Yazı Detayı
24 Kasım 2015 - Salı 10:43
 
URFA'YA BEDİÜZZAMAN KÜLLİYESİ
Adnan İKBAL
 
 

Asrımızın mükemmel İnsanı büyük Mütefekkir,son devrin ünlü Müslüman Alimi, Risale-i Nur Külliyatını telif eden, dünyadaki ilim adamları tarafından kabul gören,hayatının önemli bir kısmını zindanlarda geçiren ve zamanın harikası olarak adlandırılan, Bediüzzaman Saİd-i Nursi Hazretleri'ne karşı Urfalıların bir vefa borcunun olduğu kanaatindeyim.
“Risale-i Nur'un mesleği hıllettir.Ve Urfa ise İbrahim Halilullah'ın bir menzilidir…İnşallah bu meslek-i hillet-i İbrahimiye orada parlayacaktır.Hem ihtimal kavidir ki… Bu dehşetli semli hastalıktan kurtulsam gelecek kışta Urfa'ya gitmeyi cidden arzu ediyorum." Şeklindeki ifadesi Bediüzzaman'ın Urfa'ya ne kadar çok değer verdiğini, önemsediğini ve sevdiğini göstermektedir.Ömrünün son zamanlarında "Bütün Urfa halkına, çoluk çocuğuna ve mezarda yatanlarına her sabah dua ediyorum.
Bütün Urfa'lılara selam ediyorum.Urfa taşıyla toprağıyla mübarektir.Ben çok hastayım onlar da bana dua etsinler"ifadesinde bulunan Bediüzzaman Hazretlerini, Urfa'lılar da muhabbetle bağrına basmıştır. Çünkü O,aynı zamanda İbrahim Halilullah'ın misafiri idi.
"Ben çok zaman evvel bekliyordum ki Urfa tarafından nurlara karşı kuvvetli eller sahip çıksın.Çünkü orası hem Anadolu'nun,hem Arabistan'ın,hem Şark'ın bir nevi merkezi hükmündedir."
Bu mesajı Urfa'lılar bir vasiyet olarak kabul edip, uygun bir alanda Bediüzzaman Külliyesi adı altında bir yapı inşa etmelidirler.
Yapılacak bu külliye sayesinde Urfa'nın önemli bir konuma sahip olacağı muhakkaktır.
Vefatından önce Urfa'lılar Üstad'ı nasıl bir muhabbetle karşılamışsa,vefatından sonra da yapılacak olan bu külliye sayesinde belki de Urfa Alem-i İslamın merkezi olacaktır.
Bu sayede Kur'an-ı Kerimin hakikatleri olan Risale-i Nurlar bütün insanlığın istifadesine sunulacaktır.
Mevlana Külliyesi denildiği zaman insanların aklına Konya Şehri geliyorsa,yapılacak olan Bediüzzaman Külliyesi sayesinde de akıllara Şanlıurfa gelecektir.
Rahmetli Abdülkadir BADILLI Ağabeyde, Üstadımıza ait bazı eşyaların bulunduğunu biliyoruz.
Başka Risale-i Nur talebelerinde de Bediüzzaman'a ait bu tür eserler varsa, külliyenin bir köşesinde sergilenerek insanlığın istifadesine sunulabilir.
Ramazan ayının sonuna doğru yapılan Bediüzzaman mevlidi bu külliye içinde yapılabilir ve diğer illerden gelen misafirler de burada ağırlanabilirler.
Benimki sadece bir fikir,kararı bu işlerde ehil olanlar vereceklerdir.
Bir Şanlıurfa'lı olarak Sayın Bakanımız Faruk ÇELİK Bey'in,İktidar ve Muhalefet Partisi Milletvekillerimizin, bu konuyu gündemlerine alacağı ümidindeyim.
Bununla ilgili Şanlıurfa'daki bütün cemaat,vakıf,dernek ve sivil toplum kuruluşların da harekete geçmesini ve kamuoyu oluşturmasını temenni ediyorum.
Bediüzzaman'a sahip çıkmak Urfa'lıların boynunun borcu olmalıdır.
Şanlıurfa'ya inşa edilecek Bediüzzaman Külliyesi ile Üstad Said-i Nursi Hazretlerine karşı vefa borcumuzu ödemiş ve O'nun muhabbetini devam ettirmiş olacağız.

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Güleryüzlü olmayan bir kişi, dükkan açmamalıdır.


Konfüçyus
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı