Yazı Detayı
28 Ekim 2015 - Çarşamba 13:09
 
İTİDAL ÜZERE OLMAK…
Osman GEREM
ogerem@hotmail.com
 
 

İfrat ve tefrit aşırılık ve hamiyetsizlik makbul olmayan, şeriat nazarında hoş karşılanmayan davranış biçimleridir. Makbul ve memduh olan, itidal üzere, orta yollu hareket etmektir.
Yeryüzüne baktığımız zaman, insanların faidesine olan her şey mutedil iklimlerde, itidal ortamında neşvünüma bulmaktadır.
Kuzey kutbundaki aşırı soğuklar ve güney kutbundaki aşırı sıcaklar bu bölgelerde elverişli bir hayal ortamı oluşmasına mani olmaktadır.
Söz ve davranışlardaki aşırılılıklar, taşkınlıklar da insanlar arası sevgiyi, muaveneti ve kaynaşmayı menfi olarak etkilemekte, toplumu birbirine karşı yabancılaştırmakta ve hatta düşmanlıklara, kargaşalara sürüklemektedir. Ahlakın, amelin ve sözün en güzeli itidal ortamında oluşur.
Tehevvür ve korkaklığın vasatında cesaret dediğimiz övgüye layık makbul ahlak zuhur eder.
Tehevvür ve korkaklık memzum, cesaret ise memduh bir ahlaktır. İsraf ve cimrilik kınanmış; cömertlik ise övülmüştür. Çünkü israf tefrit, cimrilik ise ifrat, cömertlik ise vasattır ve Müslüman vasat olan yerde bulunur, vasat olanı yapar.
Aşırılıklara, taşkınlıklara iltifat etmez. İtidal bu ümmetin vasfıdır. İtidal bu ümmetin vasfıdır.
İtidal üzere olmak onun özelliğidir.
Bu hususta Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır: “İşte böylece sizin insanlar üzerinde şahidler olmanız, Resulün’de sizin üzerinizde bir şahit olması için sizi orta ( dengeli ) bir ümmet kıldık.” ( Bakara – 143 )
İtidal üzere olmak, orta yollu hareket etmek ancak, güçlü bir irade, ilim, sabır, hilim ve tevazu gibi güzel hasletlerle başarılabilir.
Bu hasletlerden mahrum olan nefsinin ve duygularının etkisiyle itidalini kaybeder ve görülmemiş taşkınlıklar yapabilir.
Tek örneğimiz ve rehberimiz Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in yemesi, içmesi, oturup kalkması, konuşması, aile hayatı, insanlarla muaşereti, ibadeti, tebliği ve cihadı gönüllerde çiçek çiçek açan, rahatlatıcı bir vasat, bir itidal ortamı sergilemektedir. Onun izi üzere yürüyen tüm muttakiler de her türlü aşırılıktan, taşkınlıktan uzak dengeli bir hayat yaşamışlar ve etrafındakilere nebevi bir örnek sunmuşlardır.
İslam dini, değil söz ve davranışlardaki ifrat ve taşkınlığa, ibadetlerde dahi aşırılığa, tabiatı zorlayıcı tarzlara müsaade etmemiştir.
Allah Teâlâ: “Biz Kur’an-ı sana zahmet çekesin diye değil, ancak Allah’dan korkanlar için bir öğüt olsun diye indirdik.”
“Allah uğrunda, ona yaraşacak şekilde cihad edin. Sizi o seçti. Din hususunda üzerinize hiçbir zorluk yüklemedi.” Buyuruyor.
Diğer bir ayet-i kerime’de de şöyle buyrulmaktadır. “O halde seninle beraber tevbe edenlerle birlikte emrolunduğun gibi dosdoğru ol. Aşırı gitmeyin, O sizin yaptıklarınızı çok iyi görendir.”
Bu hususta Enes bin Malik’den şöyle bir hadis rivayet edilmektedir. “Nebi sallallahu aleyhi ve sellem’in ibadetinden sormak için üç kişilik bir grup (Hz. Ali, Abdullah bin Amr bin As, Osman bin Ma’zun radıyallahu anhüm) Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in zevcelerinden bazısının evlerine geldiler. Kendilerine Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in ibadeti haber verilince:
“Rasulullah kim, biz kimiz? Onun gelmiş – geçmiş günahları mağfiret olunmuştur.” dediler ve onlardan biri; “geceleri hep namaz kılacak ve hiç uyumayacağım,” dedi.
Diğeri de şöyle konuştu; “Ben bütün seneyi oruçla geçireceğim, hiç iftar etmeyeceğim.”
Üçüncüsü de; “Bende kadınlardan (ayrı) bir yere çekilecek ve hiç evlenmeyeceğim.” dedi. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem, onlara doğru geldi ve şöyle buyurdu; “ Şöyle şöyle konuşanlar sizler misiniz? Haberiniz olsun, Allah’a andolsun ki, ben sizin Allah’dan en fazla korkan ve en fazla muttakiniz olan bir kimseyim. Fakat ben oruç tutar (arada) iftarda ederim. (Geceleri) namaz kılar ve yatar uyurum. Kadınlarla da evlenirim. Kim benim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir.”
Görülüyor ki din hususunda gevşeklik göstermek, gayretsiz ve şevksiz davranmak hamiyetsizlik Müslüman’a yakışmayan davranışlar olduğu gibi, ibadet kasdıyla bile olsa, tabiatı zorlayıcı, aşırılıklar da tasvib edilmemektedir.

 
Etiketler:
Yorumlar
Diğer Yazılar
BU GİDİŞ NEREYE…
MİHENK VE DOSTLAR...
MÜSLÜMANLAR TARAFSIZ OLAMAZ
MANEVİ BURHANLAR
GÜVEN TOPLUMU VE ZULÜM…
TOPLUMLARIN MİHENK TAŞI (AİLE)
BU NASIL ADALETTİR Kİ...?
NACI TEYZE…
BU NASIL ADALETTİR Kİ...?
YOLDAKİ ENGELLERİ KALDIRMAK…
NE YAZIK Kİ
TOPLUM VE EMANET
SOSYAL BİR VARLIK OLARAK İNSAN
ARAKANDA HAK İHLALLERİ...
ÜMMETİN YETİM COĞRAFYASI ARAKAN/2
ÜMMETİN YETİM COĞRAFYASI ARAKAN/1
GENÇLİK DÖNEMİNİN ÖNEMİ
KAYBETTİĞİMİZ DEĞERLER
HUKUK- U LLAH VE HUKUK-UL İBAD (1)
TOPLUMUN İNŞA USTALARI ANNELERDİR...
TOPLUM HAYATINDA AHLAK VE HUKUK
TEBESSÜMÜ SADAKA SAYAN BİR DİNİN MÜNTESİBİYİZ...
GÜLE GÜLE SAYIN VALİM
RAMAZAN AYI ve SABIR...
MİLLİ RUH...
İYİLİK ÖRNEK OLMAK DEMEKTİR...
SAFIMIZ NET Mİ?
İMAMESİ KOPMUŞ TESBİH TANELERİ
ÇÖZÜM ÜRETEN OL...
DÜNYAYI İYİLİK DEĞİŞTİRECEK...
DEĞİŞİM RÜZGÂRI...
DOST VE DÜŞMANI SEÇEBİLMEK...
KARDEŞİNİZİ KENDİNİZ GİBİ BİLİN...
İYİLİK VE TAKVA...
ÇANAKKALE...
HER İYİLİK BİR SADAKADIR...
BU BİR HALK HAREKETİYDİ
BU BİR DARBE DEĞİL, BU BİR İŞGALDİR...
KORUNMASI GEREKEN DEĞERLER
FAKİRLİĞİN ADABI
TOPLU YAŞAMANIN BEDELİ
AKLI SELİM
MÜSLÜMANLAR VE BEŞERİ SİSTEMLER
HANİ BİZ KARDEŞ İDİK…
YARDIMLAŞMA VE GÖNÜLLÜLÜK ESASI
İKİ TEMEL DÜSTURUMUZ
HERŞEYİN BİR BEDELİ VARDIR…
ŞU İBRETE BAKIN
DÜNÜ YAZAN TARİH BUGÜNÜ DE YAZACAKTIR…
PEYGAMBERİMİZİN DEVLET YÖNETİMİ-1
Hz. Ömer (r.a) irad ettiği bir hutbesinde şöyle diyordu:
Menfaat ve insanlık…
İNSAN OLABİLMEK.
AKIL, İLİM VE İSLAM
HAKKI TUTMAK
İSLAM KARDEŞLİĞİ
MÜSLÜMAN
İKİ TEHLİKE
AHLAKIN GAYESİ
Firavunun piramitleri o meydana yakışmıyor…
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Ayıpsız dost arayan dostsuz kalır.


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı