Yazı Detayı
06 Temmuz 2015 - Pazartesi 11:00
 
SURİYELİ ÇOCUKLARA SELAM OLSUN
Mehmet ERCAN
mehmetercan63@hotmail.com
 
 

Bir baba olarak haber bültenlerinde Suriye ile ilgili bir haber gördüğüm zaman içim bir tuhaf oluyor. Suçsuz, günahsız çocukların tellerin üzerinden diğer tarafa uzatılması susuzluktan ağzı kuruyan, açlıktan bitap düşen çocuklara içimiz acısa da kahır olsak da bir şey yapamamanın hüznünü yaşıyorum.
Büyükleri akılsızlıklarının cezasını çekiyor da bu çocuklar neyin bedelini ödüyor onu anlamış değilim.Eğer bedel, Suriyeli bir çocuk olmanın bedeliyse, yaşadıkları felaket bu kadar ağır olmamalı.
Yaşıtları okula giderken henüz on üç, on dört yaşındaki kız çocukları hayvani duyguları ön plana çıkmış insanlara pazarlanmamalı, yaşıtları okuldayken, onlar bir yerlerde karın tokluğuna çalıştırılmamalı yine yaşıtları okulda ya da tatildeyken Suriyeli küçük çocuklar yol kenarlarında, trafik ışıklarında dilenmemeli, ya da mendil satmamalı. Bu sadece Suriyeli bir çocuk olmanın bedeli olmamalı bu bedeli ağır yapan biraz da bunların babaları, amcaları, ya da dayılarıdır.
Geçenlerde yabancı öğrencilerin liselere geçiş sınavında görevliydim.
Çoğu Suriyeli ve Suriye'den gelmiş Kürt çocukları. İçim acıdı. Demek artık memleketlerine dönme ihtimalleri kaybolmuş ki eğitime uyum için sınavlar düzenleniyor diye düşünmeden edemedim.
Türkiye Cumhuriyeti olarak geçmişte atalarımızın da yaptığı gibi mazluma kapımızı açacağız. Fakat her ne kadar kapımızı da açsak yardım da etsekherşey imkânlardahilinde tabiki.
Onların ne kadar sıkıntısı olmasa da memleket gibisi olmaz. İnsan başka ülkede ya da memlekette kendini bir garip hisseder. Hani derler ya: "Bülbülü altın kafese koymuşlar illa da yurdum demiş." Bizler ülkemizde bile başka bir şehre gittiğimiz zaman yaşadığımız şehri özler biran önce oraya varmak isteriz.
Oysa onlar belki de bir daha doğdukları yerleri görmeyecekler görseler de geride bıraktıkları hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.
Şimdi neyin savaşını verdiklerini anlamadığımız Suriyeli çocukların büyüklerine seslenmek lazım. Sizler kendinize acımıyorsunuz anladık da dünyaya getirdiğiniz bu çocukların vebalini nasıl ödeyeceksiniz. Yaptığınız savaş pardon, katliamın sebebini yarın büyüyecek nesillere nasıl izah edeceksiniz.
Sakat kalan çocuklara ne için sakat kaldığını nasıl ifade edeceksiniz.
Suriye'de kim suçlu hiçbir fikrim yok.Elbette suçluyu ararsak; günlerce sürecek tartışmalara gireriz. Gel gör ki; tartışmanın sonunda yine aynı noktaya geliriz.Herkes kendince haklı olur. Bu katliamda mutlaka bir suçsuz ararsan o da kesinlikle Suriyeli çocuklardır. Ve ben buradan onların saf, günahsız çocuk yüreklerine binlerce selam yolluyorum. Selam olsun size Suriyeli çocuklar binlerce selam olsun.

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı