Yazı Detayı
19 Şubat 2016 - Cuma 11:07
 
TOPLU YAŞAMANIN BEDELİ
Osman GEREM
ogerem@hotmail.com
 
 

İnsan sosyal bir varlıktır, tek başına yaşayamaz. Bundan dolayı da insanlar için toplu yaşamak bir zarurirettir. İşte bu birlikte yaşama, hayatını sürdürme mecburiyeti insana bazı görevler ve sorumluluklar yükler.

Muaşeret; insanlarla geçinmek, yapıcı ve yararlı münasebetler kurmak, aile ve toplum içindeki ilişkileri en güzel şekilde sürdürmektir.

Yine, toplumun devamı için gerekli huzur ve barışa, her türlü hizmet ve hayra yardımcı olma ahlakı ve alışkanlığıdır. Bunu bütün incelik ve güzellikleriyle öğrenip uygulamaya "hüsnü muaşeret" diyoruz.

Hüsnü muaşeret ve iyi münasebetin bilgi ve kurallarını öğrenmek, istinasız olarak, her yer ve zamanda tatbik etmek en kutsal görevlerimizden ve de insanlığımızın gereklerindendir.

Nezaket ve muaşeret; olgun ahlaklılık ve üstün edeplilik demektir. Bunların bilgisi ise insanoğlunu hayata hazırlayan, onun olgunlaşmasına (kemaline) hizmet eden, onun için saadet ve şerefin gerçek vesilesi, mes'ut ve başarılı bir hayatın altın kapısıdır.

İnsanları kazanan herşeyi kazanır. İnsanlar ise ihsanın kölesi, iltifatın esiridir. En büyük ihsan hüsnü muaşeret , en geçerli iltifat edep ve nezaketiyle kişiye insanlığın hazzını duyurabilmektir.

Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: "İyiliklerin en üstünü, kişinin beraber oturup kalktığı kimselere karşı kerim olmasıdır."

"Allah'a imandan sonra yapılacak işlerin en faziletlisi, kişinin insanlara sevgi beslemesidir."

Sevginin, saygının olmadığı yerde, hizmet, ferağat ve hüsnü muaşeret de söz konusu olamaz. Bencillik, egoistlik, çıkarcılık, kabalık devreye girer. Bu çok yanlış bir davranıştır. Birlikte bulunmanın bir kısım sorumlulukları vardır.

Alicenap olmak, cömert davranmak, iyi muamele de ve ikramda bulunmak, sevinç ve üzüntüleri paylaşmak, fedakarane davranışlar içerisinde bulunmak insanlık gereğidir. Böyle hareket, arkadaşlık ve dostluk bağlarını kuvvetlendirir.

Aksi şeyler ise insanları üzer, eziyet verir. Rasül-i Ekrem (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurmuştur: "Bir müslümana eziyet bana eziyet vermiş demektir; bana eziyet veren de Allah'a eziyet vermiş demektir.

İnsanlara ezanın en belirgin yolu ise; kabalık ve nezaketsizlik değil midir? İnceliklere dikkat, akıllı insanın hüneridir. "Bu denli inceliklere aldırma adam! diyen davayı kaybetmiştir. İşte laübaliliğin batağına giren tek köprü bu… İncecik sigorta telini yerine takmayan kimsenin koskoca köşkü zindan olmaz mı?"

İnsani ve ahlaki erdemlerimizden biri de alçak gönüllü olmaktır. Tevazu, başta Peygamberimiz olmak üzere, Allah'ın bütün seçkin kullarının ayrılmaz vasfı olmuştur.

Müslüman da bu yüksek ahlaki erdemi üzerinde taşımalıdır. Alçak gönüllülüğün zıttı olan kibir; manevi ve ruhi bir arızadır; şeytani kötü bir huydur.

Bu huy sahibine hiçbirşey kazandırmadığı gibi pek çok şey kaybettirir. Peygamber efendimiz herkese karşı tevazu kanadını germiş, insanlar arasında ayrım yapmamış herkesi tarağın dişleri gibi müsavi görmüştür.

Müslüman da üstünlüğün kendini büyük görmekte değil Allah'a teslimiyet ve tevazuda olduğunu bilmelidir. "Pegamberimiz bir kimse Müslüman kardeşine alçak gönüllü davranırsa Allah o kimsenin şerefini yükseltir.

Kim de Müslüman kardeşine kibirlenerek büyüklük taslarsa Allah'ta onu alçaltır." buyurur.

Şu halde tevazulu ve alçak gönüllü olmak insanın değerini yükselttiği gibi kibir de insanlar nazarındaki itibarını yok eder.

Cenab-ı Allah Kur'an-ı Kerim'de, "Küçümseyerek surat asıp insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü Allah hiçbir kibirleneni, övüneni sevmez." buyurarak bizleri uyarmaktadır.

Bir hadiste de "Şüphesiz Allah-u Teala bana sizin alçak gönüllü olmanızı vahyetti.

Hiçbir kimse diğerine karşı öğünmesin ve hiç kimse diğerine zulüm ve tevaccüh etmesin." buyrulmuştur.

 
Etiketler:
Yorumlar
Diğer Yazılar
TOPLUMLARIN MİHENK TAŞI (AİLE)
BU NASIL ADALETTİR Kİ...?
NACI TEYZE…
BU NASIL ADALETTİR Kİ...?
YOLDAKİ ENGELLERİ KALDIRMAK…
NE YAZIK Kİ
TOPLUM VE EMANET
SOSYAL BİR VARLIK OLARAK İNSAN
ARAKANDA HAK İHLALLERİ...
ÜMMETİN YETİM COĞRAFYASI ARAKAN/2
ÜMMETİN YETİM COĞRAFYASI ARAKAN/1
GENÇLİK DÖNEMİNİN ÖNEMİ
KAYBETTİĞİMİZ DEĞERLER
HUKUK- U LLAH VE HUKUK-UL İBAD (1)
TOPLUMUN İNŞA USTALARI ANNELERDİR...
TOPLUM HAYATINDA AHLAK VE HUKUK
TEBESSÜMÜ SADAKA SAYAN BİR DİNİN MÜNTESİBİYİZ...
GÜLE GÜLE SAYIN VALİM
RAMAZAN AYI ve SABIR...
MİLLİ RUH...
İYİLİK ÖRNEK OLMAK DEMEKTİR...
SAFIMIZ NET Mİ?
İMAMESİ KOPMUŞ TESBİH TANELERİ
ÇÖZÜM ÜRETEN OL...
DÜNYAYI İYİLİK DEĞİŞTİRECEK...
DEĞİŞİM RÜZGÂRI...
DOST VE DÜŞMANI SEÇEBİLMEK...
KARDEŞİNİZİ KENDİNİZ GİBİ BİLİN...
İYİLİK VE TAKVA...
ÇANAKKALE...
HER İYİLİK BİR SADAKADIR...
BU BİR HALK HAREKETİYDİ
BU BİR DARBE DEĞİL, BU BİR İŞGALDİR...
KORUNMASI GEREKEN DEĞERLER
FAKİRLİĞİN ADABI
AKLI SELİM
MÜSLÜMANLAR VE BEŞERİ SİSTEMLER
İTİDAL ÜZERE OLMAK…
HANİ BİZ KARDEŞ İDİK…
YARDIMLAŞMA VE GÖNÜLLÜLÜK ESASI
İKİ TEMEL DÜSTURUMUZ
HERŞEYİN BİR BEDELİ VARDIR…
ŞU İBRETE BAKIN
DÜNÜ YAZAN TARİH BUGÜNÜ DE YAZACAKTIR…
PEYGAMBERİMİZİN DEVLET YÖNETİMİ-1
Hz. Ömer (r.a) irad ettiği bir hutbesinde şöyle diyordu:
Menfaat ve insanlık…
İNSAN OLABİLMEK.
AKIL, İLİM VE İSLAM
HAKKI TUTMAK
İSLAM KARDEŞLİĞİ
MÜSLÜMAN
İKİ TEHLİKE
AHLAKIN GAYESİ
Firavunun piramitleri o meydana yakışmıyor…
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı