Yazı Detayı
08 Nisan 2014 - Salı 11:59
 
KAYBETMEYİ KABULLENEBİLMEK
Adnan İKBAL
 
 

Herhangi bir etkinlikte, yarışta veya oyunda kazananı kutlamak erdemliktir, centilmenliktir. Kaybetmeyi kabullendiğimiz zaman hayatımızdaki değişiklerle yüzleşir ve hayatımıza kaldığımız yerden devam ederiz.
Kaybetmeyi kabullenmek büyümeyi kabullenmektir. Kaybetmeyi kabullenen insanlar kazanmayı ciddiye alanlardır.
Hayatta hep kazanmak diye bir durum yoktur. Kaybettiğimiz zaman onun analizini ciddi bir şekilde yaparsak geçmişi, bugünü ve geleceği daha iyi yorumlamış oluruz.
Burada önemli olan kaybettiğimiz olaylardan ders çıkarabilmemizdir. Hayatımızdaki yenilgilerden ders çıkaramıyorsak yenilgiyi en baştan kabul etmişiz, anlamına gelir. "Bazen kazanmak için kaybetmek gerekir." demiş büyüklerimiz.  
Futbol maçlarında, seçimlerde veya bazı yarışmalarda kazananları kutlamamız gerekiyor. İnsanlarımızın bir futbol maçı için birbirlerini öldürdüklerini görüyoruz.
Geçen gün mahalli seçimlerde Şanlıurfamızda,  daha köyün muhtarı bile belli olmadan 6-7 vatandaşımızın öldüğüne hepimiz şahit olduk.
Bu kin, öfke ve nefret duygularımız nereden geliyor?  Bu olayları ne İslamiyet ne de insaniyet kabul eder.
İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Bu tip hadiseler hepimizi derinden sarsarken, bir daha tekrarlanmaması için Rabbimize dua ediyoruz. Böyle durumlarda hepimizin itidalli olması ve duygusal davranmaması elzemdir.
Hangi siyasi partiyi tutarsak tutalım veya siyasi tercihimiz kimden yana olursa olsun seçimi kazanan insanların hepimizin başkanı olduğunu unutmamamız gerekiyor.
Geçen gün Şili'de 8,2 lik bir deprem meydana geldi. Allah hiçbir ülkenin başına böyle doğal afetler vermesin. Bu depremde ölü sayısı 6 kişi idi. Ülkemizde yapılan yerel seçimlerde ölen insanlarımızın sayısı, Şili'deki depremde hayatını kaybeden insanlardan daha fazla.
 Yarışmalar, oyunlar, maçlar ve seçimler karnaval havasında geçmelidir. Kazananları herkes alkışlamalı, başarısından dolayı kutlamalıdırlar. İnsanlarımıza kaybetmeyi öğretmemiz gerekirken, kazanmaktan neşe duymayı da göstermeliyiz. Kazananların neşesine ve sevincine saygı gösterip onları tebrik etmeliyiz. Mevlana Hazretleri  "kazanmak istiyorsan, sevgi tohumları ek" diye söylerken, bizlere kazanmanın yolunu da göstermiştir.
İnsanlar yarışmaları, seçimleri, maçları, sınavları kaybedebilirler, ama yeter ki onurunu, şerefini, haysiyetini ve insanlığı kaybetmesinler.

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
"Gülen nar, bağı bahceyi de güldürür;


Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı