Yazı Detayı
09 Mart 2018 - Cuma 10:55
 
ÇÖZÜM ÜRETMEK
RECEP AKYOL
akyolrecep63@mynet.com
 
 

Coğrafik olarak bulunduğumuz Ortadoğu ve Mezopotamya topraklarında kadim halklar ve Milletler iç içe yaşamaktalar.. Birlikte yaşama kültürü ve komşuluk ilişkileri ortak bir kültür ile beraber sosyo ekonomik kazanım ve değerler ortak bir zenginlik mirası geliştirmiştir.

Batı dünyası ve özellikle Avrupalı sömürgeci Devletler başta Ortadoğu’da olmak üzere Uzakdoğu ve Afrika ülkelerinin zenginlik kaynaklarını işleyerek ticari anlamda büyük karlar elde ederek daha çok güçlendiler.

Avrupa’nın en yakınında olan Arap yarım adası ve Ortadoğu ülkelerinin zenginlik kaynaklarına sahip olmak için Kadim milletler ve halklar arasında misyonerlik faaliyetleri neticesinde Devlet ve milletleri birbirlerine düşman edip kan dökerek kendilerine bağlı kukla yönetimler, Krallıkları iktidara getirip zengin kaynaklar yanında zengin kültürlere kan ve gözyaşı ortamı ile baş başa bıraktılar.

Orta Asya’dan Ortadoğu ve Anadolu’ya yerleşen Selçuklu Türkleri devlet geçmişi olma avantajını iyi değerlendirip İslam’ı kabul etmeleri ile beraber Ortadoğu’da ve Anadolu’daki Kabile ve Aşiretler arasında adil yönetimleri sayesinde bölge insanlarının sevgisini kazanmaları Osmanlı Devletinin gelişip güçlenmesine sebep oldu.

Osmanlılar Ortadoğu’daki savaşçı Kürtleri özellikle Selçuklu Sultanı Alparslan a destek vermeleri İdrisi Bitlis -i’den başlayarak Hamidiye Alaylarına kadar tamamı Kürt Askerinden oluşan gönül birliği İslam’ın hak ve Adaleti ile beraber güçlü bir bağ oluşturulmuş oldular.

Osmanlı Döneminde kayda değer bir sorun yaşamayan Kürtler Osmanlı sonrası kurulan Cumhuriyet yönetim ile Kürtlere yapılan kıyımlar neticesinde “ Geçmişteki Köklü Birliktelik “ önemli derecede zarar gördü.

Ortadoğu’da çok önemli ve stratejik önem bakımında Türkiye, Irak, İran ve Suriye’de Kürtler Potansiyel bir tehlike olarak görülmesi Ortadoğu’da bir Kürt varlığı hep engellendi. Kürt varlığı inkar ve ihmal nedeni ile ileri tarihlerde olacak bir tehlikeyi adeta görmemezlikten geldiler.

Özellikle Türkiye sınırında Suriye, Irak, ve İran’da Kürt nüfusu akrabalık bağları nedeniyle ilişkiler ve sınır ticareti Kürtler arasında ilişkiler gündemden düşmedi. Böylece Ortadoğu’da Kürtlerin yaşadıkları topraklarda zengin petrol kaynaklarına sahip olduğunu çok iyi değerlendiren Sömürgeci Devletler ve ABD Kürt kartını Türkiye, Irak, İran ve Suriye’ye karşı bir koz olarak kullanmaya başladılar.

Geçmişten günümüze kadar Kürtlerin Osmanlı veTürkiye’ye karşı olan samimiyet testi inkar edilemez bir gerçekti. Emperyalist işgal sırasında Cumhuriyetin Kurucu kadroları ile Kürt kanaat önderlerinin Kürtlerin kendilerini temsiliyet ile ilgili söylemleri meclis tutanakları arasında yer almaktadır.

Selçuklu sultanı Alparlan’ın Kürt atlı askerleri tarafından Bizans’a karşı Destek vermelerinin tek sebebi İslam birlikteliği olmuştur. Anadolu işgal güçlerine karşı koyma sebepleri Kürtlerin dini hassasiyetleri ve akrabalık bağları olmuştur. Günümüze kadar süregelen bin yılı aşkın Türk ve Kürt kardeşlik bağı yara alsa da toplumsal kaynaşma neticesinde ortaya çıkan akrabalık bağları ortak geleceğimizin tek garantisidir.

Osmanlı sonrası yönetimler Kürtlere karşı uyguladıkları yasakçı ve inkarcı olaylar ve politikalar sonucu ABD Okyanus ötesinden gelip doğru yada yanlış Kürtlere destek vermeleri Kürtler arasında Kısmen de olsa Kabul görmüştür.

Kemalist Ulusalcı yönetimler kısmen Kürtleri kaybederken Kürtlere ait bölgelerdeki zengin petrol kuyuları da Sömürgeci Devletlere yeni Pazar yerleri açmaya neden olundu.

Ülke olarak Doğuda ki Kürtleri kazanmak yerine kaybetme siyasi uygulamaları ile diğer Ortadoğu Kürt şehirleri altın tepsi içinde başkalarına servis edildi. Ortadoğu da birçok savaş deneyimi olan Kürtler şairin dediği gibi ne şah ne de padişahları takmışlar. Ortadoğu savaş ile kimse kalıcı bir eğemenlik ve üstünlük sağlamış değildir.  Irakta ki Kürt Federe Yönetimi ile her türlü ticari ilişkilerin devam etmesi Barış ve Kültürel ilişkiler açısından önemli fırsatı aleyhimize çevirdik. Özgür Suriye ordusu ve Türkmen Silahlı güçlerle olduğu gibi Silahlı Kürt gruplar olmasa da Diğer Kürtlerin desteği ile Türkiye elini güçlendirmiş olur du.

Bu konuda Kürtlerin desteği kazanımadığı için görüş belirten İsmail Hakkı PEKİN Ortadoğuda önemli bir güç olan Kürtlerle ilikilerin mutlaka sağlanması gerekirdi diye görüşlerini belirtmiştir.

Ülkemizin Afrin harekatı Kürt kartını Süper güç olan ABD ve Rusya nın elinden alınıp barışçıl ilişkiler ile Ortadoğuya yönelik kısa ve uzun vadeli planlamalar ile Bölge barışına katkı sağlama insiyatifi Ülkemiz için büyük kazançtır.

 

 
Etiketler: ÇÖZÜM, ÜRETMEK,
Yorumlar
Diğer Yazılar
GAZİANTEP GÖBEKLİTEPE POLEMİĞİ
URFALI HARİCİLER VE KUNTAKİNTELER
URFA AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI
ŞANLIURFA’DA ÇATI ADAY
VALİ ABDULLAH ERİN FARKI
KÜLTÜR MİRASIMIZ GÖBEKLİTEPE
NİHAT ÇİFTÇİ BAŞARILI
URFA AK PARTİ’NİN A TAKIMI
BÜYÜKŞEHİR ADAYLIK SÖYLEMLERİ
SICAKLAR ARTARKEN
AK PARTİNİN İKTİDAR MİRASI
SON DAKİKA ELEŞTİRİLERİ
ZORUNLU SEÇİM
AHMET ARİF…
BÜYÜKŞEHİR BÜYÜK PROJELER
ORTADOĞU KADİM HALKLARI
FAKIBABA YA KUMPAS
FAKIBABA'DAN BEKLENTİMİZ
BAŞKA URFA YOK Kİ..!
URFA KENT KONSEYİ ELBOŞ
YAŞASIN KENT KONSEYİ
BÜYÜKŞEHİR YABANCI OLSAYDI
BELEDİYELERE NEŞTER VURMAK
FAKIBABA NE DEDİ
MAFYA NIN ET VURGUNU
URFA SEÇİ-2019
NEVLA GÖRELİM NEYLER NE EYLERSE GÜZEL EYLER
YENİ BAKAN YENİ VALİ
HALFETİ SAKLI CENNET
LÜX İNŞAATLAR
URFA İÇİN HAYALİ OLANLAR
KIRSAL KALKINMA ÜRETİMLERİ
TURİZM HAFTASINDA İLKLER
AK PARTİ’YE YENİ GEMİ
ÖZLEDİĞİMİZ 11 NİSAN
ATATÜRK URFA YA NEDEN GELMEDİ..!
BÜYÜKŞEHİR BASIN TOPLANTISI
AVRUPA KRALİYET ÜLKELERİ
BEREKETLİ KUTSAL AYLAR
HERŞEYE RAĞMEN GÜÇLÜ TÜRKİYE
ÇANAKKALE ÖGRETİSİ
HAÇLI ZİHNİYETİ
REFERANDUM GÜÇ VE YETKİ
ŞEHİR İÇİ OTOBÜS KÜLTÜRÜ
HAYALİMDEKİ URFA
KÜRTLERE NA –HAYIR DEMEK
CUMHURİYET ELEŞTİRİSİ
BÜYÜKŞEHİR TURİZM ÇALIŞMASI
TEK ADAM KAVGASI
CUMHURBAŞKANI MORAL BULDU
CUMHURBAŞKANIMIZA ARZ EDERİZ...
BÜYÜKŞEHİR’DE ŞEFFAF ÇALIŞMALAR
LOZAN ‘DA FETÖ İZLERİ
FETÖ İLE MÜCADELE NEFRET ETTİRME POLİTİKASI MI…????
TOPLU TAŞIMA SEVİNCİ ( ŞANLIRAY )
ŞARLATAN FETÖCÜLER
FETÖCÜ HUKUKU
KARŞI DARBE
YERYÜZÜ CENNETİ
BAYRAM VE BARIŞ
BELEDİYE BASIN YEMEĞİ TOPLANTILARI
URFA SPOR KONGRESİ….??
REKTÖR FARKI…
BÜYÜKŞEHİR KÜLTÜREL ETKİNLİKLERİ
ZEHİRLİ SU İÇİYORUZ!
İSTİKLAL MADALYAMIZ ERTELEN SE DE..?
URFA SPORDA İLKLER YAŞANIYOR
BASIN VE STK TOPLANTILARI
CANLI BOMBALARIMIZ
ÇANAKKALE BİRLEŞTRİCİ UNSUR
VAKIFLARDA FACİALAR
ÜNİVERSİTE HASTAHANESİ TAŞINIRKEN
ARINǒIN TİMSAH GÖZYAŞLARI
GAZELHAN MÜZİK GÖNÜLLÜLERİ
BİR SEVDADIR ...URFASPOR...
SOVYETLER KÜRTLERE DOST MU…??? (2)
VATAN VE M. AKİF ERSOY
VEKİLLERDEN UYUŞTUCU İLE MÜCADELE DESTEĞİ
URFA'DA ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLAR
TARIM BAŞKENTİ'NE TARIM BAKANLIĞI
BÜYÜKŞEHİR HERYERDE
TERÖRİZM VE EMPERYALİST KÜLTÜR
İKTİDARDAN BEKLENTİLER
MUHALEFETE GÜVEN YOK
RAHMET ÜLKESİNDE DİCLENİN, FIRATIN SESİ
İNADINA İSTİKRAR VE BARIŞ
İNADINA BARIŞ İÇİN…?
FARUK ÇELİK - NİHAT ÇİFTÇİ FAKTÖRÜ
URFASPOR RUHSUZ..?
ORTALIK KAN GÖLÜ
F.ÇELİK- F.YAZAR- V.MELİK
AK PARTİ'YE İKTİDAR YOLU
KARAALİ KAPLICASI DENETİMSİZ
TERÖRÜN TURİZME ETKİLERİ
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEKİ DEĞİŞİM
BEDİZZAMAN VE SALİH ÖZCAN
AMAÇ GÜVENSİZLİK ORTAMI
URFASPOR YÖNETİMİNE ÇAĞRI?
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Erdemli insan, tasaları silkip atandır.


Konfüçyus
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı