Yazı Detayı
15 Şubat 2016 - Pazartesi 10:03
 
BİR SEVDADIR ÖĞRETMENLİK
Mehmet ERCAN
mehmetercan63@hotmail.com
 
 

Bu yazımda sizlere bir ilkokul öğretmeninden daha doğrusu; ilkokul öğretmenimden bahs etmek istiyorum. İlkokul diyorum çünkü, o dönemde daha ilköğretim değildi.

İbrahim Hoca, kendisi Adana'nın Dörtyol ilçesindendi. Mert, civan bir delikanlıydı. Öğretmen okulundan yeni mezun olmuştu. Önceleri ablamın öğretmeniydi aslında, siyasi olaylardan dolayı güvenli bir ev aramış ve bizim leylek yuvasını andıran evimizi kiralamıştı. Öğretmen evimize taşındı diye ne kadar mutlu olmuştum o çocuk yaşımda.
İbrahim hocaya ekmek alırdık, o da bize öğrencilerden topladığı misketleri ve kulüpleri verirdi, bazen de para üstlerini almazdı harçlık olarak veridi bize.
Onun bu cömertliğini gören mahalleli çocuklar İbrahim hocaya bakkaldan ya da fırından bir şeyler almak için adeta yarışırlardı. Ama ev sahibi olduğumuz için İbrahim Hocaya alış veriş yapma hakkı öncelikle bizimdi.

Anca bize ulaşamayınca başka çocuklar ona alış veriş yaparlardı. Ablamı kız kardeşi olarak tanıtmıştı okulda soyadları ayrı olsa da bunu sormayı kimse akıl etmezmiş dolayısıyla ablamın da okulda büyük bir prestiji olmuştu. Ne de olsa öğretmenin kız kardeşiydi.

İbrahim Hoca kitaplar okurdu ve gözleri uzaklara dalardı. Sigarasının uzaklara karışan dumanıyla birlikte bir şeylerin yolunda gitmediğini anlatırdı çocuk düşüncelerime. Ama beni daha çok onun ikramları ilgilendirirdi. Bazen aniden odaya girince, okuduğu kitapları gizlerdi. Ve o sevecen yüzündeki tavır birden kayıp olur, şaşırır ne diyeceğini bilmeden: "Kerata kapıyı çalsan ya" Onun bu yumuşak öfkesine karşı üzgün bir tavırla: "çaldım." Bazen günlerce kaybolurdu ortadan. Nereye gittiğini belki babama söylerdi hatırlamıyorum; ama belki ona bile söylemezdi. Öğrencileri gelip kapıyı dakikalarca çalardı annem: "Öğretmeniniz evde yok." Deyince çocukların boynu bükülür ve kendi kendine: "Ne zaman gelecek acaba?" derlerdi.

Öğrencileri onu çok severlerdi. Çünkü öğrencileriyle adeta çocuk olur, onlarla oyun oynar, onlara çeşitli taklitler yapar, dersi bir oyun gibi çocuklara hissettirerek anlatırdı. Çocuklar onun dersinde severek öğrenirdi, çalışkan olanları mükâfatlandırır. Onlara oyuncaklar alır, tembel olanlara özel zaman ayırdı, bunu gören diğer öğrenciler İbrahim hocanın sınıfında olan öğrencileri kıskanırmış.

Babamın isteği üzerine daha sonraki yıllarda İbrahim Hoca benim de öğretmenim oldu. Çocukluğumun hüzünlü; ama gülen resmi, ondan hayatın renklerini öğrendim. Bir çocuğun yüreğinin derinlerine nasıl inilir, bir çocuğun yüreği nasıl feth edilir.

İbrahim Hocayı tanıyan öğrenciler en iyi bilir bunu. Onun siyasi fikirleri beni ilgilendirmez, yüreği meslek aşkıyla dolu olan ve bana öğrenciliği de öğretmenliği de sevdiren bu insana eğer yaşıyorsa, binlerce selam olsun; yok eğer hakkın rahmetine kavuştuysa, Allah ruhunu şad eylesin.
Salam sana İbrahim Hoca, selam yüreği meslek aşkıyla çarpan nice İbrahim Hocalar iyi ki varsınız yoksa biz bu ülkenin geleceğini kimin ellerine bırakırdık.

 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
İyiliğe karşı kötülük hayvanlıktır…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı