Yazı Detayı
28 Ağustos 2015 - Cuma 09:55
 
CEP YAKAN ELEKTİRİK FATURALARI
Mehmet ERCAN
mehmetercan63@hotmail.com
 
 

Yirmi mayıs tarihli yazımda kaçak elektrik kullananlardan bahis etmiştim bu sadece benim değil belki de ülkemizin kanayan yarası olduğu için; bu yazımda da yine kaçak elektrik kullanımına değineceğim.
Terörün insanların evine ateş düşürdüğü bu günlerde maalesef gelen ekonomik kriz ve üst üste çaktırmadan millete yüklenen vergiler de terörün tuzu biberi oluyor. Bir ülke düşünün ki; insanı her geçen gün mutsuz oluyor, siyasiler çözüm üretmek yerine biri birini suçlamaktan başka hiçbir şey yapmıyor, çok farklı bir tablo çıkacakmış gibi hevesle seçime gitmek istiyor. Bize ne oldu doğrusu anlamıyorum. Uçuruma giden bir ülke var ve bizler adeta elimiz kolumuz bağlı seyrediyoruz.
Geçenlerde elektrik faturam elime geçti. Birkaç komşumun faturasına da bakınca yine en tasarruflusu benmişim diye kendimi teselli ettim. Doksan iki lira. Doğrusu beni gelen meblağın dışında ne olduğu belirsiz ödediğim vergiler çileden çıkarıyor.
Bakın sevgili okurlar çoğunuz aşinasınızdır. İşte bizden kesilen alakasız birkaç vergi: Enerji fonu, TRT payı, benim elektrik faturamda TRT'nin payı niye oluyor ya bunu açıklayacak bir Allah'ın kulu olabilir mi? Devam ediyorum, Elektrik tüketim vergisi elektriği tüketiyorsun ücretini ödüyorsun o yetmiyor bir de vergisini mi veriyorsun ya da güzel isimlendirip millettin anasını mı ağlatıyorsunuz? Sonlara yaklaşıyorum, Devir yuvarlama. Bunu da anlamış değilim. Ve en sonunda da zaten her şeyden alınan KDV. Hani KDV ye alıştık da diğer vergiler neyin nesi?
Şimdi değerli okurlar size üzülerek bir haber daha vermek istiyorum, Şanlıurfa. com'un15-08-2015 tarihli haberinde "Enerji Bakanlığı'nın hazırladığı Ulusal Enerji Verimliliği Strateji Planı Taslağı, elektrik ve iklim değişikliği vergileri konulmasını hedefliyor. Taslaktaki hesaplamaya göre iki vergiyle sadece 2017'de 5.2 milyar lira toplanacak. Sanayi ve ticari aboneleri bunun 4.8 milyarını üstlenecek.Doğu'da kaçak kullanım oranının çok yüksek olduğu iller tek tek bilinirken, yine o kaçak kullanımın faturası Türkiye geneline kesiliyor. Özellikle terör olaylarıyla birlikte denetimler iyice zorlaşıyor.Bilindiği üzere Diyarbakır'daki kaçak kullanım oranı yüzde 71'i bulurken bu rakam Van'da yüzde 52 Şanlurfa'da ise yüzde 67 seviyelerine çıkıyor." Güzel yurdumun güzel insanı sesini etmedikçe herşey düzelir dedikçe daha çok vergi bindiriliyor sırtına, ne diyelim inşallah herşeyin hayırlısı olur, devletimiz borcunu ödeyenleri değil de elektriği kaçak kullanıp kışın hayvanlarının ahırını dahi ısıtıcıyla ısıtanlara ceza verir, hatta borcunu düzgün ödeyen vatandaşın faturasını biraz da onlara ödetir.
Olur, mu dersiniz? Devletimiz güçlüdür, elbette hırsıza meydanı boş bırakmayacaktır. Belki bu gün değil ama yarın mutlaka bu olacaktır. Bu temenni devletimizin kurumu tarafından elektrik faturasını düzgün ödeyen vatandaşın temennisidir kabul edilir umarım.

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Gazabını yutucu, sır saklayıcı, ayıp örtücü ol…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı