GEREM
ogerem@hotmail.com
 
 

Engelleri aşma zahmetine katlanmayanlar, hedeflerine ulaşamazlar. Fedakarlığımızın büyüklüğü, azmimizin büyüklüğüne bağlıdır. Engelleri aşmada ne kadar ısrarlı olduğumuzu, fedakarlığımız ölçüsünde anlayabiliriz. Büyük gayeler, küçük fedakarlıklarla elde edilemez. Çünkü her şeyin bir bedeli vardır. Bedelini ödemeden hiçbirşey elde edilemez! Öyleyse nedir fedakarlık? Veya nasıl fedakar olunur? Şimdi de bu suallere cevap arayalım:
Fedakarlık; hedeflerimizle bulunduğumuz nokta arasındaki mesafede yolumuza çıkacak her engele bedelini ödememizdir. Bizden bu dava uykusuz geceler mi istiyor? Vereceğiz. Bizden en sevdiklerimizi bile terk etmemizi mi istiyor? Terkedeceğiz. Yani hedefe ulaşmamız için ne gerekiyorsa onu yapacağız.
Toprağa düşen tohum çürümese, varlığını, kabuğunu muhafazada inat etse çimlenir mi? Ondan yeni bitkiler meydana gelir mi? Neslin bekası için, hayatın devamı için bu elzemdir. Fedailik, kendini feda etmek, bütün kurtuluşlar, kurtarışlar, oluşlar, çoğalışlar buna bağlıdır.
Hakiki kurtuluş, kurtarıştadır; insan kurtarırken kurtulur. Feda etmek, feda olmak, serden geçmek lazımdır.
Dava adamı gerektiğinde ideali için kendini feda eder. Çünkü dava adamı; "Ben sürüneyim, davam ayakta dursun. İcab ederse ben öleyim, fakat davam yaşasın." Zihniyetine sahiptir. Tarihimiz bunun pek çok canlı örnekleriyle doludur: Hz. Ebubekir'in hicret esnasında Resülullah (s.a.v)'a zarar gelmesin diye yılan deliklerini ayağı ile tıkaması, Tebük savaşında ailesine Allah ve Resülünü bırakarak bütün servetini hak yolda harcaması, Hz. Ali'nin hicret gecesi suikast planına rağmen Hz. Peygamber (s.a.v)'in yatağına yatması, Taif seferinde Rasülullah (s.a.v)'a zarar gelmesin diye Zeyd b.Harise'nin vücudunu O'na kalkan (siper) yapması ve korumaya çalışması, Uhud'da düşman tarafından atılan oklar Allah Rasülüne isabet etmesin diye Hz. Talha'nın kendisini siper yaparak kolunun çolak kalmasına razı olması fedakarlığın en ideal örneklerindendir. Ve İslam tarihinden bu misaller çoğaltılabilir…
Bütün önemli ve değerli işler fedakarlıklarla yürür. Her iş büyüklüğü nispetinde fedakarlık ve ferağat ister. Hem insan ömrü hep bahar değildir. Zaman zaman fırtınalı kış mevsimlerine de rastlar. Bir noktada bu insan olmanın ve hayat imtihanından geçmenin gereğidir!
"Siz, sizden evvel geçen ümmetlerin hali sizim başınıza hiç gelmeden, meşakkatler sıkıntılar çekmeden bütün ahkam-ı ilahiyeyi, kulluğun gereği olan amelleri tatbik etmeden sadece mücerret iman ile dar-ı selam olan cennete girivereceğinizi mi zannettiniz? Onları (geçmiş ümmetleri) nice sıkıntılar ve zaruretler, şiddetli ihtiyaçlar kapladı ve sarsıldılar, o kadar sarsıldılar ki, hatta başlarında bulunan peygamber ve onunla beraber iman edenler "Allah'ın nusrati ne zaman?" diyecek dereceye vardılar. Lakin iyi bilin ki, Allah'ın nusrati yakındır. Siz iman-ü hidayette sabit kadem oldukça, yakında o nusrati görecek, muradınıza ereceksiniz."
Büyük değeri olan şeyler ucuza mal olmazlar. Bulunduğunuz şeyin kıymeti, ararken harcadığınız emek kadardır. Öyle ya, cennet ucuz değil, cehennem de boşuna değil!... Dünyada basit ve fani şeyler için bir yığın masraf yapıyoruz, bir sürü vakit harcıyoruz, pek çok sıkıntılara katlanıyoruz.
Mesela bir yerde bir daire, dükkan veya arsa almak için dünyanın harcamasını yapıyoruz. Kaldı ki bunlardan ne kadar istifade edeceğimiz, dünya da ne kadar kalacağımız da belli değil. Şüpheli ve bir şey için bu kadar masraf yapılıyorsa; ya cennet gibi kıymetli ve ebedi meskenler ve sonsuz saadetler için ne kadar masraf yapmak lazımdır? Bunların üzerinde kafa yormamız lazımdır…

 
Etiketler:
Yorumlar
Diğer Yazılar
BU GİDİŞ NEREYE…
MİHENK VE DOSTLAR...
MÜSLÜMANLAR TARAFSIZ OLAMAZ
MANEVİ BURHANLAR
GÜVEN TOPLUMU VE ZULÜM…
TOPLUMLARIN MİHENK TAŞI (AİLE)
BU NASIL ADALETTİR Kİ...?
NACI TEYZE…
BU NASIL ADALETTİR Kİ...?
YOLDAKİ ENGELLERİ KALDIRMAK…
NE YAZIK Kİ
TOPLUM VE EMANET
SOSYAL BİR VARLIK OLARAK İNSAN
ARAKANDA HAK İHLALLERİ...
ÜMMETİN YETİM COĞRAFYASI ARAKAN/2
ÜMMETİN YETİM COĞRAFYASI ARAKAN/1
GENÇLİK DÖNEMİNİN ÖNEMİ
KAYBETTİĞİMİZ DEĞERLER
HUKUK- U LLAH VE HUKUK-UL İBAD (1)
TOPLUMUN İNŞA USTALARI ANNELERDİR...
TOPLUM HAYATINDA AHLAK VE HUKUK
TEBESSÜMÜ SADAKA SAYAN BİR DİNİN MÜNTESİBİYİZ...
GÜLE GÜLE SAYIN VALİM
RAMAZAN AYI ve SABIR...
MİLLİ RUH...
İYİLİK ÖRNEK OLMAK DEMEKTİR...
SAFIMIZ NET Mİ?
İMAMESİ KOPMUŞ TESBİH TANELERİ
ÇÖZÜM ÜRETEN OL...
DÜNYAYI İYİLİK DEĞİŞTİRECEK...
DEĞİŞİM RÜZGÂRI...
DOST VE DÜŞMANI SEÇEBİLMEK...
KARDEŞİNİZİ KENDİNİZ GİBİ BİLİN...
İYİLİK VE TAKVA...
ÇANAKKALE...
HER İYİLİK BİR SADAKADIR...
BU BİR HALK HAREKETİYDİ
BU BİR DARBE DEĞİL, BU BİR İŞGALDİR...
KORUNMASI GEREKEN DEĞERLER
FAKİRLİĞİN ADABI
TOPLU YAŞAMANIN BEDELİ
AKLI SELİM
MÜSLÜMANLAR VE BEŞERİ SİSTEMLER
İTİDAL ÜZERE OLMAK…
HANİ BİZ KARDEŞ İDİK…
YARDIMLAŞMA VE GÖNÜLLÜLÜK ESASI
İKİ TEMEL DÜSTURUMUZ
ŞU İBRETE BAKIN
DÜNÜ YAZAN TARİH BUGÜNÜ DE YAZACAKTIR…
PEYGAMBERİMİZİN DEVLET YÖNETİMİ-1
Hz. Ömer (r.a) irad ettiği bir hutbesinde şöyle diyordu:
Menfaat ve insanlık…
İNSAN OLABİLMEK.
AKIL, İLİM VE İSLAM
HAKKI TUTMAK
İSLAM KARDEŞLİĞİ
MÜSLÜMAN
İKİ TEHLİKE
AHLAKIN GAYESİ
Firavunun piramitleri o meydana yakışmıyor…
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Ayıpsız dost arayan dostsuz kalır.


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı