Yazı Detayı
15 Ocak 2016 - Cuma 16:26
 
ÖZEL OKULLARDA EĞİTİM
Mehmet ERCAN
mehmetercan63@hotmail.com
 
 

Karneleri almamıza bir hafta kala başta biz öğretmenlerin işlerini yetiştirme çabaları ardından velilerinin çocuklarının notlarını birkaç puan daha yükseltme istekleri; öğrencilerin bitmeyen not talepleri arasında adeta bir savaş vermekteyiz.
Velilerimiz notların düşüklüğünden yakınıyor, bunun sebebi elbette özel okuldaki öğrencilere pervasızca verilen notlar.
Bunun ne kadar doğru; ne kadar yanlış olduğu elbette şimdi değil de öğrenciler üniversite sınavlarına girdklerinde ortaya çıkacaktır.
Benim velilerimize söylediğim şu: "Not sonuçta birkaç rakamdan ibaret ben istediğim notu yada sizin istediğiniz notu çocuğunuza vermekten aciz değilim gelin görün ki bunun vebali var ben çocuğunuza hak etmediği notu vermekle önce kendimi; ardından öğrencinizi ve belki de en çok sizi kandırmış olurum.
Çünkü belki bu gün değil fakat yarın çocuğunuz sınava girdiğinde ortaya çıkar. Ve bizde de sizde de hayal kırıklığı olur."
Veli önce bize hak veriyor fakat ardından: "Hocam haklısınız iyi hoş da özel okulların pervasızca verdiği notlarla öğrencilerinin ortalamaları yükseliyor, bunun sonucunda da bizim onlarınkinden daha başarılı olan öğrencilerimizin ortlamalarının düşük olması çocuklarımız için bir hak kayıbına sebebiyet vermez mi?" Tabiki bu defa da veli sonuna kadar haklı.
Bu durumu gören devlet okullarının bir çoğunda da artık notlar gerçekleri yansıtmıyor.
Öyle ki; şehrimiz not başarısında çok önde fakat TEOG sınavında, ÖSYM'nin sınavlarında geriden 5 ya da altıncı. Şimdi bu açıdan baktığımızda kendimizi kandırdığımız zaten ortaya çıkmıyor mu?
Bu yazımı okuyan özel okul yöneticileri ne olur alınmasın tabiki; tüm özel okullar da tüm devlet okulları da bu söylediklerime dahil değil ve eğitim işini hakkıyla yapan özel okullarımız da devlet okullarımız da elbette var ama benim korkum bu düşüncenin giderek yayılması ve eğitimi içinden çıkılmaz hale getirmesidir.
Tüm bu söylenenlerden sonra içinizden işin çözümünü soranların olduğunu duyar gibiyim.
Belki klasik olacak ama fert olarak önce ekndimizi düzeltmeliyiz, ardından sıkı bir denetim yada tüm sınavları belli tarihleride ortak olarak Milli Eğitimin yapmasıdır.
O zaman okul kalitesi de ortaya çıkar, öğrenciler de kendisinin gerçek başarılarını görürler.
Her alanda olduğu gibi belki de başta ve en çok kaliteli ve sornusuz bir eğitim yaşamı diliyorum.

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Her kanat denizi aşamaz…


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı