Yazı Detayı
04 Ocak 2018 - Perşembe 09:48
 
BAŞKA URFA YOK Kİ..!
RECEP AKYOL
akyolrecep63@mynet.com
 
 

Şanlıurfa da nüfus yoğunluğu ve Şehirleşme oranlarına baktığımız da İstanbul dan sonra Şanlıurfa ikinci sırada gelmektedir. Kırsal kesimden fazla göç aldığımız için kent yaşamı bilinci anlamında Yerel Belediyeler birçok sorun ile karşı karşıya kalsalar da Sosyal Kültürel hizmetler anlamın da birçok projelerin yapılması bizleri sevindiriyor.

Genelde Urfa nüfusu Çocuk Dünyası oyun Parkı Genç yaslı İnsanların gidip her türlü gezi ve sosyal kültürel konularda Parklar ve yeşil alanlar da ihtiyaçlarını karşılayabilen bir Urfa Kent yaşamı ile Sosyal Belediyecilik hizmetlerinin yapılması sevinilecek bir durum

Bu ve buna benzer sorunlar nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat ÇİFTÇİ yi başarısız saymak veya kasıtlı eleştiriler ile haksızlık yapmış oluruz. Yeni Büyükşehir kapsamına alınan Urfa da 3 yıllık çalışma süresi içinde büyük çalışmalar yapılırken eleştirilecek konular olsa da eleştiri zamanı için vakit çok erken.

Sosyo kültürel kent yaşamı yapısı ile ilgili yapılan çalışmalar Büyükşehir Belediyesi'nin yönetim anlayışı ve duyarlılık bakımından ciddi sınav verdiklerine tanık oluyoruz. Yeşil bir Urfa için dikilmeye başlanan iki milyon ağaç Topluma kazandırılan Gap vadisi projeleri kapsamında yapılan parklar yeşil alanlar ile engelsiz bir yaşam kalitesi ile insan merkezli hizmetlerin yapıldığına şahit oluyoruz.

Büyükşehir tarafından Urfa'da ve Urfa dışında yapılan mozaikler ve Göbeklipe tanıtımı çalıştayı Urfa Turizm sektörü için büyük bir kazanımdır. Urfa müziği için Unesco Dünya Kültür mirasında haklı olarak yer alması Urfa müzik diyarı olarak tescillenmesi, ve konuyu takiben Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi müzik konservatuarı için çalışmalar içinde olması önemli bir gelişmedir.

Büyükşehir Belediyesi'nin ilk yıllarında büyük proje çalışmaları ile Başkan Nihat ÇİFTÇİ bey'in şehir ve kent vizyonu düşüncesinde büyük atılım içinde olduklarını görmekteyiz.

Karaköprü'de Büyükşehir tarafından yapılmakta olan çocuk dünyası oyun parkı Urfa'ya ve Urfalıya yakışır özellikte. Sosyal Kültür Dairesi Kültür etkinlikleri. BELTUR Daire başkanlığı Turizme yönelik çalışmaları Basın Dairesi Başkanlığı nın Belediye hizmetlerini tanıtımı taktire değer. Başta Merkez ilçeler olmak üzere diğer ilçeler de yapılan asfalt çalışmaları herkes tarafından taktir ediliyor.

İl dışından gelen misafirleri Urfa ve Büyükşehir in yüz akı olan Cumhuriyet Park alanı içindeki Yerel Urfa yemeklerini görmeleri Gastronomi alanında Urfa Kültürü tam anlamı ile tanıtılmakta. Sukay Projesi ile Su sporları alanın da aktiviteler yapılması memnunluğu ifade edilmektedir.

Urfa’da ki sıcak aylarda Yaz aylarının Uzun sürmesi yapılan 20 adet Yüzme Havuzların çoğalması bir diğer taraftan Urfa’da ki

fazla olan genç nüfus yaz ayların da serinleme imkanı olacak Yüzme Sporu alanında ki boşluğu dolduracak Büyükşehir'de kalkınma ve değişim çalışmaları yerel Belediyeler ile halka yönelik çalışma ve hizmetlerde gözle görülür batı standartına eşdeğer planlı projeler Şanlıurfa'nın ekonomik ve Sosyo Kültürel gelişmesinde öncü rol içindeler.

Şehir statüsünde Büyükşehir kapsamına geçiş sürecinde olası sıkıntıları olması normaldir. Büyükşehir hizmet alanı kapsamında 70 köyden 1400 Köy yani Mahalle'ye hizmet getirme sorumluluğu için yetişmiş nitelikli personel sayısında sıkıntılar olmaktadır. Belediye personellerinin sorunlara yetersiz kalmaları yer yer tepkilere neden olmaktadır.

Devlet Gap idaresi projeleri ile uzun süreli çalışmalar yanı sıra özel sektör firmaları Organize sanayi bölgesinde üretim fabrikaları ile tarımsal ve hayvancılık temel gıda sektöründe ihracat sektörüne katkı yaparken işsizlik ve istihdam alanında çalışan ve üreten bir Büyükşehir özelliği ekonomiği refah düzeyini tabi ki artıracak.

Büyükşehir Belediyesi olarak 2017 yılın da yapılan proje bazındaki eserlere saygı gösterip taktir ediyoruz. 2018 yılında devem edecek olan projelerin bir an önce hizmete girmesi dileği ile Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri bünyesinde çalışan personellere teşekkür ederim.

 
Etiketler: BAŞKA, URFA, YOK, Kİ..!,
Yorumlar
Diğer Yazılar
NİHAT ÇİFTÇİ BAŞARILI
URFA AK PARTİ’NİN A TAKIMI
BÜYÜKŞEHİR ADAYLIK SÖYLEMLERİ
SICAKLAR ARTARKEN
AK PARTİNİN İKTİDAR MİRASI
SON DAKİKA ELEŞTİRİLERİ
ZORUNLU SEÇİM
AHMET ARİF…
ÇÖZÜM ÜRETMEK
BÜYÜKŞEHİR BÜYÜK PROJELER
ORTADOĞU KADİM HALKLARI
FAKIBABA YA KUMPAS
FAKIBABA'DAN BEKLENTİMİZ
URFA KENT KONSEYİ ELBOŞ
YAŞASIN KENT KONSEYİ
BÜYÜKŞEHİR YABANCI OLSAYDI
BELEDİYELERE NEŞTER VURMAK
FAKIBABA NE DEDİ
MAFYA NIN ET VURGUNU
URFA SEÇİ-2019
NEVLA GÖRELİM NEYLER NE EYLERSE GÜZEL EYLER
YENİ BAKAN YENİ VALİ
HALFETİ SAKLI CENNET
LÜX İNŞAATLAR
URFA İÇİN HAYALİ OLANLAR
KIRSAL KALKINMA ÜRETİMLERİ
TURİZM HAFTASINDA İLKLER
AK PARTİ’YE YENİ GEMİ
ÖZLEDİĞİMİZ 11 NİSAN
ATATÜRK URFA YA NEDEN GELMEDİ..!
BÜYÜKŞEHİR BASIN TOPLANTISI
AVRUPA KRALİYET ÜLKELERİ
BEREKETLİ KUTSAL AYLAR
HERŞEYE RAĞMEN GÜÇLÜ TÜRKİYE
ÇANAKKALE ÖGRETİSİ
HAÇLI ZİHNİYETİ
REFERANDUM GÜÇ VE YETKİ
ŞEHİR İÇİ OTOBÜS KÜLTÜRÜ
HAYALİMDEKİ URFA
KÜRTLERE NA –HAYIR DEMEK
CUMHURİYET ELEŞTİRİSİ
BÜYÜKŞEHİR TURİZM ÇALIŞMASI
TEK ADAM KAVGASI
CUMHURBAŞKANI MORAL BULDU
CUMHURBAŞKANIMIZA ARZ EDERİZ...
BÜYÜKŞEHİR’DE ŞEFFAF ÇALIŞMALAR
LOZAN ‘DA FETÖ İZLERİ
FETÖ İLE MÜCADELE NEFRET ETTİRME POLİTİKASI MI…????
TOPLU TAŞIMA SEVİNCİ ( ŞANLIRAY )
ŞARLATAN FETÖCÜLER
FETÖCÜ HUKUKU
KARŞI DARBE
YERYÜZÜ CENNETİ
BAYRAM VE BARIŞ
BELEDİYE BASIN YEMEĞİ TOPLANTILARI
URFA SPOR KONGRESİ….??
REKTÖR FARKI…
BÜYÜKŞEHİR KÜLTÜREL ETKİNLİKLERİ
ZEHİRLİ SU İÇİYORUZ!
İSTİKLAL MADALYAMIZ ERTELEN SE DE..?
URFA SPORDA İLKLER YAŞANIYOR
BASIN VE STK TOPLANTILARI
CANLI BOMBALARIMIZ
ÇANAKKALE BİRLEŞTRİCİ UNSUR
VAKIFLARDA FACİALAR
ÜNİVERSİTE HASTAHANESİ TAŞINIRKEN
ARINǒIN TİMSAH GÖZYAŞLARI
GAZELHAN MÜZİK GÖNÜLLÜLERİ
BİR SEVDADIR ...URFASPOR...
SOVYETLER KÜRTLERE DOST MU…??? (2)
VATAN VE M. AKİF ERSOY
VEKİLLERDEN UYUŞTUCU İLE MÜCADELE DESTEĞİ
URFA'DA ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLAR
TARIM BAŞKENTİ'NE TARIM BAKANLIĞI
BÜYÜKŞEHİR HERYERDE
TERÖRİZM VE EMPERYALİST KÜLTÜR
İKTİDARDAN BEKLENTİLER
MUHALEFETE GÜVEN YOK
RAHMET ÜLKESİNDE DİCLENİN, FIRATIN SESİ
İNADINA İSTİKRAR VE BARIŞ
İNADINA BARIŞ İÇİN…?
FARUK ÇELİK - NİHAT ÇİFTÇİ FAKTÖRÜ
URFASPOR RUHSUZ..?
ORTALIK KAN GÖLÜ
F.ÇELİK- F.YAZAR- V.MELİK
AK PARTİ'YE İKTİDAR YOLU
KARAALİ KAPLICASI DENETİMSİZ
TERÖRÜN TURİZME ETKİLERİ
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEKİ DEĞİŞİM
BEDİZZAMAN VE SALİH ÖZCAN
AMAÇ GÜVENSİZLİK ORTAMI
URFASPOR YÖNETİMİNE ÇAĞRI?
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
"Gülen nar, bağı bahceyi de güldürür;


Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı